Fotowoltaika działa dłużej niż myślisz. To badanie nie pozostawia wątpliwości
Energia słoneczna to nie tylko modny trend, ale także inwestycja na długie lata. Najnowsze badania przeprowadzone na najstarszej francuskiej elektrowni fotowoltaicznej pokazują, że panele słoneczne są znacznie trwalsze niż początkowo sądzono.
Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Wiele osób obawia się jednak, że instalacje mogą być nietrwałe i zakończą swój żywot po kilkunastu latach. Sprawę postanowili zbadać naukowcy z Hespul, francuskiego stowarzyszenia rozwoju energetyki odnawialnej.
Fotowoltaika ma moc
We Francji przebadano panele pierwszej instalacji fotowoltaicznej podłączonej do francuskiej sieci energetycznej w 1992 r. Wyniki są niezwykle obiecujące. Z badania wynika, że moduły fotowoltaiczne po 31 latach pracy są w stanie wytworzyć 79,5 proc. swojej początkowej mocy.
Wynik ten przekracza wymagania wydajnościowe producentów, którzy zwykle gwarantują, że moc panelu zostanie utrzymana na poziomie 80 proc. po 25 latach.
Więcej o fotowoltaice i energii ze Słońca przeczytasz na Spider's Web:
Niezawodna i dojrzała
Panele pierwszej we Francji instalacji zostały zdemontowane, a następnie przetestowane w laboratorium zgodnie z obowiązującymi normami międzynarodowymi.
Na potrzeby testu moduły fotowoltaiczne umieszcza się w ciemnym pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze. Następnie panele otrzymują błysk świetlny o mocy 1000 W/m2 i mierzona jest ich maksymalna moc chwilowa. Wartość tę porównuje się następnie z wartością zmierzoną w momencie produkcji fabrycznej 31 lat temu.
Wyniki tych testów są niesamowite. Po 31 latach pracy moduły wytwarzają średnio 79,5 proc. swojej mocy początkowej. Tę samą operację przeprowadzono w 20. rocznicę uruchomienia instalacji; panele wytworzyły wówczas 91,7 proc. swojej początkowej mocy.
Testy udowadniają niezawodności fotowoltaiki. Jest to dojrzała technologia, która może stać się jednym z głównych źródeł energii we Francji i na świecie
- podaje w oświadczeniu Hespul.
Inwestycja na dekady
Francuski test potwierdza wyniki różnych badań naukowych na ten temat. Podobne rezultaty otrzymano w przypadku badań przeprowadzonych przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w Stanach Zjednoczonych i przez Uniwersytet w Lublanie w Słowenii, a także testów przeprowadzonych na instalacji mającej ponad 40 lat: TISO w Szwajcarii.
Te odkrycia są niezwykle obiecujące dla całego sektora energetyki odnawialnej. Pokazują, że panele słoneczne to nie tylko rozwiązanie na chwilę, ale inwestycja na dziesięciolecia.