"Generacja Z potrzebuje niezależności". Młodzi o przyszłości podczas konferencji Our Future Forum 

Patronat medialny

​​"Mamy potrzebę niezależności, wolności, spełniania marzeń" - mówił podczas piątek edycji konferencji edukacyjnej Our Future Forum Nataniel Brożnowicz, reprezentujący generację Z. Podczas tegorocznego wydarzenia wystąpiła Swietłana Cichanouska, Mark Brzeziński czy Rafał Masny. Ale młodych w tym roku najbardziej rozgrzał temat pracy. 

17.05.2023 13.11
Konferencja Our Future Forum 2023

Our Future Forum to największa konferencja edukacyjna w Polsce. Piąta edycja wydarzenia zgromadziła w Warszawie ponad tysiąc studentów i licealistów z Polski,  Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Holandii oraz Włoch, którzy dyskutowali z przedstawicielami biznesu, polityki i świata kultury o sprawach, które są dzisiaj kluczowe dla ich pokolenia. O czym dokładnie rozmawiali uczestnicy? O przyszłości polskiej gospodarki, rynku pracy, polityce zdrowotnej, transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwie, a także rozwoju nowych technologii i sztucznej inteligencji. 

- Wielkie zainteresowanie młodych tegoroczną edycją Forum udowadnia, że nieprawdą jest to, że młodzież nie interesuje się polityką, ochroną zdrowia czy obronnością - mówi Kamil Maksymilian Tomkowicz, członek zarządu Our Future Foundation. - Takie spotkania i wymiana doświadczeń, to najlepsza inwestycja w przyszłość. 

Polityków przesłanie o przyszłości 

Hasłem przewodnim piątej edycji były: "Zmiany: Stawiając czoła wyzwaniom przyszłości". Kluczowym elementem programu było wystąpienie liderki białoruskich ruchów wolnościowych Swietłany Cichanouskiej, która opowiadała o represjach stosowanych przez reżim Łukaszenki na obywatelach Białorusi. 

- Dziennikarze, politolodzy, naukowcy - wszyscy przedstawiciele społeczeństwa, są w więzieniu, a to dlatego, że mieli odwagę sprzeciwić się reżimowi Łukaszenki, byli w stanie głośno powiedzieć, że wybory zostały sfałszowane i opowiedzieli się przeciwko wojnie Putina - powiedziała Cichanouska.

Wspomniała, że w ostatnich latach nauczyła się, że droga do wolności nie jest łatwa, ale jest jedyną słuszną drogą. – [Ta droga] wymaga odwagi i solidarności. Mamy odwagę, ale potrzebujemy Waszej solidarności – oświadczyła Cichanouska. – Stańcie po stronie tych, którzy walczą w Ukrainie, jak i na Białorusi. Wspieracie więźniów politycznych i wszystkich przebywających na wygnaniu. Bądźcie naszym głosem na arenie międzynarodowej. Nie damy rady wygrać tej walki sami. Wasza solidarność będzie waszym wkładem w wolną i demokratyczną Europę. Ten wkład to nasza wspólna przyszłość.

Swoje wystąpienie na konferencji miał także Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński, który wygłosił przemówienie o relacjach polsko-amerykańskich i możliwościach jakie daje młodym międzynarodowa współpraca.

– Teraz, w czasie kryzysu, relacje polsko-amerykańskie osiągają nowy wymiar i nowy poziom - mówił ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Mark Brzezinski na konferencji Our Future Forum. Przypomniał też o społecznej mobilizacji i pomocy, jaką Polacy przekazują narodowi ukraińskiemu.

Zaznaczył, że ogromną rolę w tym dziele odegrała również polska młodzież. - Jestem niezmiernie dumny z tego, co młode pokolenie osiągnęło. Na wiele sposobów przedstawiliście się światu w sposób najbardziej szlachetny i najpiękniejszy z możliwych, ponieważ zrobiliście coś większego, aniżeli byliście w stanie: pomogliście sąsiadowi w potrzebie i kierując się sercem przyjęliście miliony uchodźców - zaznaczył.

Z kolei Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła w liście do uczestników OFF, że potencjał polskiej młodzieży, ich wiedza, młodość i kreatywności, stanowią największy kapitał Polski. – Dlatego z uznaniem myślę o działalności Fundacji Our Future Foundation, która motywuje młodych ludzi do działania i świadomego budowania własnej przyszłości – usłyszeli uczestnicy.

Generacja Z na rynku pracy

Największe emocje wśród uczestników Our Future Forum wywołał panel: “Gen Z na rynku pracy: Czego biznes i młode pokolenie mogą się wzajemnie od siebie nauczyć?". Na którym młodzi zwracali uwagę na to, jak definiują sukces, co jest dla nich ważne w środowisku pracy oraz jak różnie postrzegają pracę. – Mamy potrzebę niezależności, wolności, takiego “sky is the limit”, spełniania marzeń, pracy w gronie bliskich osób – mówił Nataniel Brożnowicz, współzałożyciel Maturalni.com, który opowiadał, jak pomysł o tym, żeby z paczką znajomych przeprowadzić się na Maderę i stamtąd pracować spotkał się z dezaprobatą ze strony starszego pokolenia, przy czym jego rówieśnicy postrzegają tę ideę jako spełnienie marzeń. 

Panel pt. Gen Z na rynku pracy: Czego biznes i młode pokolenie mogą się wzajemnie od siebie nauczyć?, fot. Our Future Foundation

– Mam takie wrażenie, że jest w młodych ludziach wiele postaw roszczeniowych – przyszedłem do ciebie na rozmowę o pracę, musisz ją dać, zapłacić tyle, ile chcę, a później się zastanowię czy przyjdę do roboty – strofował młodych Michał Sapota, właściciel Hreit, firmy działającej na rynku nieruchomości. – Ja nie mówię, że moje pokolenie jest bardziej ambitne niż twoje. To jest po prostu statystyka. Ile osób z jednego pokolenia odnosi sukces, a ile staje się bezkształtną masą? – pytał retorycznie Sapota. 

Jego słowa wywołały kontrowersje i spotkały się z dezaprobatą zgromadzonych tam uczestników. W obronie młodych stanął Marcin Kruszewski, twórca wideo, założyciel kanału Prawo Marcina. – Sukces definiowany w obiektywny sposób to jest bycie ponad przeciętnej grupie. To, że nie jesteście w tym szczycie finansowym, zawodowym nie znaczy, że nie osiągniecie sukcesu. Dla was sukcesem może być to, że zbudujecie szczęśliwą rodzinę i czasem takie prywatne sukcesy są dużo większe niż pieniądze – powiedział Kruszewski, a jego słowa spotkały się z aplauzem wśród młodych. 

Our Future Forum – największa konferencja edukacyjna w Polsce

Z młodzieżą w czasie tegorocznego Our Future Forum debatowali także: prof. Aleksandra Przegalińska (ALK), dr Tomasz Rożek, Maciej Musiał, Rafał Masny, Paweł Borys (PFR), Alina Pszczółkowska (AstraZeneca), Paweł Szczeszek (Tauron) oraz Piotr Markowski (Corab).

Uczestnicy Forum, wzięli także udział w warsztatach edukacyjnych i karierowych zorganizowanych we współpracy z partnerami wydarzenia. Zajęcia z młodzieżą poprowadzili przedstawiciele Biedronki, Ubera, PAIH, PFR i NASK. 

– Chcemy, by Our Future Forum było miejscem nie tylko merytorycznej debaty, ale także budowania zrozumienia pomiędzy młodymi ludźmi z różnych środowisk. W tegorocznym Forum, ponad połowę uczestników stanowili uczniowie z mniejszych ośrodków i wsi – zaznacza Zuzanna Buszman, członkini Rady Our Future Foundation.

Our Future Foundation, organizator konferencji, to fundacja skupiająca studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uniwersytetów, która za cel stawia sobie walkę z nierównościami w dostępie do edukacji młodych Polaków z mniejszych ośrodków. Fundacja zapewnia także bezpłatne wsparcie dla dziesiątek polskich licealistów, aplikujących na najlepsze światowe uczelnie wyższe. Do tej pory udało jej się pomóc ponad 150 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak Harvard, Oxford, Yale czy LSE. Już w czerwcu podczas corocznej uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, Our Future Foundation nagrodzi kolejnych 25 stypendystów z Polski i Ukrainy.

Patronat medialny
Najnowsze