Jedno powiadomienie ze wszystkich aplikacji. Microsoft ma plan
Microsoft przedłożył propozycję nowego interfejsu programowego dla desktopowych przeglądarek internetowych. Dzięki niemu ma być łatwiej zapanować nad pracą z aplikacjami typu Zoom, WhatsApp czy Teams. Problem w tym, że nie wszyscy mogą zechcieć słuchać.
Czasy pandemii znacząco spopularyzowały wykorzystywanie desktopowych komunikatorów internetowych. Rosnący trend na zdalną pracę znacząco spopularyzował aplikacje do połączeń głosowych, wideo i do telekonferencji - absencja w biurze czy innym miejscu pracy nie zmienia faktu, że wiele zadań realizowanych jest zespołowo, a ciągła łączność z współpracownikami lub partnerami bywa niezbędna.
To niestety prowadzi do niechcianych efektów ubocznych. Chociażby takich, że niejednokrotnie trzeba korzystać z wielu aplikacji do tego samego. Dla przykładu, Slack we własnej firmie, Microsoft Teams w firmie głównego partnera, a do tego jeszcze pozostali partnerzy używają WebEx czy innego Zooma. Dorzućmy jeszcze do tego połączenia prywatne z aplikacji typu Skype czy WhatsApp i w pewnym momencie można się w tym wszystkim pogubić. Zwłaszcza w kwestii tego kto, gdzie i na czym dzwoni.
Czytaj też:
Microsoft uważa, że najwyższa pora to zmienić. Za wzór godny naśladowania podaje system… Android 12+
Microsoft proponuje unowocześnienie programowego interfejsu powiadomień (Notifications API) stanowiącego aktualnie standard dla wszystkich desktopowych przeglądarek poprzez wyróżnienie połączeń przychodzących jako zupełnie nowy rodzaj powiadomienia. W ramach tej modernizacji takie powiadomienie mogłoby być traktowane przez system operacyjny użytkownika priorytetowo, mogłoby też mieć inny styl odrzucania notyfikacji, dźwięk, mogłoby wreszcie mieć ustandaryzowane przyciski do typowych działań (np. odbierz, ale tylko z audio, bez wideo).
Microsoft zauważa że brak tego typu funkcji w oficjalnym standardzie skłonił twórców aplikacji webowych do rozmów internetowych do całkowitego pomijania Notifications API i stosowania własnych, autorskich rozwiązań co prowadzi do bałaganu podczas pracy.
Microsoft wskazuje też jedną platformę operacyjną, w której ten problem jest częściowo rozwiązany - i nie chodzi tu o Windowsa. Konkretniej, o system Android, który od wersji 12 (API level 31) zapewnia szablon CallStyle do powiadomień o połączeniach z aplikacji VoIP. Platforma iOS oferuje nieco mniej elastyczne szablony CallKit. W przypadku desktopowych systemów i desktopowych przeglądarek internetowych twórcy nie mają zunifikowanego interfejsu i szablonów, więc tworzą własne.
Przeglądarka Microsoft Edge obsługuje już proponowane przez Microsoft rozszerzenie, choć oczywiście w ramach eksperymentu - całość udokumentowana jest w formie zrozumiałej dla deweloperów na GitHubie. Firma ma jednak nadzieję że pomysł zyska poparcie u programistów i że w efekcie stanie się oficjalną częścią Notifications API, czyli że będzie wdrożony przez wszystkie systemy i przeglądarki. To nawet może się udać z uwagi na fakt, że Microsoft jest jednym z głównych współtwórców projektu Chromium, czyli fundamentu większości nowoczesnych przeglądarek.
Pozostaje się jednak przekonać czy twórcy samych aplikacji zdecydują się porzucić autorskie mechanizmy na rzecz standaryzacji. Doświadczenie uczy, że część zapewne będzie chciała się wyróżniać własnymi notyfikacjami. Oby było ich jak najmniej.