Gdzie wyrzucić olej? Postawili im automaty i już nie mają tego problemu
Możemy zazdrościć mieszkańcom kilku miast w Wielkopolsce, bo sprawa z olejem jest problematyczna. Tymczasem nowe maszyny problem rozwiązują.
![Gdzie wyrzucić olej? Postawili im automaty i już nie mają tego problemu](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fspidersweb%2F2025%2F02%2Fzuzyty-olej.jpg&w=1200&q=75)
Nie brakuje zapewne osób, które idą na skróty i wylewają zużyty olej do zlewu bądź do toalety. Tak nie wolno robić. Olej ze smażenia należy przelać do słoika i oddawać go w PSZOK-ach.
Pamiętaj, sedes to nie kosz na śmieci! Nie wylewaj do niego oleju, ponieważ zapycha kanalizację – uczula m.in. stolica.
W niektórych wielkopolskich miastach zadanie jest dużo łatwiejsze
Plewiska, Stęszew, Kościan, Czempiń, Puszczykowo, Dąbrówka, Buk, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski i Zbąszyń – to miejscowości, w których stanęły olejomaty. Obsługiwane są przy pomocy aplikacji. Najpierw – mając już program w telefonie – trzeba z maszyny wyjąć specjalną butelkę. Jest wykonana z ekologicznego materiału i odporna na wysoką temperaturę.
To właśnie do niej przelewa się zużyty olej. Później butelkę z płynem oddaje się do olejomatu. Aplikacja niezbędna jest nie tylko do tego, by móc odebrać opakowanie. Mieszkańcy zbierają również punkty, dzięki którym mogą później wymienić np. na sadzonki drzew. Znajdujący się na butelce kod QR daje możliwość przypisania zawartości do użytkownika, która przeliczana jest na punkty.
Jak czytamy na stronie miasta Kościan, zebrany olej może być przetworzony na biopaliwo, co zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Przede wszystkim zaś nie trafia do kanalizacji.
Olej w rurach to olbrzymi problem
W Londynie w 2017 roku usunięcie 250-metrowego fatberga ważącego 130 ton kosztowało setki tysięcy funtów. Podobne problemy występują także m.in. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, gdzie dochodzi do zatorów kanalizacyjnych spowodowanych nagromadzeniem tłuszczów, odpadów higienicznych i innych substancji. To generuje wysokie koszty napraw i utrzymania infrastruktury kanalizacyjnej – tłumaczy cytowana przez TVP Poznań Małgorzata Rdest, inicjatorka projektu.
Olejomaty już wcześniej postawiono m.in. w Płocku, Helu, Ustce, Sochaczewie, Żyrardowie, a wkrótce dostępne będą w gminie Starogard Gdański.