REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Maska, w której nikt nie usłyszy, o czym rozmawiasz przez telefon. Nikt poza rozmówcą

Jeżeli kiedykolwiek nadjeżdżający pociąg przeszkodził ci w rozmowie, lub wścibska pani spoglądała na ciebie nieprzychylnym okiem podczas jazdy tramwajem, to powinieneś dołączyć do grupy osób, które wsparły Skydet kwotą ponad 600 tys. złotych. Maska obiecuje poufne i bezwstydne rozmowy, a to dzięki technologii zaczerpniętej od Airbusa.

25.01.2024
11:06
Maska, w której nikt nie usłyszy, o czym rozmawiasz przez telefon. Nikt poza rozmówcą
REKLAMA

Różnorakim wynalazkom i gadżetom przypisuje się stwarzanie problemów, których nie było. Niekiedy istnieją także odwrotne sytuacje, w których wynalazki rozwiązują na pozór nierozwiązywalne problemy.

Z obietnicą rozwiązania problemu rozmów telefonicznych w miejscach publicznych, gdzie jesteśmy zagłuszani przez osoby postronne lub po prostu nie chcemy być słyszani, przychodzi maska Skyted.

REKLAMA

Ta maska zagłuszy 80 proc. dźwięków z otoczenia i zdemotywuje wścibskich współpasażerów

Skyted to projekt autorstwa Stephane'a Hersena, byłego szefa działu rozwoju biznesowego w azjatyckim oddziale Airbusa. Skyted to nic innego jak maska umożliwiająca mowę bez możliwości usłyszenia jej przez osoby postronne, ale zarazem pozwalająca zagłuszać dźwięki z otoczenia. Tworząc maskę, Hersen chciał odpowiedzieć na pytanie "Czy możliwe jest by 200 pasażerów naraz wykonywało połączenia głosowe bez przeszkadzania sobie?", a w pracach nad projektem otrzymał wsparcie Airbusa, Francuskiego laboratorium lotniczego (ONERA) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Kluczowym elementem w konstrukcji Skyted jest zastosowanie rezonatora stworzonego na wzór tego stosowanego w silnikach samolotów Airbus, który redukuje drgania, skutecznie izolując głos użytkownika od otoczenia.

Efektem działania Skyted jest redukcja głośności głosu o 25 decybeli. Dla porównania, szacowana przeciętna głośność ludzkiego głosu to około 60 dB, a głośność szeptu to 30 dB.

Choć maska zakrywa usta i nos, według zapewnień Hersena nie utrudnia ona w żaden sposób oddychania - a to za sprawą wbudowanego systemu wentylacji. Według zapowiedzi w przypadku potrzeby normalnego komunikowania się z otoczeniem, maski nie trzeba ściągać, gdyż posiada ona tryb normalnej mowy. Dodatkowo Skyted posiada aplikację mobilną, dzięki której można dostosować poziom tłumienia dźwięku w zależności od specyfiki głosu i otoczenia.

Skyted można było przetestować podczas targów CES 2024 na początku stycznia. Obecnie maska dostępna jest w serwisie Kickstarter, gdzie projekt wsparło ponad 600 osób, wpłacając w sumie ponad 600 tys. złotych (z zakładanego celu 35 tys. złotych). Kampania trwa jeszcze przez 13 dni, a najtańszy wariant Skyted kosztuje 299 dol. - ok. 1200 złotych. Cena Skyted różni się w zależności od połączenia z telefonem (kabel USB-C lub Bluetooth) oraz ilości akcesoriów w zestawie.

REKLAMA

Więcej projektów z Kickstartera:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA