Google pokazał, który Android jest najpopularniejszy. Przykro na to patrzeć
Android 15 jest tuż za rogiem, wobec czego Google pokazał obecnie najpopularniejsze wersje systemu Android. Android 14 radzi sobie gorzej niż Google by chciał, przegrywając z ponad sześcioletnimi wersjami systemu.
Premiera systemu Android 15 Vanilla Ice Cream to kwestia miesiąca, góra dwóch zależnie od tego czy Google powtórzy decyzję z zeszłego roku, czy nie. Oficjalne wydanie Lodów Waniliowych to wydarzenie szczególnie ważne dla posiadaczy najnowszych smartfonów pod kontrolą Androida 14, którzy mogą spodziewać się darmowej aktualizacji.
Jednak jaka część całej społeczności użytkowników systemu Android używa najnowszej wersji, a jaka nadal korzysta z wersji czekającej na odłączenie wtyczki przez Google'a? Dane mogą zaskoczyć.
Google pokazuje, jaki Android jest obecnie najpopularniejszy
W ostatnich dniach Google zaktualizował dane o popularności poszczególnych dystrybucji systemu Android. Dane te zostały pozyskane z urządzeń, które były połączone ze Sklepem Google Play w ciągu siedmiu dni. Udostępniane są one poprzez platformę Android Studio używaną przez deweloperów aplikacji by ci mogli ocenić m.in. które wersje systemu Android powinny wspierać ich aplikacje.
Dane obecnie dostępne w Android Studio zostały zaktualizowane pod koniec lipca, jednak zebrane przez Google'a informacje pochodzą z maja bieżącego roku.
Obecnie najpopularniejszą wersją systemu Android jest Android 13 z 20,9 proc. udziałem w rynku. Drugie miejsce podium zajmuje Android 11, zainstalowany na 19 proc. urządzeń. Z kolei najnowsza wersja, Android 14, jest na trzecim miejscu z 14,7 proc. udziału w rynku.
W porównaniu do października 2023, czyli ostatniej większej aktualizacji danych przez Google, nie ma zaskoczeń. W przeddzień premiery Androida 14 na smartfonach królował Android 13, a na drugim miejscu podium wciąż zasiadał Android 11.
Ciekawym jest jednak fakt, że sporą część "tortu" zajmują nieotrzymujące już aktualizacji bezpieczeństwa: Android Nougat (2016) - 2 proc., Android Oreo (2017) - 5,8 proc., Android Pie (2018) - 8,4 proc., Android 10 (2019 - 13,6 proc. oraz Android 11 (2020) - 19 proc. W sumie urządzenia pod kontrolą wersji Androida nieaktualizowanych już przez Google stanowią ponad połowę wszystkich urządzeń z Androidem. Z kolei skupiając się tylko na przynajmniej sześcioletnich i starszych wersjach - Nougat, Oreo, Pie - razem posiadają one więcej udziału w rynku niż Android 14.
Więcej na temat systemu Android:
Zdjęcie główne: Arthur_Shevtsov / Shutterstock