REKLAMA

Więcej energii z tej samej powierzchni. Długo oczekiwana zmiana w fotowoltaice staje się faktem

Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu właśnie wykonali ważny krok w kierunku zwiększenia wydajności energii słonecznej. Firma Oxford PV, będąca spin-offem słynnego Uniwersytetu Oksfordzkiego, ogłosiła pierwszą na świecie komercyjną sprzedaż innowacyjnych paneli słonecznych.

Więcej energii z tej samej powierzchni. Długo oczekiwana zmiana w fotowoltaice staje się faktem
REKLAMA

Oxford PV rozpoczął komercjalizację swojej rekordowej technologii tandemowych ogniw słonecznych, wysyłając pierwszą przesyłkę do klienta w USA. Oznacza to, że technologia wyszła już poza fazę prób oraz testów i zaczęła trafiać do odbiorców. A to oznacza pierwsze tak duże zmiany na rynku fotowoltaiki od lat.

REKLAMA

Perowskit z Oxfordu

Panele posiadającą 72 ogniwa perowskitowe na krzemie. Opatentowane ogniwa firmy Oxford PV, mogą wytwarzać do 20 proc. więcej energii niż standardowy panel krzemowy. Będą one wykorzystywane w instalacjach na skalę przemysłową, co obniży średni koszt energii elektrycznej i przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania gruntów poprzez wytwarzanie większej ilości energii elektrycznej z tego samego obszaru.

Więcej o fotowoltaice i energii ze słońca przeczytasz na Spider`s Web:

Transakcja ta oznacza pierwsze komercyjne wdrożenie perowskitowego tandemowego panelu słonecznego na świecie. Oxford PV rozwija i pracuje nad komercjalizacją tej technologii od 2014 r., a ostatni rekord wydajności modułu wynosi 26,9 proc. 

Pierwsze panele Oxford PV dostępne na rynku mają wydajność modułu 24,5 proc., oferując wydajność znacznie przewyższającą tradycyjną technologię krzemową. Panele są zasilane ogniwami perowskitowymi na krzemie produkowanymi na linii pilotażowej Oxford PV w Brandenburgu nad Hawelą w Niemczech. 

Dlaczego perowskit?

Perowskit to minerał z grupy perowskitów, zbudowany z tytanianu wapnia. Został odkryty w 1839 r. przez Gustava Rosego w górach Ural i nazwany na cześć rosyjskiego mineraloga, Lwa Pierowskiego. Perowskity mają strukturę krystaliczną.

W ostatnich latach perowskity zyskały ogromną popularność w dziedzinie energetyki słonecznej, głównie ze względu na ich potencjał do tworzenia wysoko wydajnych ogniw fotowoltaicznych.

Obecnie główna technologia fotowoltaiczna - krzem - osiąga swój praktyczny i ekonomiczny limit wydajności. Nasza technologia ogniw słonecznych z perowskitu może przełamać barierę wydajności słonecznej. Znaczne zwiększenie wydajności krzemowych ogniw fotowoltaicznych umożliwi redukcję kosztów, która zmieni ekonomię i przyspieszy rozwój energii słonecznej na całym świecie

- mówi David Ward, CEO Oxford PV.

Ogniwa z Oxford PV mają zdolność do wychwytywania określonych części widma słonecznego, szczególnie wysokoenergetycznego niebieskiego pasma, i przekształcania go w energię elektryczną.

REKLAMA

Ogniwo tandemowe z perowskitu na krzemie ma teoretyczną granicę sprawności wynoszącą 43 proc. w porównaniu z 29 proc. w przypadku ogniw krzemowych.

Sukces paneli Oxford PV otwiera nowe możliwości dla rozwoju energetyki słonecznej. Naukowcy na całym świecie prowadzą intensywne badania nad perowskitem, szukając sposobów na jeszcze dalsze zwiększenie wydajności tych ogniw. Możemy więc spodziewać się, że w przyszłości panele słoneczne staną się jeszcze bardziej wydajne i dostępne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA