REKLAMA

Emulator Androida na Windowsa - jaki wybrać i jak zainstalować?

Emulator Androida to program, który pozwala uruchomić system operacyjny Android na innym systemie operacyjnym, najczęściej na Windowsie. Jaki emulator wybrać i jak go zainstalować? Podpowiadamy.

Emulator Androida na Windowsa
REKLAMA

Czy gry mobilne to domena jedynie smartfonów i tabletów? Niezupełnie, bo przy okazji wybiły one na szczyty popularności całkiem niepozorne oprogramowanie: emulatory Androida. W tym artykule przybliżymy, czym są, do czego służą i jakie emulatory Androida są najlepsze.

REKLAMA

Słowo "emulator" zdecydowana większość osób kojarzy ze starymi konsolami do gier, których ze względu na wysoką cenę lub po prostu wycofanie ze sprzedaży nie byli w stanie posiąść. W takich przypadkach emulatory były jedynym sposobem na zagranie w daną grę.

Biorąc to pod uwagę "emulator Androida" brzmi trochę jak abstrakcja, bowiem większość z nas ma swobodny dostęp do jednego (a nierzadko większej ilości) urządzeń z systemem operacyjnym Android. Czemu więc służą emulatory Androida? Już wyjaśniam.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest emulator Androida?

Zacznijmy od samej definicji emulatora: w dużym uproszczeniu emulator to program, który uruchomiony na jednym systemie komputerowym imituje działanie drugiego systemu komputerowego. System, na którym uruchomiony jest program to gospodarz (ang. host), a system, który jest uruchamiany w programie - emulatorze to gość (ang. guest).

Tak więc emulator Androida to nic innego jak program, który pozwala uruchomić system operacyjny Android na innym systemie operacyjnym. Tu najczęstszym przykładem są emulatory Androida na systemy Windows, MacOS i trochę rzadziej na Linuxa.

Do czego służy emulator Androida?

Zdecydowana większość z nas ma swobodny dostęp do przynajmniej jednego urządzenia z Androidem, co stawia zasadnicze pytanie: po co komukolwiek emulator Androida?

Najpopularniejsze zastosowanie (które może niektórych zaskoczyć) to granie w gry. W ciągu ostatnich kilku lat rynek gier mobilnych znacznie się rozwinął, zarówno za sprawą popularyzacji smartfonów, jak i zwiększenia ich możliwości. Wiele gier mobilnych jest na tyle złożonych fabularnie i mechanicznie, że nie stanowią one tylko zabijaczy czasu w komunikacji miejskiej czy poczekalni, ale stanowią także rozrywkę w domu.

Choć gry mobilne są zaprojektowane z myślą o smartfonach, to często gra na nich może być niewygodna - małe ekrany uniemożliwiające zobaczenie detali, przegrzewanie się telefonu, zasłanianie elementów rozgrywki dłonią. Możliwość gry na emulatorze to remedium na owe problemy.

Ważnym argumentem osób grających na emulatorach jest fakt, że gry mobilne zwykle dla płynności rozgrywki wymagają telefonów z wyższej półki. Emulatory pozwalają do pewnego stopnia ominąć owy problem (do pewnego, bowiem same też wymagają sprzętu - komputera lub laptopa - ze średniej lub wyższej półki).

Sklep Google Play na emulatorze Bluestacks 5

Drugim zastosowaniem emulatorów są testy aplikacji przez programistów. Zanim aplikacja zostanie udostępniona szerszemu gronu użytkowników, najpierw musi zostać sprawdzona zarówno pod kątem błędów, jak i doświadczenia użytkownika. Choć zwykle programista ma pod ręką jakieś urządzenie do testów, to biorąc pod uwagę specyfikę systemu Android - obecnie (tj. sierpień 2024) wspierane są wersje od 11 do 14, a obecnie oczekujemy wydania systemu Android 15. Doliczmy do tego fakt, że na rynku oferowane są setki (o ile nie tysiące) różnych modeli smartfonów, przez co twórcy aplikacji muszą optymalizować aplikacje dla wielu różnych wersji Androida i modeli urządzeń.

Tu właśnie z pomocą przychodzą emulatory, które mogą "udawać" różne smartfony (ale i tablety) oraz wersje Androida. Sam program Android Studio, w którym tworzone są aplikacje na Androida, posiada wbudowany emulator dla programistów.

Ostatnim z najpopularniejszych zastosowań (ale na pewno nie ostatnim ogólnie) emulatorów Androida jest wykorzystywanie go jako piaskownicy - pola do eksperymentów z aplikacjami, których z jakiegoś względu nie chcesz instalować na swoim telefonie lub tablecie. Niezależnie czy obawiasz się, że dana aplikacja może śledzić twoje poczynania w sieci, czy chcesz sprawdzić, jak działa złośliwe oprogramowanie, a może po prostu chcesz przeprowadzić test różnych aplikacji - emulator Androida to świetne pole do tego typu zastosowań.

Więcej na temat oprogramowania przeczytasz na Spider's Web:

Jak zainstalować emulator Androida na Windowsa?

Ponieważ emulator jest programem komputerowym, jego instalacja jest niezwykle prosta i nie różni się niczym od instalacji przeglądarki czy żadnego innego programu komputerowego. Najtrudniejszym elementem instalacji emulatora Androida jest włączenie wirtualizacji sprzętowej, które szczegółowo opisaliśmy przy okazji poradnika dotyczącego wirtualnej maszyny - VirtualBoxa.

Jeżeli kwestie włączenia wirtualizacji sprzętowej masz już za sobą, wystarczy pobrać plik instalacyjny danego emulatora ze strony twórców oprogramowania i go uruchomić. Kreator instalacji przeprowadzi cię przez cały proces, a emulator będzie gotowy do użycia zaraz po instalacji.

Świeżo zainstalowany emulator Bluestacks 5 na systemie Windows 11

Jaki emulator Androida na Windowsa wybrać?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który emulator Androida na Windowsa jest najlepszy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, sprawdza się lepiej w przypadku jednych zastosowań, gorzej w przypadku innych, a do tego osobiste preferencje co do interfejsu mają duże znaczenie w doświadczeniu płynącym z korzystania z aplikacji.

Lista polecanych emulatorów Androida:

  • Bluestacks 5
  • LDPlayer 9
  • MeMU Play
  • MuMu Player

Bluestacks to od kilku już lat najpopularniejszy emulator Androida, którego twórcy widząc popularność emulatorów jako platform do gier, obrali tor rozwoju programu jako skierowanego dla graczy. W Bluestacks znajdziesz m.in. tryb wielu instancji, wsparcie dla kontrolerów, tryb eco i tworzenie map klawiszy.

Jak pobrać emulator Bluestacks na Windows 11?

Z kolei LDPlayer to emulator tworzony od początku z myślą o graczach, który bardzo często wybierany jest jako zamiennik Bluestacks - przede wszystkim przez graczy, którzy docenili niektóre aspekty Bluestacks, lecz chcieli mimo wszystko zmienić emulator.

LDPlayer Android Emulator

MeMU Play jest jednym z najstarszych emulatorów Androida na Windowsa, lecz mimo to jego twórcy stale go dopieszczają nowymi aktualizacjami, a użytkownicy cenią sobie możliwość dostosowania emulatora i jego funkcji pod każdym możliwym względem.

MEmu 9 - Android emulator na komputer

MuMu Player to ciekawy przypadek, bowiem jest to emulator stworzony przez chińskie przedsiębiorstwo NetEase, zajmujące się wydawaniem gier. Oprócz zorientowania na potrzeby graczy, MuMu Player posiada także wersję zaprojektowaną dla słabszych komputerów - MuMu Nebula.

REKLAMA
MuMu Player

Zdjęcie główne:  Primakov / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA