REKLAMA

Czatboty narzędziem rewolucji. W walce przeciw skorumpowanej władzy

Kiedy my przejmujemy się generowanymi przez algorytmy fake-newsami, w niektórych regionach świata polityczne konflikty są znacznie ostrzejsze, niejednokrotnie prowadząc do fizycznej przemocy i zamieszek. Dla nowych technologii nie ma jednak narodowych granic - a objęta poważnymi problemami Kenia i jej obywatele wykorzystują generatywną SI w walce o wolność i praworządność.

07.07.2024 06.10
Kenia protesty GPT SI
REKLAMA

W maju 2024 r. w Kenii przedstawiono kontrowersyjny projekt ustawy finansowej, który zaproponował zmiany w systemie podatkowym kraju. Celem ustawy było zebranie 346 mld szylingów kenijskich na spłatę długów i finansowanie projektów rozwojowych. Jednakże zawarte w niej propozycje, takie jak podwyżki podatków, wywołały publiczny sprzeciw i protesty.

REKLAMA

Kenia - dlaczego młodzież wyszła na ulice?

Demonstracje były związane z obawami o wpływ ustawy na wzrost kosztów życia oraz z frustracją młodych ludzi, którzy już borykają się z wysokimi cenami. Protesty te, zorganizowane głównie przez młodzież, miały na celu zwrócenie uwagi na trudności ekonomiczne z jakimi zmaga się społeczeństwo oraz na potrzebę większej przejrzystości i uczciwości w polityce podatkowej.

Nie przegap:

Kwestia korupcji wśród kenijskich polityków ma bezpośredni związek z protestami przeciwko kenijskiej Finance Bill 2024. Wielu Kenijczyków uważa, że korupcja jest głęboko zakorzeniona w państwie i że elity polityczne wykorzystują swoje pozycje do osobistego wzbogacenia się kosztem publicznych zasobów. To przekonanie o korupcji wśród urzędników państwowych, w tym wśród tych odpowiedzialnych za podatki, przyczyniło się do wzrostu niezadowolenia społecznego i sprzeciwu wobec ustawy

Młodzi Kenijczycy odegrali kluczową rolę w protestach przeciwko Finance Bill 2024. Wykorzystując media społecznościowe do organizacji i mobilizacji, pokazali swoją zdolność do wpływania na politykę bez bezpośredniego zaangażowania partii politycznych. Ich działania podkreśliły rosnącą świadomość polityczną i gotowość do działania w obronie swoich interesów ekonomicznych i społecznych. Kreatywni młodzi ludzie wykorzystują przy tym najnowsze zdobycze technologii, mimo ogromnych stojących przed nimi wyzwań ekonomicznych.

Rząd Kenii chce walczyć ze sztuczną inteligencją. Być może dlatego, że powstały Skorumpowani Politycy GPT oraz Ustawa Budżetowa GPT

A właściwie to Corrupt Politicians GPT i Finance Bill GPT - pozwoliliśmy sobie spolszczyć ich nazwy w nagłówku. Jak donosi Semafor, Kenijska młodzież oddolnie się zorganizowała, by wyszkolić udostępnione przez OpenAI wolne modele GPT pod konkretne tematy. Pierwszy z czatbotów został wyszkolony na raportach związanych z korupcją kenijskich polityków. Internauci mogą się dowiedzieć z niego który przedstawiciel elity, ile nakradł i od kogo. Z kolei drugi z nich został gruntownie przeszkolony z rzeczonej ustawy, danych ekonomicznych Kenii i jej prawa - by rzeczowo i bezstronnie móc na jej temat odpowiadać użytkownikom i jej wpływie na codzienność obywateli tego kraju. Przygotowano też boty informujące o majątkach i firmach należących do kenijskich polityków oraz referujące wystąpienia w parlamencie kenijskim każdego z nich.

Przedstawiciele kenijskiego rządu w odpowiedzi wystosowali rozmaite oświadczenia na temat niebezpieczeństw związanych z dezinformacją ze strony czatbotów sztucznej inteligencji. Dodatkowo, wobec protestującej młodzieży stosowana jest otwarta przemoc - według niezależnych organizacji chroniących praw człowieka, w przeciągu ostatnich trzech tygodni zamordowano co najmniej 39 osób protestujących.

Również i tu wykorzystywane są w odpowiedzi nowe technologie: zbuntowani obywatele organizują się na TikToku i X, w tym organizując zbiórki dla rannych i poszkodowanych. Popularność w Kenii zyskuje też aplikacja Zello - zamieniająca telefon w coś w rodzaju krótkofalówki, umożliwiająca szybką i trudną do zablokowania przez władze komunikację. Szeroko są też wykorzystywane słowniki online - Kenia to miejsce zamieszkania 43 różnych etnicznych społeczności, każda z nich posługuje się własnym językiem. Dostępne są nawet tłumaczenia na język migowy.

- Nadużywanie przestrzeni internetowej w dalszym ciągu podsyca niestabilność w kraju i na świecie, a także stanowi źródło stale oportunistycznej cyberprzestępczości. W raporcie Global Risks Report 2024 Światowego Forum Ekonomicznego przyznano, że największe globalne ryzyko krótkoterminowe wynika z dezinformacji i dezinformacji „w dużej mierze napędzanej potencjałem sztucznej inteligencji, znajdującej się w rękach złych aktorów, do zalania globalnych systemów informacyjnych fałszywymi narracjami” – jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Musalii Mudavadi, kenijskiego sekretarza gabinetu spraw zagranicznych.

REKLAMA

Tymczasem Finance Bill GPT cierpliwie tłumaczy niezrozumiały dla typowego odbiorcy prawniczy żargon z Finance Bill 2024 kolejnym obywatelom, bezstronnie prezentując fakty, odpowiadając na dowolne w związku z ustawą pytania. I, w przeciwieństwie do obawiających się SI kenijskich polityków, potrafi im wyjaśnić, ile realnie na tym skorzystają, ile stracą - i jak na ustawie wspomniani politycy skorzystają.

Biorąc pod uwagę przemoc na ulicach Kenii, obywatelom udzielane odpowiedzi wyraźnie nie przypadły do gustu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA