REKLAMA

Apple mówi dość. Wie, że ten produkt jest kompletną klapą, ale planuje następny

Największy nowy produkt Apple’a, gogle Vision Pro, okazał się… klapą? Tak dużą, że firma zdecydowała się na wstrzymanie prac nad jego następcą. W jego miejsce trafi coś dla mas.

19.06.2024 05.46
Apple mówi dość. Wie, że ten produkt jest kompletną klapą, ale planuje następny
REKLAMA

Gogle Vision Pro to zaawansowane gogle rzeczywistości rozszerzonej (AR) stworzone przez firmę Apple. Wyposażone są w dwa wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, przekraczającej jakość 4K na każde oko, zapewniając realistyczne i wciągające wrażenia wizualne. Technologia micro-OLED gwarantuje żywe kolory i wysoki kontrast, a zaawansowany system dźwięku przestrzennego 3D dostosowuje się do otoczenia użytkownika.

REKLAMA

Wszystko to ma swoją cenę: Vision Pro w Stanach Zjednoczonych startuje od 3499 dol., co (wraz z wszelakimi cłami, daninami itd.) przekłada się na około 17-18 tys. zł. Czy to kwota, którą ty byłbyś gotów zapłacić za… gogle?

Jeśli odpowiedziałeś stanowczo, że nie: gratuluję, nie jesteś sam. Pośród licznej konkurencji, w tym gogli Meta Quest 3, które kosztują ułamek ceny rozwiązania Apple’a, bo tylko 2200 zł, Vision Pro to rozwiązanie dla majętnych. Dlatego Apple zmienia teraz kurs. Po co komu Vision Pro 2, skoro nikt nie chce tyle na nie wydać?

Apple zawiesza prace nad Vision Pro 2. Czas na tańszy model!

Pierwotnie Apple planował wprowadzić następnie, tuż po premierze pierwszej generacji Vison Pro, dwie wersje swoich gogli: droższy model Pro oraz tańszy - taki standardowy, dla mas. Jednak priorytety najwyraźniej się zmieniły.

Zamiast opracowywać kolejną wersję Pro, Apple skupia się na obniżeniu kosztów produkcji obecnego modelu i stworzeniu lepszego wyświetlacza dla przyszłej wersji. Według raportu od The Information firma całkowicie wstrzymała prace nad modelem Pro następnej generacji.

Gogle Vision Pro od Apple'a

Apple obecnie pracuje nad tańszymi goglami Vision o nazwie kodowej N109, których cena będzie zbliżona do ceny iPhone’a Pro Max, na poziomie około 1600 dolarów - poniżej 10 tys. zł.

Premierę pierwotnie planowano na koniec 2024 roku, ale na początku 2024 roku wciąż brakowało gotowego prototypu. Znalezienie równowagi między cięciem kosztów a utrzymaniem kluczowych funkcji okazuje się trudne, co prawdopodobnie przesunie datę premiery poza pierwotnie ustalony koniec 2025 roku.

Przeczytaj więcej o najnowszych produktach od Apple:

Co z kolejną generacją Pro?

Chociaż przyszłość modelu Pro jest niepewna, Apple ma w pewnym momencie wznowić prace nad wersją drugiej generacji. Istnieją również sygnały wskazujące na niższy popyt na model Pro. Kluczowy dostawca obciął produkcję o połowę po otrzymaniu prognozy od Apple’a, która wskazywała na słabszą niż oczekiwano sprzedaż. Jak podaje serwis MacRumors, dostawca szacuje, że Apple wyprodukował w 2024 roku do tej pory mniej niż 500 tys. sztuk gogli Vision Pro, a do sierpnia nie planuje się znaczącego wzrostu produkcji.

Sprzedaży może pomóc wyjście poza Stany Zjednoczone. Na konferencji WWDC 2024 ogłoszono, iż Apple planuje rozpoczęcie sprzedaży Vision Pro w m.in.:

REKLAMA
  • Chinach
  • Japonii
  • Singapurze
  • Niemczech
  • Francji
  • Australii
  • Wielkiej Brytanii
  • Kanadzie

Wszystkie kraje otrzymają najświeższe gogle do 12 lipca. Polska, standardowo, musi poczekać jeszcze z kilka miesięcy. Lub lat? Ale kto chciałby kupić u nas gogle warte dużo więcej niż Volkswagen Passat B5?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA