REKLAMA

Takie może być lato. Przedstawiają eksperymentalną prognozę

Wszyscy zastanawiają się, jaka będzie pogoda na święta wielkanocne i majówkę, a IMGW postanowiło wybiec w przyszłość. Eksperymentalna prognoza jest sugestią, czego możemy spodziewać się w ciepłych miesiącach.

Takie może być lato. Przedstawiają eksperymentalną prognozę
REKLAMA

Co nieco o pogodzie na święta już wiemy. A co z późną wiosną i wakacjami? Wygląda na to, że będzie ciepło – dużo bardziej niż zwykle.

IMGW przedstawia eksperymentalną prognozę pogody na lato

REKLAMA

„Powyżej normy” – to hasło, które powraca przy prognozach na kolejne miesiące. W maju w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

W czerwcu dotyczyć będzie to „przeważającego obszaru kraju”, a w lipcu znowu na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura będzie powyżej wieloletniej normy. Tego samego mamy spodziewać się po sierpniu.

Co oznacza temperatura powyżej normy?

Jak tłumaczy IMGW, powinniśmy zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Normy dla poszczególnych miast się różnią. Np. dla Łodzi w maju wynosi od 13,2 st. C. do 14,3 st. C., ale już w Lublinie widełki to 12,9 st. C – 14 st. C. Dla sierpnia zaś norma w Kielcach jest do 18,4 st. C., z kolei dla Krakowa już 19,1 st. C. A tymczasem ma być cieplej.

- Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy – podkreśla IMGW w swojej prognozie.

A co z opadami?

Przeważnie będą to miesiące w normie – jak wynika z eksperymentalnej prognozy.

IMGW zaznacza, że prognozy nie powinniśmy brać za pewnik. „Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem” – czytamy.

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Prognoza ma „charakter eksperymentalny” i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Można się jednak spodziewać, że skoro jest coraz gorącej, to tym razem pomyłki nie będzie i ponownie czekają nas bardzo ciepłe miesiące. Powyżej normy – oto hasło,  do którego musimy się przyzwyczajać.

REKLAMA

Zdjęcie główne: MNStudio / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-10T21:22:33+02:00
Aktualizacja: 2025-04-10T20:19:04+02:00
Aktualizacja: 2025-04-10T17:11:21+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA