REKLAMA

Dachówki fotowoltaiczne. Oto przyszłość naszych domów

Na rynek trafić mają wkrótce nowe dachówki fotowoltaiczne, które nie tylko generują energię elektryczną, ale także ciepło, idealnie integrując się z pompami ciepła. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że fotowoltaika staje się estetyczna.

dachówki
REKLAMA

Wszyscy chyba lubimy klasyczne, czerwone dachówki. Najwyraźniej naukowcy i miłośnicy zielonej energii też je lubią. To dlatego opracowano eleganckie, szklane płytki, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też produkują energię elektryczną. Ale to nie wszystko. Te małe cuda techniki potrafią też produkować ciepło, które można wykorzystać do ogrzania domu za pomocą pompy ciepła.

REKLAMA

Estetyczne i oszczędne

Właściciele domów, którzy nie chcą lub nie mogą instalować instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu ze względów estetycznych, lub ze względu na ochronę zabytków, wkrótce będą mieli alternatywę: zoptymalizowana dachówka solarna generuje energię elektryczną i cieplną i wizualnie trudno ją odróżnić od konwencjonalnej dachówki.

Więcej o przyszłości fotowoltaiki przeczytasz na Spider's Web:

Dachówki fotowoltaiczne zaprezentowała niemiecka firma Paxos Solar. Dachówka Paxos Solar to moduł o wymiarach 59,5 cm x 48 cm, który generuje moc 44 W. Dzięki temu, na każdy metr kwadratowy dachu przypada około 4,3 dachówki, co daje łączną moc 190 W.

To rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale także estetyczne – dachówki są całkowicie czarne z matową powierzchnią, co pozwala na lepsze pochłanianie światła pod różnymi kątami. Sercem każdej płytki są specjalne ogniwa solarne Longi, które charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. To sprawia, że nawet w pochmurne dni, płytki wytwarzają znaczną ilość energii elektrycznej.

Dachówka fotowoltaiczna firmy Paxos Solar. Fot. Paxos Solar

Co ciekawe dachówki Paxos Solar można przyciąć do dowolnego rozmiaru i nie ma potrzeby stosowania uzupełniającej klasycznej dachówki.

Jednym z najciekawszych aspektów nowej dachówki jest jej zdolność do generowania ciepła. Powietrze pod dachówkami jest podgrzewane przez słońce, a następnie kierowane do pompy ciepła. Testy przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Kolonii wykazały, że pompa ciepła zintegrowana z tym systemem zużywa o 20 proc. mniej energii. To znacząca oszczędność, która przekłada się na niższe rachunki za energię i mniejszy ślad węglowy.

Lata pracy naukowców

Dachówki fotowoltaiczne to efekt kilku lat prac, w których uczestniczyli naukowcy z TH w Kolonii.

Technologię zbadano pod kątem zachowania się w skrajnych temperaturach, wysokiej odporności na wpływy środowiska i zwiększonego bezpieczeństwa. Ponadto zespół przeanalizował zastosowane szkło, aby zminimalizować straty optyczne spowodowane odbiciem lub rozproszeniem, i określił optymalną kombinację typów ogniw słonecznych i gontów.

Ponieważ dachówki solarne nie tylko wytwarzają energię elektryczną, ale także wysoki poziom ciepła, zainstalowano również powietrzną pompę ciepła. Dlatego kolejny podprojekt dotyczył połączenia obu systemów.

REKLAMA

Aby uzyskać maksymalną wydajność dachówek fotowoltaicznych połączonych szeregowo - nawet w warunkach zacienienia - opracowano także mikrokonwerter.

Nowe płytki solarne Paxos Solar to dowód na to, że technologie solarne rozwijają się w błyskawicznym tempie. Dzięki takim rozwiązaniom możemy stworzyć bardziej zrównoważoną i energooszczędną przyszłość.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA