REKLAMA

Po niemal 3 dekadach zmienia się system plików FAT32. Będzie wygodniej

FAT32 to system plików, który funkcjonuje w świecie informatyki od dekad. Do dziś jest jednym z najczęściej stosowanych systemów we wszelkiej maści pamięciach wymiennych pokroju kart czy pendrive’ów. FAT32 jest tak archaiczny, że oficjalnie nie obsługuje pamięci o objętości powyżej 32 GB. Mamy dobre wieści.

SSD karty pamięci rozwój
REKLAMA

FAT32 nie jest jedynym systemem plików, który dobrze się sprawdza w przypadku pamięci wymiennych. Po prawdzie to w wielu przypadkach wręcz nie jest najlepszym wyborem. Trudno jednak odmówić mu popularności, która w dużej mierze wynika z faktu, że to FAT32 był domyślnym systemem plików w większości komputerów osobistych w czasach Windows 95 - Windows Me.

REKLAMA

Jednym z istotnych ograniczeń tego systemu plików - z punktu widzenia użytkownika z roku 2024 - jest maksymalny obsługiwany rozmiar partycji przez system FAT32, czyli 32 GB. Można to co prawda obejść, ale nie za pomocą samego Windowsa, który do dziś nie pozwala za pomocą wbudowanych narzędzi na tworzenie większych partycji. Choć to ma się właśnie zmienić.

Czytaj też:

W najnowszej kompilacji testowej Windows 11 z kanału Canary można tworzyć partycje FAT32 o maksymalnym rozmiarze 2 TB, a więc w istocie maksymalnym, który ta technologia jest w stanie obsłużyć. Zdjęte z Windowsa ograniczenie pozwala na stosowanie z FAT32 kart pamięci i pendrive’ów (i innych nośników) o znacznie większej objętości. Co nie oznacza, że warto to robić.

Pamięci FAT32 - nowy maksymalny rozmiar to 2 TB. Zgodność ze wszystkim to jednak na dziś ostatnia z nadal aktualnych zalet tego systemu

FAT32, czyli File Allocation Table 32-bit, to system plików opracowany przez firmę Microsoft w 1996 r. Jest to rozszerzenie wcześniejszych wersji FAT, takich jak FAT12 i FAT16, które były stosowane w pierwszych wersjach systemów DOS i Windows. FAT32 wprowadził szereg usprawnień, które pozwoliły na lepsze zarządzanie dużymi dyskami twardymi, które zaczęły pojawiać się na rynku w latach 90.

FAT32 pozwala na stosunkowo małe rozmiary klastrów, co redukuje marnowanie przestrzeni dyskowej na małych plikach, choć z drugiej strony, przy bardzo dużych dyskach, może to prowadzić do długiego czasu dostępu do danych. System plików FAT32 jest szeroko kompatybilny z różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi, co czyni go dobrym wyborem dla wymiennych nośników danych, takich jak pendrive'y czy karty pamięci. Jest on obsługiwany przez wszystkie wersje systemu Windows, a także przez wiele dystrybucji Linuxa, macOS oraz urządzenia takie jak konsole do gier, kamery cyfrowe i inne.

REKLAMA

Mimo swojej popularności, FAT32 ma również swoje ograniczenia. Najbardziej znaczącym jest limit wielkości pojedynczego pliku, który nie może przekraczać 4 GB. To oznacza, że nie jest to odpowiedni system plików dla osób, które potrzebują przechowywać bardzo duże pliki, takie jak filmy w wysokiej rozdzielczości czy duże bazy danych.

Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowych potrzeb związanych z przechowywaniem danych, FAT32 zaczyna ustępować miejsca nowszym systemom plików, takim jak NTFS, exFAT czy systemy plików stosowane w Linuxie, takie jak ext4. Te nowsze systemy oferują lepszą obsługę dużych plików, lepszą wydajność oraz zaawansowane funkcje zabezpieczeń i zarządzania danymi, które są niezbędne w dzisiejszych czasach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA