REKLAMA

Ten telefon może przetrwać wybuch. Internauta pokazał najbardziej pancerną obudowę świata

Smartfony przydatne są nie tylko w biurze czy na kanapie, ale potrzeba ich także na platformach wiertniczych. Jeden z internautów podzielił się zdjęciami pokazującymi, jak wygląda iPhone, który używany jest na co dzień w skrajnie niebezpiecznych warunkach platformy wiertniczej u wybrzeży Norwegii.

Ten telefon może przetrwać wybuch. Internauta pokazał najbardziej pancerną obudowę świata
REKLAMA

Na rynku smartfonów i tabletów od wielu lat istnieje nisza wytrzumałych urządzeń, które producenci tworzą z myślą o pracy w trudnych warunkach. Choć gadżety pokroju Dell Latitude 7030 Rugged Extreme Tablet nie mają zabójczej specyfikacji, to ich konstrukcja i obudowa pozwalają im z powodzeniem działać w warunkach, w których normalny smartfon może by działał, ale po pełnym dniu pracę zakończył z licznymi uszkodzeniami.

Jednak pancerne telefony mają się nijak do obudowy iPhone'a stworzonego z myślą o pracy na platformie wiertniczej, którą pokazał jeden z użytkowników serwisu Reddit.

REKLAMA

iPhone do zadań specjalnych. Cholernie ciężki i toporny, ale i niesamowicie wytrzymały

Użytkownik u/sjeik_yerbouti opublikował wczoraj na subforum poświęconemu iPhone'om zdjęcie telefonu swojego brata. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie dosłownie pancerna obudowa, która okrywa cały telefon.

Przód zmodyfikowanego iPhone'a, który może przetrwać wybuch; Źródło: u/sjeik_yerbouti / Reddit

Jak opisuje internauta, jego brat pracuje na platformie wiertniczej w Norwegii, gdzie panuje bardzo wysokie ryzyko zapłonu nawet od pojedynczej iskry, którą mogą wywołać urządzenia elektryczne. Dlatego telefony zamknięte są w obudowach, będących w stanie wytrzymać panujące tam ekstremalne warunki oraz - w drugą stronę - są w stanie zabezpieczyć stanowisko pracy przed przypadkową iskrą, która może wydobyć się z uszkodzonego telefonu.

[Brat użytkownika u/sjeik_yerbouti] monitoruje i naprawia rzeczy w miejscach, w których może dojść do wycieku gazu. Elektronika może zapalić gaz, więc nie używają zwykłych rzeczy. [Brat] używa specjalnych aplikacji na telefonie, aby otrzymywać aktualizacje informacji, wiadomości o rzeczach, które musi naprawić, pobrać projekt lub instrukcję, zrobić kilka zdjęć i komunikować się ze współpracownikami w razie potrzeby lub sprawdzić swój kalendarz pracy.

Mówi u/sjeik_yerbouti w odpowiedzi na pytania o zastosowania iPhone'a na platformie wiertniczej

Pancerny iPhone to urządzenie służbowe mężczyzny - w domu posiada on "zwykłego" iPhone'a. Ze względu na specyfikę pracy, brat internauty nie rozstaje się z telefonem nawet po godzinach.

[Brat do ładowania telefonu] może użyć zwykłego kabla Lightning, otwierając port, ale wtedy telefon przestaje być zabezpieczony, więc używa ładowarki MagSafe! [...] Podczas połączeń głosowych i wideo używa słuchawek AirPods, ponieważ mikrofon i głośniki są zakryte.

Opisuje u/sjeik_yerbouti sposób korzystania z urządzenia.

Według relacji internauty firma zatrudniająca jego brata zakupuje pancerne obudowy iPhone'ów hurtowo, płacąc około 3 tys. dolarów (ok. 11 781 zł) za sztukę. u/sjeik_yerbouti podzielił się także zdjęciem tylnej części, dzięki któremu można dowiedzieć się nieco więcej o producencie obudowy.


Tył zmodyfikowanego iPhone'a, który może przetrwać wybuch; Źródło: u/sjeik_yerbouti / Reddit

iPhone'y do zadań specjalnych. Holenderska firma specjalizuje się w tworzeniu pancernych smartfonów

Producentem obudowy jest holenderska firma Atexxo Manufacturing specjalizująca się w tworzeniu urządzeń zdolnych wytrzymywać wybuchy czy pracę ze skrajnie niebezpiecznymi chemikaliami.

Przeciwwybuchowe iPhone'y są oryginalnie produkowane przez Apple, a następnie konwertowane i certyfikowane zgodnie z ATEX i IECEx przez Atexxo Manufacturing. Dzięki temu smartfony nadają się do bezpiecznego użytkowania w strefach zagrożenia wybuchem gazu, pary i pyłu 1/21.

Czytamy w opisie urządzenia

Jak informuje Atexxo, zgodność z przepisami ATEX / EX uzyskiwana jest poprzez modyfikację obudowy "z bezpiecznym obwodem elektrycznym", dzięki czemu smartfony nadają się do bezpiecznego użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem. Wszystkie cechy oryginalnego produktu zostają zachowane, a iPhone EX - jak Atexxo nazywa gotowy produkt - może być ładowany przewodowo lub bezprzewodowo poza obszarem pracy z niebezpiecznymi materiałami. Głównym materiałem wykorzystanym przy produkcji jest aluminium, a "wszystkie modyfikacje są testowane w atmosferze wybuchowej w aparaturze do testów iskrowych obwodów iskroodpornych".

Pancerne iPhone'y występują w różnych wariantach, specyficznych ze względu na model urządzenia (iPhone SE/11/12/13/14/15), potencjalną wytrzymałość na warunki zewnętrzne oraz opcje dostosowania do wymogów klienta. Tu Atexxo oferuje m.in. całkowite zablokowanie dostępu do tylnej kamery telefonu.

Oprócz pancernych iPhone'ów Atexxo sprzedaje pancerne smartfony innych marek - w tym obicie urządzeń dostarczonych do klientów, oraz tabletów iPad. Ponadto ma własne pancerne urządzenia, takie jak odporny na eksplozje smartwatch ATEX Watch S5 czy odporną na eksplozję klimatyzację.

Odporny na wybuchy iPad mini

Więcej na temat iPhone:

REKLAMA

Zdjecie główne: Arild Lilleboe / Shutterstock; u/sjeik_yerbouti / Reddit

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA