REKLAMA

Gorilla Glass na celowniku Komisji Europejskiej. Sprawdzają, czy Corning to monopolista

Komisja Europejska właśnie wzięła pod lupę amerykańskie Corning, by sprawdzić, czy wszechobecne Gorilla Glass to sukces rynkowy, czy efekt antykonkurencyjnych zagrań wobec innych producentów szkieł do smartfonów.

Gorilla Glass na celowniku Komisji Europejskiej. Sprawdzają, czy Corning to monopolista
REKLAMA

Corning to amerykańskie przedsiębiorstwo znane początkowo z produkcji szkła do kolejowych świateł sygnalizacyjnych, a później do reflektorów samochodowych. Niektórzy mogą znać Corning także ze szklanych produktów do gotowania marki Pyrex, czy udziału w tworzeniu technologii światłowodowej.

Jednakże prawdziwą sławę koncernowi przyniosło partnerstwo z Apple, bowiem Corning było odpowiedzialne za produkcję szkła Gorilla Glass obecnego na froncie pierwszego iPhone'a z 2008 roku - oraz tysięcy modeli smartfonów wyprodukowanych w kolejnych latach przez wiele innych koncernów. Jak się okazuje, możemy mówić nie tylko o sławie na rynku, ale także o monopolu.

REKLAMA

KE sprawdza producenta szkła Gorilla Glass

W środę Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu postępowania antymonopolowego przeciwko Corning Inc. Firmę podejrzewa się o "nadużywanie swojej dominującej pozycji" na światowym rynku specjalnego rodzaju szkła, które jest używane głównie do ochrony ekranów przenośnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe.

KE podejrzewa, że Corning mogło dopuścić się nielegalnych praktyk wobec konkurencji poprzez "zawarcie antykonkurencyjnych umów na wyłączność dostaw z producentami telefonów komórkowych oraz z przedsiębiorstwami przetwarzającymi surowe szkło".

Komisja obawia się, że umowy zawarte przez Corning z producentami OEM i firmami wykończeniowymi mogły wykluczyć konkurencyjnych producentów szkła z dużych segmentów rynku, ograniczając tym samym wybór klientów, podnosząc ceny i hamując innowacje ze szkodą dla konsumentów na całym świecie

- przekazała Komisja Europejska w komunikacie.

W związku z czym KE podjęła decyzję o wszczęciu postępowania antymonopolowego i jeżeli obawy Komisji potwierdzą się, na Corning może zostać nałożona grzywna w wysokości nawet 10 proc. światowego obrotu firmy.

Corning zobowiązało się i będzie nadal zobowiązane do przestrzegania wszystkich obowiązujących zasad i przepisów w miejscach, w których prowadzi działalność. W ramach tego zobowiązania współpracujemy z lokalnymi organami regulacyjnymi, aby zapewnić otwartą dyskusję i współpracę

- przekazała Meredith Hoing, rzeczniczka Corning w oświadczeniu dla redakcji serwisu The Verge.

Może zainteresować cię także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Framesira / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA