Apple Intelligence jednak dla Europy? Ale wciąż nie dla iPhone'ów
Dokumentacja oprogramowania Apple daje nadzieję na udostępnienie Apple Intelligence w krajach Unii Europejskiej. Jest jednak mały-wielki haczyk: nie otrzymają go najpopularniejsze urządzenia koncernu, czyli iPhone'y.
Apple Intelligence to platforma narzędzi i funkcji opartych o generatywną sztuczną inteligencję, którą Apple zaprezentował podczas czerwcowego wydarzenia dla deweloperów oprogramowania na platformy koncernu. Jednak w Polsce i reszcie Europy entuzjazm wobec Apple Intelligence zgasł w momencie, w którym koncern z Cuperitno poinformował, że platforma nie będzie dostępna na Starym Kontynencie.
Apple Intelligence może trafić do Unii Europejskiej, ale tylko na komputery Mac
Jak informuje serwis 9to5Mac, istnieje szansa że Apple nie odetnie Europejczyków od Apple Intelligence.
Jeden ze słuchaczy podcastu Upgrade, prowadzonego przez Jasona Snella i Myke'a Hurleya, w komentarzu do ostatniego odcinka poświęconego Apple Intelligence, w informacjach dotyczących wersji beta najnowszego oprogramowania Apple, zauważył uwagę, która może wskazywać na częściowe wydanie Apple Intelligence w Europie.
Temat podjęli redaktorzy serwisu 9to5Mac, którzy przeanalizowali informacje o wydaniu deweloperskim wersji beta 1 systemów macOS Sequoia 15.1 i iOS 18.1.
W informacjach o iOS 18.1 - systemie operacyjnym dla iPhone'ów i iPadów - widnieje następujące zastrzeżenie:
Apple Intelligence jest dostępne na iPhonie 15 Pro i iPhonie 15 Pro Max. Apple Intelligence nie jest obecnie dostępne w UE i Chinach.
Natomiast w informacjach o macOS Sequoia 15.1 - najnowszej wersji systemu operacyjnego dla komputerów Apple - możemy przeczytać:
Apple Intelligence jest dostępne na komputerach Mac z czipem M1 lub nowszym. Apple Intelligence nie jest obecnie dostępne w Chinach.
Stąd nasuwa się prosty wniosek: kraje Unii Europejskiej mogą otrzymać Apple Intelligence, aczkolwiek tylko na komputerach Mac.
Co teoretycznie miałoby sens, gdyż Apple nie ukrywało że powodem decyzji o niedystrybuowaniu Apple Intelligence w Europie były wymogi, jakie przed koncernem stawia ustawa o rynkach cyfrowych - Digital Markets Act. Jednak nie oznacza to, że Apple siedzi z założonymi rękami, bo podczas zeszłotygodniowego spotkania z inwestorami Tim Cook zadeklarował, że firma jest "bardzo zaangażowana" w rozmowy z regulatorami i doprowadzenia do wydania Apple Intelligence zarówno w Chinach, jak i w krajach Unii Europejskiej.
Co więcej, jeżeli spojrzymy na listę strażników dostępu - firm i usług podlegających ustawie o rynkach cyfrowych - zauważymy, że na liście systemów operacyjnych widnieje jedynie Android, iOS i Windows. To z kolei oznacza, że macOS nie podlega takim samym wymogom jak system operacyjny iPhone'ów.
Oczywiście nadal mówimy tylko o domysłach popartych solidnymi argumentami, a same systemy operacyjne są wciąż w wersji beta, co oznacza, że to i owo można jeszcze przed premierą zmienić. Niemniej jednak sytuacja Apple Intelligence w Unii Europejskiej wygląda delikatnie lepiej niż jeszcze dwa miesiące temu.
Więcej na temat Apple Intelligence:
Zdjęcie główne: DenPhotos / Shutterstock