Polscy studenci z misją, aby uratować pszczoły. Relacja z Seeds for the Future 2024 z Rzymu

Patronat medialny: Huawei

Program Seeds for the Future wyłania się jako potężny katalizator w kształtowaniu przyszłych liderów technologicznych. To inicjatywa, która łączy utalentowanych studentów z najnowocześniejszymi technologiami i inspirującymi możliwościami. Oto, jak polscy studenci poradzili sobie podczas jego ostatniej odsłony w Rzymie!

10.07.2024 07.11
Seeds for the Future 2024, relacja z wydarzenia z Rzymu

W globalnej wiosce XXI wieku, gdzie innowacje technologiczne rozwijają się w zawrotnym tempie, kluczowe staje się wychowanie pokolenia liderów gotowych sprostać wyzwaniom i szansom cyfrowej przyszłości.

Historia Seeds for the Future sięga 2008 roku, kiedy to Huawei zainicjował program pilotażowy. Szybko stało się jasne, że potencjał tkwi w szerszym zasięgu, a w 2019 roku program rozkwitł na skalę globalną, obejmując obecnie ponad 15 tys. uczestników z 139 krajów. Polska dołączyła do tej inicjatywy w 2016 roku, otwierając drzwi dla ambitnych studentów pragnących zgłębić tajniki technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i odkryć swój potencjał na globalnej scenie.

Sercem Seeds for the Future jest wszechstronny program, który wykracza daleko poza ramy tradycyjnych zajęć lekcyjnych. Uczestnicy zanurzają się w dynamicznym świecie najnowocześniejszych technologii, poznając takie dziedziny jak sztuczna inteligencja, 5G, chmura obliczeniowa i zielona energia.

Warsztaty prowadzone przez ekspertów Huawei i renomowanych instytucji akademickich zapewniają gruntowne zrozumienie teoretycznych konceptów, podczas gdy wizyty w laboratoriach badawczych i centrach innowacji oferują bezcenny wgląd w praktyczne zastosowania technologii.

(Nasze) lokalne talenty na globalnej arenie

Program Seeds for the Future odgrywa istotną rolę w promowaniu polskich talentów na arenie międzynarodowej. Najlepsi absolwenci programu otrzymują możliwość udziału w prestiżowych programach i konkursach, takich jak Huawei Global ICT Competition i Global Digital Summit.

Te platformy umożliwiają im zaprezentowanie swoich umiejętności i innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności, budując ich reputację jako przyszłych liderów w dziedzinie technologii. W kwietniu odwiedziliśmy przecież rozdanie nagród za konkurs Huawei ICT Competition 2023-2024 Europe, gdzie nasi rodacy dosłownie rozgromili konkurencję:

Tech4Good: Wyzwanie dla młodych wizjonerów

W 2021 roku program Seeds for the Future wzbogacił się o nową odsłonę - Tech4Good. Ta globalna inicjatywa ma na celu wyłonienie i wsparcie młodych talentów w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pozytywnie wpływają na świat.

Uczestnicy programu stawiają czoła realnym wyzwaniom społecznym, takim jak zmiana klimatu, opieka zdrowotna i edukacja, wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę do opracowywania kreatywnych i skutecznych rozwiązań.

Będąc Digi-Sapiens

Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, mieliśmy okazję obejrzeć pierwszy odcinek z cyklu Będąc Digi-Sapiens z udziałem Simone Giercz, znanej youtuberki. Film ten w intrygujący sposób ukazuje, w jaki sposób technologie mogą wpływać na nasze życie, przedstawiając przykład drukowania 3D modeli serca pacjenta w celu wyjaśnienia mu jego schorzenia.

Film, a właściwie minidokument, bo seria liczy tylko trzy części, został nakręcony w ślicznym stylu, przypominającym filmy Davida Camerona, i z dużą dozą humoru, charakterystycznego dla Simone. Co ciekawe, Discovery udostępni cały materiał za darmo, m.in. na YouTube, dlatego każdy może go obejrzeć. Nie masz wymówek, aby teraz go nie zobaczyć.

Sukcesy polskich studentów

W tym roku zobaczyłem od środka program Seeds for the Future z Rzymu, gdzie studenci pracowali przez prawie tydzień nad swoimi projektami. W 2024 r. do tegorocznego finału trafiły dwa polskie zespoły:

  • Beelivers
  • Sie-ma
Studenci z Polski na Seed for the Future 2024

My widzieliśmy tylko część wydarzenia, ponieważ studenci byli tam prawie cały tydzień. Przybyliśmy w piątek, więc mogliśmy obserwować początki zmagań i finałowe momenty. Podczas europejskiej edycji programu Huawei Seeds for the Future 2024, dwa zespoły z Polski zaprezentowały swoje innowacyjne projekty.

  • Sie-ma dba o zdrowie i samopoczucie.

Zespół Sie-ma opracował aplikację, która ułatwia dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Aplikacja wykorzystuje spersonalizowaną grywalizację, monitoruje parametry zdrowotne i umożliwia prowadzenie dziennika emocji. Dzięki temu użytkownicy mogą lepiej zrozumieć swoje emocje, zmotywować się do działania i efektywniej przygotować do wizyt lekarskich. Aplikacja wykorzystuje technologie Huawei, takie jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze.

  • Drugi zespół, Beelivers, skupił się na ratowaniu pszczół.

Ich projekt wykorzystuje kamerę zamontowaną w ulu i Huawei Cloud do analizy obrazu. System wykrywa roztocza wywołujące warrozę, śmiertelną chorobę pszczół. Następnie automatycznie aplikuje w ulu dym na bazie ziół, który zwalcza roztocza bez szkody dla pszczół.

Oba polskie zespoły wywarły duże wrażenie na jury, a Beelivers znalazł się w pierwszej dziesiątce drużyn z całej Europy!

Na Spider's Web poznasz więcej ciekawych dokonań studentów:

Jeśli chodzi o wygranych

Nasze zespoły nie zgarnęły żadnej statuetki. Zespoły z Irlandii i Holandii zostały ogłoszone jako najlepsze i otrzymały nagrody w postaci udziału w globalnym konkursie Tech4Good w Chinach, a nagrodę publiczności zdobył zespół z Finlandii - jego członkowie otrzymali nagrody w postaci słuchawek Huawei.

Wywiad ze studentami z Polski

Tylko że nasi naprawdę dobrze poradzili sobie na tle innych zespołów. Musiałem przepytać drużynę Beelivers o kilka tematów związanych z konkursem - i nie tylko.

W tym wywiadzie Hubert Orlicki (Politechnika Krakowska) i Maja Maćkowiak (Politechnika Poznańska) podzielili się swoimi doświadczeniami, oferując m.in. cenne rady dla innych studentów pragnących wziąć udział w podobnych konkursach.

Wybór projektu

Hubert: Jako zespół chcieliśmy stworzyć projekt, który jest realny do wdrożenia pod kątem technicznym i finansowym, a który rozwiązuje problem nie tylko nasz lokalny, ale i całego świata. Stąd decyzja, by skupić się na zagrożeniach pszczół, które są cenne dla nas wszystkich.

Maja: Wybierając temat projektu obracaliśmy się w naprawdę zróżnicowanych tematach - pojawiły się pszczoły, alfabet Braille’a, marnowanie jedzenia, rozwiązania smart home i zarządzanie energią. Jednak finalnie to właśnie pszczółki wygrały nasze serca - gdyby nie one, ludzkość wyginęłaby w ciągu czterech lat, a to zdecydowanie przemawia do ludzkiej wyobraźni.

Kluczowe umiejętności

Hubert: Przede wszystkim szeroko pojęta praca w grupie, zespoły w których braliśmy udział zostały stworzone losowo - do czasu rozpoczęcia nie znaliśmy się jako grupa i nie wiedzieliśmy z kim będziemy pracować. Udało mi się trafić do zespołu wspaniałych studentów, z którymi relację utrzymuję również po zakończeniu konkursu, ale mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i tym bardziej w tak krótkim czasie, jakim mieliśmy, ważne jest zrozumienie ról w zespole i umiejętności argumentacji swoich pomysłów, ale też uczciwej oceny swoich idei tak, aby połączyć najlepsze cechy różnorodnej grupy.

Maja: W moim przypadku najbardziej pomocne okazały się umiejętności prezentacyjne - przypadła mi dumna rola prezenterki. Miałam tę wyjątkową okazję, żeby zaprojektować prezentację, reprezentować nasz zespół i pokazać projekt dużej publiczności.

Niezbędna kompetencja

Hubert: Umiejętności UX & UI pod kątem dobrego zrozumienia, jakie treści są potrzebne do wyświetlania użytkownikowi i w jaki sposób. Nie da się samymi słowami bez dobrej prezentacji i wizualizacji zaprezentować projektu.

Maja: Zdecydowanie umiejętność szybkiej adaptacji do zmian. Chociaż czasu było niewiele, wielokrotnie zmienialiśmy strategię i ciągle rozważaliśmy nowe rozwiązania. Kluczowe było więc, żeby nie tylko podejmować te decyzje sprawnie, ale też nie dać się zbić z tropu, kiedy zmienialiśmy kierunek o 180 stopni.

Najtrudniejsze wyzwanie

Hubert: Dobre zrozumienie grupy docelowej, umiejętność oszacowania kosztów, stworzenie timeline - sprawienie, żeby projekt ten był komplementarny i poza rozwiązaniem technicznym zostało zaproponowane odpowiednie rozwiązanie biznesowe. W końcu pomysł to nie tylko technologia, to też ocena użytkowości aplikacji, wygląd i design, które muszą przyciągać uwagę, strategia marketingowa czy finalnie model biznesowy, który będzie generować zyski z uwzględnieniem pośredników i wydatków na licencję.

Maja: Najtrudniejszą częścią była zdecydowanie selekcja i konsolidacja wszystkich pomysłów, jakie pojawiały się podczas pracy nad projektem. Wiele z nich było naprawdę świetnych i z dużym potencjałem na rozwój, ale czas - zarówno ten, który mogliśmy poświęcić na pracę nad projektem, jak i samą prezentację - był nieubłagany, więc musieliśmy mądrze nim dysponować.

Cenne rady

Hubert: Żeby spróbować za wszelką cenę! Udział w takim wydarzeniu jest niezapomnianym i wyjątkowym wydarzeniem pod każdym kątem, wiedza i nabyty networking są nieocenione. A z bardziej "przyziemnych", to żeby nie bać się mówić po angielsku i żeby być odważnym w marzeniach i proponowaniu swoich idei. Nawet jeśli nasz pomysł nie będzie najlepszy, to może zainspirować kogoś do innego, wyższego celu a oto w tym wszystkim chodzi, żeby na koniec rywalizacji każdy z nas był lepszym człowiekiem i żeby świat stawał się coraz lepszym miejscem.

Maja: Dodam do tego, że nie można bać się próbować, nawet jeżeli uważacie wasz pomysł za niedopracowany. Wsparcie merytoryczne w konkursach takich jak Seeds for the Future jest na najwyższym możliwym poziomie, nigdzie indziej nie będziecie mieli tak wspaniałych specjalistów na wyciągnięcie ręki.

Patronat medialny: Huawei
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu