REKLAMA

Premiera Farming Simulator 25! Oto 8 najciekawszych zmian w nowej odsłonie

W Polsce Farming Simulator jest czymś więcej niż tylko kolejną serią gier. To swoisty fenomen. Symulator uprawy roli jest niezwykle popularny w naszym kraju, z czego doskonale zdają sobie sprawę jego szwajcarscy producenci. W sklepach właśnie pojawiła się najnowsza odsłona, dlatego przyglądamy się, jakie nowości i zmiany w rozgrywce wprowadza Farming Simulator 25. Jest ich naprawdę sporo.

Premiera Farming Simulator 25! Oto 8 najciekawszych zmian w nowej odsłonie
REKLAMA

W Polsce Farming Simulator posiada liczną, niezwykle zaangażowaną społeczność fanów. FM regularnie trafia na szczyty rodzimych zestawień sprzedaży, a wiele popularnych modów jest właśnie polskiego autorstwa. Szwajcarscy producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Właśnie dlatego stworzyli mapę inspirowaną Polską – Zielonka – która została dodana do wydania Platinum DLC dla poprzedniej odsłony. To właśnie od tej Zielonki chciałbym rozpocząć listę najlepszych nowości w grze Farming Simulator 25, która to od wczoraj jest do nabycia w polskich sklepach:

REKLAMA
Sprawdź cenę Farming Simulator 25 na PC:
Media Markt
Farming Simulator 25 (PC)
Media Markt

1. Inspirowana Polską mapa Zielonka jest w grze już na start, dla każdego.

Wcześniej Zielonka była dostępna wyłącznie dla posiadaczy gry Farming Simulator 22 w wersji Platinum. Teraz mapa inspirowana Polską trafiła do podstawowego katalogu lokacji, dzięki czemu każdy posiadacz Farming Simulator 25 może uprawiać ziemię w swojskim otoczeniu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem DLC.

Co sprawia, że Zielonka przypomina Polskę? W zasadzie to wszystko, począwszy od znaków drogowych i szyldów sklepowych. Jest tu fabryka fortepianów Nowaka, supermarket Kogucik, a nawet warzywniak pani Natalii. Przy głównej drodze we wsi można zobaczyć gniazdo bociana, a dominującym budynkiem jest swojsko wyglądający kościółek. Nie można też nie wspomnieć o malutkim osiedlu mieszkalnym, z blokami wypisz wymaluj wyciętymi z typowego polskiego miasteczka.

Zielonka wygląda momentami jak typowa polska wieś sprzed kilku dekad, z lichymi drewnianymi domkami. W innym miejscu widać wpływ inwestycji i dotacji, co by wspomnieć odnowione boisko szkolne czy całkiem ładne przystanki komunikacji miejskiej. Mamy więc krainę różnic i dysproporcji, jak to często u nas bywa.

2. Uprawa ryżu to unikalny element Farming Simulator 25, zmieniający bardzo wiele.

Po raz pierwszy w historii serii Farming Simulator gracze mogą uprawiać ryż. Ten popularny rodzaj zboża wzrasta w inny sposób niż większość roślin obecnych w grze. Siewki ryżu zasadza się bowiem w wodzie, na już zalanych gliniastych polach i tarasach. Z tego powodu twórcy gry musieli wprowadzić do serii zupełnie nową mechanikę, jaką jest zalewanie pól. W Farming Simulator 25 pojawia się także szereg wyspecjalizowanych maszyn do uprawy ryżu, na czele z sadzarkami oraz nowym kombajnem.

Co warto zaznaczyć, w Farming Simulator 25 pojawią się dwa rodzaje ryżu: krótko- oraz długoziarnisty. Różnią się specyfiką uprawy, w tym momentem zalewania pola oraz czasem zbiorów. Ryż krótkoziarnisty wymaga znacznie bardziej wyspecjalizowanych maszyn. Jest jednak bardziej opłacalny dla farmera.

3. Aby uprawa ryżu była możliwa, przeskakujemy z polskiej Zielonki na drugi koniec świata, do Azji.

Ryż to zboże wymagające bardzo ciepłego, wilgotnego klimatu do wzrostu. Z tego powodu producenci Farming Simulator 25 zabierają nas aż do Azji, pierwszy raz w historii serii. Nowa mapa Hutan Pantai pozwala graczom poczuć się jak chiński, wietnamski albo filipiński rolnik. To bez dwóch zdań jedna z najbardziej szczegółowych, dopracowanych i usianych detalami lokacji w całej historii Farminga,

Trzeba zaznaczyć, że w Hutan Pantai znajdziemy znacznie więcej niż tylko ryżowe pola uprawne. Na tej mapie przespacerujemy się po typowym azjatyckim miasteczku, z jego przydrożną gastronomią oraz licznymi nenowymi szyldami. W porównaniu do aglomeracji stylizowanych na Europę oraz Stany, jest tu znacznie ciaśniej, z zabudową tak gęstą jak nigdzie indziej. Znaczną część mapy zajmuje port, do którego transportujemy towary. Są tu też górskie wioski oraz piękne świątynie. Jako fan spacerowania w Farmingu, jestem zdecydowanie na tak.

Warto dodać, że ryż mona uprawić także na innych mapach, ale FS25 to pierwsza odsłona w której twórcy dodają tyle zawartości związanej z Azją.

4. Mleko, wszędzie mleko. Twórcy urealnili kwestię pozyskiwania i przetwarzania produktów.

Dotychczas w serii Farming Simulator tylko jedno zwierzę dawało mleko. Chodzi oczywiście o nasze ukochane krówki. Wystarczy jednak wejść do dowolnego osiedlowego marketu, by przekonać się, że na sklepowych półkach znajduje się wiele nabiału zupełnie innego pochodzenia. Najnowsza odsłona gry nadrabia więc dystans do rzeczywistości, rozszerzając mleczne możliwości wirtualnych farmerów.

W Farming Simulator 25 mleko dają już nie tylko krowy, ale także kozy oraz bawoły. Oba te gatunki zwierząt hodowlanych odnotowują swój debiut w serii. Mleko bawołów i kóz będziemy mogli butelkować, ale również przerabiać na takie produkty jak mozzarella czy ser kozi. Zakłady przetwórcze oferują rekordową liczbę możliwości, co na pewno docenią przedsiębiorczy farmerzy. Ci na pewno będą też korzystać z możliwości handlu detalicznego na bazarku, gdzie jest ograniczona pojemność na produkty, ale marże są znacznie wyższe. Wcześniej takie rozwiązanie było możliwe wyłącznie z modami albo DLC.

5. Zwierzęca rewolucja tyczy się nie tylko mleka. W Farming Simulator 25 pojawiły się młode.

Każdy gatunek zwierzęcia w Farming Simulator 25 otrzymał wariant młodego. Cielaczki, prosięta, pisklęta - nasze gospodarstwa stały się dzięki nim znacznie bardziej urocze. Oczywiście producenci gry zadbali o zupełnie nowe animacje oraz modele 3D dla młodych. Dzięki ich obecności na pastwiskach, w FS25 czas ma większy, widoczny gołym okiem wpływ na naszą trzódkę. 

W grze wciąż jednak nie pojawił się podział zwierząt w oparciu o płeć. Tak jak w poprzednich odsłonach, nasze pola są zdominowane przez samice, magicznie rozmnażające się poprzez podział komórkowy. Oczywiście nie jest to nic, z czym nie poradzą sobie twórcy modyfikacji, przynajmniej na komputerach osobistych.

6. Farming Simulator 25 dostał graficzne odświeżenie. Mamy tu wiele nowych, miłych dla oka efektów.

Wraz z uprawą ryżu do gry został zaimplementowany system reaktywnej fizyki dla wody. Na jej tafli powstają realistycznie zachowujące się fale, tworzone przez maszyny gospodarskie. Do tego padający deszcz klimatycznie ścieka teraz po pojazdach oraz wybranych powierzchniach, wpływając na wygląd tekstur. Pojazdy zbierają też błoto na kołach, różne w zależności od rodzaju gleby.

Kompletną nowością jest mgła, świetnie idąca w parze z nową azjatycką mapą oraz polami ryżowymi. Widać też, że producenci podrasowali promienie słoneczne, zwłaszcza w kontakcie z koronami drzew. Dochodzi teraz do ładnych prześwitów, nadających scenie dodatkowej głębi. Będąc przy głębi, pozostawione na polach uprawnych ślady wpływają na powierzchnię terenu. To już więcej niż tylko nakładka na tekstury. Czuć jak nasza postać wchodzi do leju pozostawionego przez ciągnik.

7. W końcu porozmawiamy z innymi mieszkańcami na mapie. To zalążek czegoś wielkiego.

Dotychczas postaci niezależne w serii Farming Simulator nie miały żadnego wpływu na gracza, a interakcje z nimi w zasadzie nie istniały. Dlatego warto zaznaczyć, że w FS25 możemy porozmawiać z wybranymi postaciami z otoczenia gracz, wliczając w to sąsiada. Taka kosmetyczna zdawałoby się możliwość znacząco wpływa na poczucie realizmu oraz przywiązanie gracza do otoczenia.

Chociaż system dialogowy w FS25 jest bardzo prosty, mechanika może stanowić podwaliny pod coś wielkiego. Być może za kilka lat seria przejmie pewne mechanizmy rozgrywki od takich serii jak Harvest Moon czy Stardew Valley, z wykonywaniem personalnych misji dla naszych bliskich, randkowaniem czy nawet zakładaniem rodziny.

8. Zbuduj sobie dom. Albo kilka. W końcu wejdziemy do posiadanego budynku

Do serii Farming Simulator powraca możliwość wchodzenia i wychodzenia z budynków mieszkalnych, takich pozbawionych charakteru gospodarczego. Co więcej, FS25 pozwala wybrać jeden z wielu projektów domu. Następnie dostarczamy odpowiednie surowce, opłacamy siłę roboczą oraz brakujące materiały.  Rozpoczyna się wtedy budowa postępująca w czasie. Co więcej, postawione budynki trzeba reperować, na skutek szkód wywołanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak tornado.

Producenci kontynuują też pomysł budowy unikalnych konstrukcji wiejskich/miejskich, charakterystycznych dla każdej mapy. Takie konstrukcje to np. muzeum czy azjatycka świątynia. Rozwiązanie wciąż trudno nazwać kampanią fabularną, ale wraz z rozmownymi NPC seria Farming Simulator nieco zbliża się w kierunku bardziej przygodowego, narracyjnego typu rozgrywki.

Gra Farming Simulator 25 jest już dostępna w polskich sklepach, w wersji na komputery oraz konsole.

REKLAMA

Dokładnie 12 listopada pudełka z grą Farming Simulator 25 pojawiły się na sklepowych półkach. Najpiękniejsza i najbardziej rozbudowana odsłona tej serii znajduje się m.in. w ofercie MediaMarkt, z darmową dostawą, ekspresową dostawą w 90 minut lub odbiorem w sklepie MediaMarkt.

Sprawdź cenę Farming Simulator 25 na PC:
Media Markt
Farming Simulator 25 (PC)
Media Markt
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA