REKLAMA

Oto dlaczego starsze iPhone'y nie dostaną nowych funkcji. Tym razem to nie pazerność

Apple tłumaczy, dlaczego na starszych iPhone'ach nie skorzystamy z nowych funkcji Apple Intelligence.

19.06.2024 16.36
Oto dlaczego starsze iPhone'y nie dostaną nowych funkcji. Tym razem to nie pazerność
REKLAMA

Gwoździem programu minionej konferencji WWDC 2024 nie były nowe wersje systemów operacyjnych, a sztuczna inteligencja Apple Intelligence. Okazało się, że żeby skorzystać z nowych funkcji trzeba mieć co najmniej iPhone'a 15 Pro.

REKLAMA

Apple tłumaczy wymagania Apple Intelligence. Twierdzi, że to nie Excel

To oczywiste, że każdy nowy smartfon czy usługa wydawane są po to, by Apple mógł na nich zarobić. Dostarczenia klientom Apple'a najlepszych (i najdroższych) sprzętów również może być istotne, ale wydaje się, że udostępnienie Apple Intelligence tylko na iPhone'ach 15 Pro i 15 Pro Max nie wynikało wyłącznie z niskich pobudek. Innymi słowy mogło być tak, że decyzja ta nie wynikała z wyliczeń w Excelu, zgodnie z którymi nie opłacało się udostępniać nowych usług na starszych (i słabszych) telefonach.

Nie da się zaprzeczyć, że iPhone 15 Pro (Max) są istotnie droższe od zwykłych iPhone 15 (Plus), jednak w rozmowie z okazji WWDC 2024 John Gruber z kanału Daring Fireball zadał pracownikom firmy pytanie dotyczące Apple Intelligence. Odpowiedzi wydają się... przekonujące:

John Giannandrea: Te modele, kiedy są uruchamiane w czasie rzeczywistym (...) są niezwykle zasobożerne obliczeniowo. Ma to związek z przepustowością urządzenia, wielkością Apple Neural Engine oraz mocą urządzenia, które umożliwiają szybkie działanie tych modeli. Teoretycznie można by uruchomić je na bardzo starym urządzeniu, ale byłoby to tak wolne, że nie byłoby użyteczne.

John Gruber: Więc to nie jest schemat sprzedaży nowych iPhone'ów?

Greg Joswiak: Nie, wcale nie. W przeciwnym razie bylibyśmy na tyle mądrzy, żeby to zrobić także na naszych najnowszych iPadach i Macach, prawda?

Joswiak inteligentnie (hehe, bo wiecie, Apple Intelligence) odpowiedział na zarzut, że sztuczna inteligencja dostępna tylko w najlepszych i najnowszych iPhone'ach to plan na podbicie sprzedaży drogich modeli. Argument, że podobne kroki mogliby poczynić także na iPadach, czy komputerach Mac jest przekonujący.

Już wcześniej wiadomo, że Apple Intelligence potrzebuje co najmniej 8 GB RAM. iPhone'y 15 (14 Pro) mają tej pamięci "tylko" 6 GB. Z kolei wszystkie komputery i iPady z autorskimi czipami Apple M mają co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej. Nawet najtańsze MacBooki Air z 2020 roku czy iPady Air 10,9 5. generacji.

Gigant mógłby wprowadzić inteligentne funkcje do swoich starszych (i tańszych) telefonów, natomiast efekty byłyby dalekie od zadowalającego poziomu. Czekanie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund na wykonanie zadania byłoby dla użytkowników uciążliwe. Jeśli was nie przekonuje tłumaczenie z pamięcią operacyjną, to wystarczy zagłębić się w bardziej techniczny aspekt iPhone'ów – 15 Pro mają na pokładzie potężny czip A17 Pro z 16-rdzeniowym NPU, który ma być 2 razy szybszy niż ten znajdujący się w A16 z iPhone'ów 15 i 14 Pro.

Oszczędności daje się we znaki

Najwyraźniej silnik neuronowy nie będzie miał tak dużego znaczenia, jak pamięć operacyjna. Dlatego, że NPU w iPhonie 15 Pro zapewnia moc 35 TOPS, z kolei NPU w MacBooku Air M1 już tylko 11 TOPS. Natomiast NPU w A16 z iPhone'a 15 i 14 Pro ma moc 17 TOPS. Gdyby Apple wcześniej nie oszczędzał na pamięci operacyjnej, to nawet iPhone'y 12 z układem A14 z NPU o mocy 11 TOPS (identycznym z M1) mogłyby obsłużyć Apple Intelligence. Problemem jest to, że iPhone'y 12 mają do dyspozycji tylko 4 lub 6 GB RAM.

Ten aspekt powinien zostać naprawiony już w nadchodzących iPhone'ach 16, gdzie to nawet podstawowe modele mają otrzymać co najmniej czip Apple A17 Pro (mówi się, że cała seria może zostać wyposażona w A18) oraz 8 GB pamięci operacyjnej.

Podstawowy iPhone 15 startował z ceną 4699 zł, a dziś za te pieniądze (albo nawet i taniej) można kupić iPhone'a 15 Pro. Wątpię, aby Apple wprowadzał duże zmiany w cenach, a jeśli już będą, to bardzo minimalne. Lepiej obecnie szukać okazji na "piętnastkę pro".

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
iPhone 15 Pro 128 GB
Media Expert

Premiera iPhone'ów 16 standardowo odbędzie się we wrześniu – wraz z faktyczną premierą stabilnej wersji iOS 18.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Apple przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA