Polska na mapie robotycznej rewolucji. Mamy laboratorium, w którym będą się rodzić drony
W murach Wojskowej Akademii Technicznej swoje podwoje otworzyło nowoczesne Centrum Robotów Mobilnych. To miejsce, gdzie najtęższe umysły będą pracować nad stworzeniem inteligentnych maszyn, które zrewolucjonizują wiele dziedzin naszego życia.
Centrum Robotów Mobilnych przy WAT to znacznie więcej niż laboratorium czy jednostka badawcza. Dzięki najnowocześniejszemu wyposażeniu i dostępowi do najnowszych technologii w zakresie robotyki mobilnej, autonomicznych pojazdów lądowych i powietrznych oraz systemów zarządzania nimi, polscy naukowcy zyskali idealne warunki do pracy nad projektami przyszłościowymi.
To centrum będzie nie tylko miejscem badań, lecz także poligonem testowym dla zaawansowanych prototypów, które potencjalnie będą mogły znaleźć zastosowanie w siłach NATO.
Poligon dla rojów
W Centrum Robotów Mobilnych wiedza teoretyczna spotyka się z praktyką. W tym budynku będziemy projektować, tworzyć i testować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki mobilnej. Całkowita wartość inwestycji Wojskowej Akademii Technicznej wyniosła ponad 38 mln zł
– powiedział Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
Wyposażenie laboratorium Centrum Robotów Mobilnych pozwala prowadzić badania nie tylko platform bezzałogowych, ale i manipulatorów, interfejsów człowiek-maszyna oraz systemów funkcjonalnych, służących budowie świadomości sytuacyjnej - lokalizacji, nawigacji i detekcji.
W środowisku wirtualnego pola walki można nie tylko uczyć żołnierzy taktyki, organizacji i dowodzenia, ale również testować różne warianty działań z wykorzystaniem robotów, włączając w to formacje w postaci ugrupowania i roju.
Współczesny teatr działań wojennych zmienia się, są już w nim pojazdy bezzałogowe, drony i ich odpowiednie systemy, roje. Dlatego planujemy podjąć nowe wyzwania w tym zakresie, zarówno badawcze, technologiczne, jak i w procesie kształcenia studentów
- podkreśla dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT.
Do Centrum Robotów Mobilnych należy również poligon testowy. Na jego terenie znajdują się tory i przeszkody do badania mobilności oraz roboczych możliwości bezzałogowych platform lądowych, a także ich układów. Prowadzone na poligonie testy i badania można bezpiecznie obserwować z dużego, dwupoziomowego, przeszklonego tarasu.
Więcej o wojskowych dronach przeczytasz na Spider's Web:
- Armia robotów będzie broniła Polski. Rząd ogłosił gigantyczny projekt wojskowy
- Warmate 50 to najnowszy polski dron uderzeniowy. Bez problemu sięgnie Moskwy
- PIAP HUNTeR to przyszłość polskiego wojska. Ten robot będzie wspierać żołnierzy i bronić granic
- Pocisk, którego nie odróżnisz od ptaka. Oto nowa polska amunicja krążąca
Praca dla NATO i cywilów
Warto podkreślić, że Centrum Robotów Mobilnych na WAT stało się także jednym z Centrów Testowych Akceleratora Innowacyjności NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic).
To ogromne wyróżnienie dla Polski i polskich specjalistów, którzy zyskali status ważnych graczy w zakresie innowacyjnych technologii obronnych. Tym bardziej że Polska jest jednym z nielicznych krajów, które zdołały uzyskać takie miano.
Przyznanie Polsce statusu jednego z Centrów Testowych DIANA jest dowodem na to, że nasze osiągnięcia w zakresie technologii bezzałogowych zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. To także ogromna szansa na przyciągnięcie kolejnych inwestycji i specjalistów w dziedzinie robotyki.
WAT już teraz dysponuje nowoczesnym sprzętem, ale otwarcie Centrum Robotów Mobilnych umożliwi poszerzenie badań nad nowymi rozwiązaniami, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w wojsku, lecz także w sektorze cywilnym.