REKLAMA

Sprawdzili, czy film na YouTubie może uratować twój telefon po zalaniu. Oto co się okazało

Ten film ma już miliony wyświetleń, a ludzie twierdzą, że metoda naprawdę działa. Czy to możliwe, żeby zwykły dźwięk usunął wodę z telefonu? Eksperci postanowili to sprawdzić.

Jak usunąć wodę z głośników telefonu?
REKLAMA

Włożenie zamoczonego telefonu do ryżu to popularny, ale niestety nieskuteczny sposób na jego uratowanie. Choć ryż rzeczywiście pochłania wilgoć, proces ten jest zbyt powolny, aby zapobiec uszkodzeniom wewnętrznych elementów telefonu.

REKLAMA

Woda, która dostała się do wnętrza urządzenia, może spowodować korozję i zwarcia, prowadząc do trwałych uszkodzeń. Ryż nie jest w stanie usunąć wilgoci z trudno dostępnych miejsc, takich jak wnętrze baterii czy pod wyświetlaczem. Bo to tylko ryż - równie dobrze mógłbyś wsunąć telefon pod łóżko. Efekt będzie ten sam.

A co możesz zrobić, aby realnie zapobiec uszkodzeniom? Włączyć film na YouTube. Nie żartuję, to może naprawdę pomóc. Tylko kluczowy jest dobór filmu. Ale po kolei.

Film naprawi twój telefon

Materiał na YouTubie o tytule "Dźwięk usuwający wodę z głośnika telefonu" zgromadził w ciągu ostatnich czterech lat oszałamiające 45 mln wyświetleń i ponad 140 tys. komentarzy.

Wiele z tych komentarzy pochodzi od osób twierdzących, że film z powodzeniem usunął wodę z głośników ich telefonów. David Pierce z The Verge był początkowo sceptycznie nastawiony, ale zainteresowało go to, jak sam użył filmu i był świadkiem pozornego sukcesu w wysuszeniu telefonu (po tym, jak niespodziewanie wpadł do rzeki) swojego siostrzeńca.

Kierowany ciekawością oraz chęcią obalenia lub potwierdzenia tego internetowego fenomenu, Pierce postanowił zbadać naukę stojącą za filmem i skuteczność metody. Skontaktował się z ekspertami z Bose, którzy wyjaśnili, że podstawową zasadą jest dźwięk: głośniki wypierają powietrze, a przy wystarczającej sile mogą potencjalnie usunąć wodę uwięzioną w telefonie.

Aby poddać film ostatecznej próbie, Pierce nawiązał współpracę z iFixit, firmą znaną z doświadczenia w naprawach smartfonów. Zanurzyli w wodzie cztery telefony, w tym iPhone'a 13, a następnie odtworzyli film. Wyniki były fascynujące: materiał rzeczywiście zadziałał, ale tylko "w ograniczonym zakresie".

Na Spider's Web dowiesz się więcej o naprawach:

Działa? Tak trochę

REKLAMA

Nagrania w wysokiej rozdzielczości ujawniły, że podczas odtwarzania dźwięku z głośników wydobywały się kropelki wody, ale efekt był krótkotrwały i nie usuwał wody zalegającej w innych obszarach telefonu, takich jak port USB, gniazdo karty SIM czy pod przyciskami.

Stąd, chociaż może to być pomocne narzędzie w pewnych sytuacjach, nie jest to niezawodne rozwiązanie problemu uszkodzenia przez wodę. Ostatecznie najlepszą radą pozostaje trzymanie telefonu z dala od wody. Jak trafnie ujął to jeden z inżynierów iFixit: „To nie zaszkodzi, ale nie sądzę, żeby to było lekarstwo na wszystko”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA