REKLAMA

Za tę (prawie) bezgłośną dmuchawę podziękują ci sąsiedzi. Stworzyli ją studenci

Hałas dmuchaw do liści potrafi skutecznie zakłócić spokój jesiennych dni. Szczególnie uciążliwe są one dla mieszkańców bloków i gęsto zabudowanych osiedli. Problem ten dostrzegli studenci z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy stworzyli innowacyjną przystawkę redukującą hałas dmuchawy o prawie 40 proc.

20.05.2024 05.00
Cicha dmuchawa do liści? Studenci wymyślili specjalną przystawkę
REKLAMA

Mieszkańców bloków i domków może irytować dźwięk dmuchawy do liści. Zbieranie opadłych liści i gałązek nie należy do najprzyjemniejszych czynności, a dmuchawa ma liczne wady. Zwiększa zapylenie, nie jest ekologiczna, bo napędza ją często silnik spalinowy. Niestety generuje też hałas dochodzący do 110 dB. Dla porównania, hałas uliczny to około 90 dB.

REKLAMA

Rozwiązanie problemu: studenci

Studenci zawsze potrafią znaleźć kreatywne rozwiązania. W tym przypadku stworzyli tłumik do dmuchawy, który działa niczym tłumik do strzelby. Zespół studentów inżynierii z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa opracował innowacyjny osprzęt, który znacznie zmniejsza hałas dmuchawy do liści.

Specjalny tłumik do dmuchawy (Źródło: YouTube)

Ich wynalazek redukuje hałas o prawie 40 proc. i praktycznie eliminuje najbardziej irytujące wysokie częstotliwości. Działa on poprzez rozdzielenie przepływu powietrza wewnątrz maszyny i modyfikowanie go w celu tłumienia dźwięku bez utraty mocy dmuchawy.

- Dźwięk wydobywający się z tej dmuchawy do liści jest bardzo złożony i zawiera wiele różnych częstotliwości - mówi członek zespołu Andrew Palacio - Dobrą analogią byłoby wiele różnych nut granych jednocześnie na pianinie.

Studenci miesiącami analizowali elementy przyczyniające się do hałasu dmuchawy do liści. Następnie testowali różne rozwiązania, aby stworzyć ostateczną wersję tłumika.

To tak jakby słyszeć świst i szum wiatru - powiedziała członkini zespołu Madison Morrison. Inna członkini zespołu, Leen Alfaoury, uważa, że najlepsze określenie wydobywającego się dźwięku z dmuchawy to "stłumiony":

Jest stłumiony, jeśli to ma sens. Jakby dźwięk był głębszy. Nie jest skrzeczący. Nie ma tego wysokiego tonu, który jest naprawdę irytujący do słuchania

- powiedziała.

Poznaj inne ciekawe wynalazki na Spider's Web:

Wynalazek trafi wkrótce na rynek

Z artykułu dostępnego na stronie uniwersytetu dowiadujemy się, że ten wynalazek, na który złożono wniosek patentowy, będzie dostępny w sprzedaży w ciągu dwóch lat. Zespół przewiduje, że ich technologia redukcji hałasu może zostać zaadaptowana do innych głośnych urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak odkurzacze i suszarki do włosów.

REKLAMA
Tłumik z bliska (Źródło: YouTube)

Warto podkreślić, że nie jest to tylko prototyp, który zostanie zaraz zapomniany. Stanley Black & Decker, znany i popularny na całym świecie (również w Polsce!) producent narzędzi, zapowiedział, że z chęcią wprowadzi na rynek takie rozwiązanie. Czyli co: to koniec ze wstawaniem w sobotę o 7:00, bo sąsiad wymyślił sobie wydmuchanie liści z samego rana?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA