To komputer dla ludzi, którzy stawiają na bezawaryjność. Sprawdziłem laptopa Acer Chromebook Plus 515

Lokowanie produktu: ACER

Chromebooki to już nie tylko zabaweczki z przeglądarką internetową. To wyjątkowe i szczególnego rodzaju komputery - dla osób, które chcą, by zawsze wszystko działało. Tak po prostu. Chromebook Plus 515 od Acera wytrzyma humory nawet najbardziej pechowego użytkownika. Pozostając przy tym nowoczesnym, gotowym na przyszłość komputerem. Z nieodpłatnym dostępem do modeli SI najnowszej generacji - w tym, w ramach promocji, 12 miesięcy darmowego Gemini.

Acer Chromebook Plus 515

Chromebooki to, jak zapewne niemal wszyscy już wiedzą, laptopy z systemem operacyjnym ChromeOS. Ów system nie jest zgodny z żadną dedykowaną Windowsowi czy Macowi aplikacją. Głównym źródłem oprogramowania Chromebooków jest tak zwany Web. Czyli aplikacje webowe, które działają w przeglądarkach internetowych. Oprogramowanie to można uzupełniać o to dostępne na Androida ze Sklepu Play oraz, po przejściu w tryb deweloperski, o to na Linuxa.

Brzmi jak bezsensowne ograniczenie, tyle że… czy aby na pewno będzie ono tak dotkliwe? Bez wątpienia zgodność z jak największą liczbą aplikacji to oczywista zaleta każdego komputera, tyle że większość popularnych aplikacji ma bardzo solidne wersje webowe. Tak na dobrą sprawę znaczna część popularnych apek wręcz nie jest dostępna na PC w innej formie. Dla przykładu: Gmail, Mapy Google, Facebook, Instagram, YouTube i wiele innych. Niektóre, takie jak Adobe Photoshop czy Microsoft 365, mają bardzo solidne wersje webowe, ustępujące tak zwanym natywnym wersjom w mniejszym stopniu niż się wydaje. No dobrze, to nadal ustępstwo. Tyle że w zamian użytkownik otrzymuje coś, czego nie oferuje żaden komputer z Windowsem. A nawet Mac ze swoim mitycznie stabilnym macOS.

Co więcej, jednym z ważnych atutów Chromebooków Plus jest nieodpłatny dostęp do najnowocześniejszej, najbardziej zaawansowanej na rynku konsumenckim sztucznej inteligencji od Google 'a - Gemini Advanced. A do tego aż dwa terabajty w Google One i jeszcze, na deser, YouTube Premium.

W Chromebooku nic nie może pójść nie tak. Za każdym razem, jak wracam do tego systemu, to nie mogę się tym nacieszyć

Acer Chromebook Plus 515

W ChromeOS nie jest możliwe zepsucie czegokolwiek - przy czym mówimy tu oczywiście o stronie programowej, a nie o rzucaniu komputerem o ścianę. Z uwagi na prostotę konstrukcji, a więc na skupienie się na przeglądarce internetowej i mobilnych, izolowanych aplikacjach nic tu nie może pójść nie tak.

Aplikacje webowe i mobilne z natury integrują się z systemem nie na tak niskim poziomie, jak te na prawdziwe systemy operacyjne. To oznacza, że jeśli coś z daną aplikacją pójdzie nie tak, to… nic złego się nie dzieje. W najgorszym razie ta ulega nieoczekiwanemu zamknięciu. Komputer będzie pracował nadal niezwruszony. Dopóki użytkownik nie włączy trybu deweloperskiego nie ma możliwości włączenia czegoś, co negatywnie wpłynie na stabilność pracy komputera.

Co więcej, równie łatwa jest administracja takim komputerem. Aktualizacje dokonują się w tle, są niezauważalne dla użytkownika. Usunięcie konta użytkownika czy nawet reset do ustawień fabrycznych trwa na Chromebooku kilka chwil. Co więcej, przywrócenie takiego konta na Chromebooku, ze wszystkimi aplikacjami, ustawieniami, dokumentami czy zdjęciami… również trwa kilka chwil. Oczywiście wynika to w dużej mierze z tego, że aplikacje na ChromeOS, podobnie jak dane użytkownika, są najczęściej hostowane w chmurze i z niej błyskawicznie odtwarzane na komputerze. Liczy się jednak efekt końcowy: Chromebooka nie da się zepsuć, a w najgorszym razie jego reset i przywrócenie to przygoda na - licząc pesymistycznie - maksymalnie dziesięć minut.

Acer Chromebook Plus 515

Ważne jest też to, że administracja tego komputera to zadanie istniejące w zasadzie tylko teoretycznie. Tu aplikacje nie zwalniają, nie wypełniają pamięci masowej danymi, nie zostawiają dziwnych wpisów w konfiguracji systemu. Za te kilka lat Chromebook Plus 515 będzie pracował dokładnie tak samo, jak dziś. Co prawda za te kilka lat zapewne same aplikacje zwiększą swoje wymagania - stąd całkiem mocny układ w testowanym komputerze, na zapas - tym niemniej sam PC nie będzie zamulał tylko dlatego, że się na nim pracowało wiele miesięcy. Otwieram klapę laptopa - pstryk - i wszystko, tak po prostu, działa.

Na dodatek niespecjalnie trzeba się uczyć obsługi tego komputera. Fundamentalnie to przecież przeglądarka Chrome, która ma uniwersalny, oczywisty i prosty interfejs dla większości użytkowników. Poszególne aplikacje można otwierać w dedykowanych im oknach lub kartach przeglądarki. Przełączanie się między nimi jest równie oczywiste, co na dowolnym innym komputerze czy tablecie. ChromeOS ma co prawda wiele użytecznych rozszerzeń i kontekstowych menu, które przydają się podczas pracy i które warto poznać. Pierwszy kontakt z tym systemem zdecydowanie nie jest odstraszający. Zwłaszcza że i aplikacje raczej będą wyglądać znajomo.

ChromeOS jest szczególnie dobrze zoptymalizowany do pracy z aplikacjami Google - Gmail, Dysk, Zdjęcia, YouTube i tak dalej - nie ogranicza jednak użytkownika tylko do tych narzędzi. Ktoś woli konkurencyjny wobec Google Workspace pakiet biurowy Microsoft 365? Żaden problem. Acer Chromebook Plus 515 nawet pozwoli wskazać go jako domyślne narzędzie. Chromebook Plus ułatwia nawet rozrywkę. Poza w pełni działającymi usługami streamingowymi, co sprawdziłem na przykładzie GeForce Now, są też gry działające natywnie. W tym niezwykle popularny edukacyjny Minecraft.

Acer Chromebook Plus 515 to nie zwykły Chromebook - a Chromebook Plus. Co to znaczy?

Acer Chromebook Plus 515

Głównymi różnicami między standardowymi modelami Chromebook a linią Chromebook Plus są wydajność i specyfikacje sprzętowe. Chromebooki Plus, takie jak Acer Chromebook Plus 515, oferują procesory, które są co najmniej dwukrotnie wydajniejsze od najlepiej sprzedających się Chromebooków. Zawierają również co najmniej dwukrotnie większą ilość RAM-u i pamięci masowej, a także wyświetlacze o rozdzielczości Full HD i kamery internetowe o rozdzielczości 1080p.

Chromebooki Plus są zaprojektowane z myślą o lepszej mobilności i komforcie użytkowania. Komputery takie, jak Acer Chromebook Plus 515, charakteryzuje się smukłą konstrukcją i są wyposażone w pamięć SSD, co przekłada się na szybsze działanie systemu i aplikacji. Ponadto, modele z linii Plus często posiadają lepsze opcje łączności, takie jak Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.1, oraz szeroki zestaw portów, co zwiększa ich funkcjonalność w różnych środowiskach pracy i nauki.

Nie wszystkie Chromebooki oferują zgodność z innymi aplikacjami niż webowe, ale Chromebooki Plus już tak. Na modelu 515 użytkownicy mogą korzystać z aplikacji webowych, Androida i Linuxa, co daje im większą elastyczność w wyborze narzędzi do pracy i rozrywki. Dzięki temu, że Chromebooki Plus są bardziej zaawansowane technicznie, mogą one obsługiwać bardziej wymagające aplikacje, co czyni je bardziej przyszłościowymi w porównaniu do standardowych modeli Chromebook.

Acer Chromebook Plus 515

Na dodatek w Chromebooku Plus użytkownik cały czas ma do dyspozycji SI nowej generacji. W tym konkretnym przypadku chodzi o Gemini Advanced. Narzędzie to bardzo upraszcza i przyspiesza codzienne zadania, oferując funkcje takie jak Help me write do tworzenia treści, Magic editor do edycji tekstów i Magic eraser do usuwania niechcianych elementów ze zdjęć.

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać Acer Chromebook Plus 515 z Gemini Advanced, jest dostęp do 2 TB przestrzeni w chmurze Google One. To ogromna ilość miejsca, która pozwala na bezpieczne przechowywanie plików, zdjęć, filmów i dokumentów, z łatwym dostępem z każdego miejsca na świecie. Dodatkowo, użytkownicy otrzymują kwartał YouTube’a Premium oraz 3-miesięczny dostęp do narzędzi Adobe, co jest szczególnie atrakcyjne dla osób kreatywnych i tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności fotograficzne.

Chromebook Plus 515 od Acera jest na dodatek bardzo dobrze zaprojektowany

Wypożyczony do recenzji sprzęt był wyposażony w układ Core i5-1235U. Spostrzegawcze oczy zauważą, że to czip zeszłej generacji i słusznie zwrócą na to uwagę. To kompromis, jaki zastosował Acer, by utrzymać cenę tego komputera w granicach 2000 zł. A niezmiennie to bardzo sprawny układ, przynajmniej w kontekście typowych dla ChromeOS gier i aplikacji. Dzięki 10-rdzeniowej konstrukcji procesora, użytkownicy mogą cieszyć się całkiem szybkim i efektywnym przetwarzaniem danych, co jest kluczowe zarówno w pracy biurowej, jak i podczas korzystania z wymagających edytorów graficznych czy wideo. Dodatkowo, pamięć RAM LPDDR5X oraz szybki nośnik SSD o pojemności 512 GB gwarantują błyskawiczne ładowanie programów.

Acer Chromebook Plus 515

15,6-calowy wyświetlacz ComfyView w technologii IPS oferowany przez Acer Chromebook Plus 515 zapewnia nie tylko dużą przestrzeń roboczą, ale także przyzwoitą jakość obrazu dzięki rozdzielczości Full HD. Taki ekran umożliwia komfortową pracę z dokumentami, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości oraz precyzyjną edycję grafik. Powłoka antyodblaskowa pozwala na używanie laptopa nawet w jasnym otoczeniu, co zwiększa mobilność i wygodę użytkowania. Wspomniana powłoka jest przy tym bardzo skuteczna.

Acer Chromebook Plus 515 wyróżnia się również długim czasem pracy na baterii, który może wynosić, przynajmniej według moich doświadczeń, nawet 10 godzin. To pozwala na cały dzień intensywnej pracy bez konieczności ładowania, co jest szczególnie ważne dla osób, które często pracują poza domem lub biurem. Lekka konstrukcja i wytrzymała bateria sprawiają, że Acer Chromebook Plus 515 jest idealnym towarzyszem dla profesjonalistów, studentów i nauczycieli, którzy potrzebują niezawodnego narzędzia do pracy w różnych warunkach.

To dopiero początek. Lista atutów Chromebooka Plus 515 jest dłuższa, ale i jest coś, co mi nie podeszło

Acer Chromebook Plus 515 - webcam z fizyczną zaślepką gwarantującą prywatność

Jestem też pod dużym wrażeniem tego, jak działa w tym komputerze webcam. Acer Chromebook Plus 515 jest wyposażony w kamerę internetową o rozdzielczości 1080p, która zapewnia bardzo czysty obraz podczas wideokonferencji. Dzięki wbudowanym narzędziom opartym na sztucznej inteligencji, kamera automatycznie poprawia jakość obrazu, dostosowuje oświetlenie, redukuje szumy i rozmywa tło. To świetne rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie lub uczących się online, gdzie jakość połączenia wideo ma kluczowe znaczenie.

Dźwięk w Acer Chromebook Plus 515 jest wzmocniony przez obsługę kodeku DTS i techniki przetwarzania dźwięku tej firmy. Jest bardzo dobry. Głośniki oferują całkiem bogate i głębokie, jak na laptopa oczywiście, brzmienie.

Acer Chromebook Plus 515 lekko unosi klawiaturę po otwarciu klapy, co zwiększa wygodę pisania

Najmniej polubiliśmy się z klawiaturą tego komputera. Skok jest płytki i nieprecyzyjny, a same przyciski potrafią się zachwiać pod palcem. To nie jest sprzęt dla bardzo wymagającego autora długich tekstów. Natomiast ta jest podświetlana, a to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Umożliwia ona wygodną pracę w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub podczas nocnych sesji, co jest szczególnie ważne dla osób, które często pracują po zmroku. Dodatkowo, podświetlenie klawiszy zwiększa czytelność znaków, co minimalizuje ryzyko błędów podczas pisania.

Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.1, obsługiwane przez ten komputer, zapewniają szybkie i stabilne połączenie. Wi-Fi 6E oferuje większą przepustowość i lepszą obsługę wielu urządzeń w jednej sieci, co jest użyteczne w gęsto zaludnionych obszarach i miejscach pracy. Bluetooth 5.1 natomiast gwarantuje szybką i niezawodną komunikację z innymi urządzeniami, takimi jak słuchawki, myszki czy klawiatury.

Obecne tu porty HDMI 1.4 i USB 3.2 to gwarancja kompatybilności z szeroką gamą urządzeń peryferyjnych. HDMI umożliwia podłączenie dodatkowego monitora lub projektora, co jest nieocenione podczas prezentacji lub pracy z wieloma oknami. Porty USB 3.2 typu A i C pierwszej generacji oferują szybki transfer danych i ładowanie urządzeń, co jest szczególnie ważne w mobilnym trybie życia.

Acer Chromebook Plus 515

Na koniec, certyfikat MIL-STD-810H to potwierdzenie wytrzymałości i niezawodności komputera. Oznacza to, że Acer Chromebook Plus 515 przeszedł szereg testów, które symulują ekstremalne warunki, takie jak wstrząsy, wibracje, temperatura i wilgotność. Dzięki temu użytkownicy mogą być pewni, że ich urządzenie poradzi sobie w każdej sytuacji, co jest nieocenione dla osób, które często podróżują lub pracują w trudnych warunkach. Wyświetlacz mógłby być lepszy, głównie w kwestii reprodukcji kolorów. Nie fatygowałem się nawet po urządzenia pomiarowe, bo niestety na oko widać, że nie jest mu blisko do DCI-P3. Mógłby być też jaśniejszy, w pełnym słońcu może męczyć wzrok.

Solidny fundament. Acer Chromebook Plus 515 to funkcjonalny, bezstresowy komputer. I cudnie tani

Jego niska cena – 2100 zł – znajduje wyraz w kilku miejscach. To nie jest najsmuklejszy laptop na rynku, ma zeszłoroczne podzespoły i wyświetlacz bardzo dobry do pracy z tekstem i dokumentami, ale już nieco gorszy w kwestii multimediów.

Acer Chromebook Plus 515

Tyle że niezmiennie kosztuje 2100 zł. Oprócz tego z komputerem użytkownik otrzymuje roczny pakiet Google One AI Premium obejmujący Gemini Advanced, 2 TB miejsca w chmurze oraz Gemini w Gmailu, Dokumentach i innych usługach oraz trzy miesiące YouTube Premium i trzy miesiące Adobe Express Premium. W zamian oferując satysfakcjonującą wydajność i całkiem bogate wyposażenie. Przede wszystkim oferuje jednak święty spokój. Co ważne, komputer jest możliwy w zakupie w programie Bon dla nauczyciela.

Tu się nic nie psuje, komputer się nie zawiesza, nie zamula. On po prostu działa, niezależnie od zleconego zadania. Fakt faktem liczba tych zadań jest ograniczona i Chromebook Plus prędko specjalistom Maca czy PC z Windowsem nie zastąpi. Większość z nas to jednak żadni specjaliści - a ta software’owa niezniszczalność Acera Chromebooka Plus 515 jest czymś, co jest nadal nieosiągalne na wszystkich innych platformach. A jeszcze do tego trzyletnia gwarancja w standardzie i gwarancja aktualizacji do 2032 r. - bo tego upragnionego spokoju nigdy za wiele.

Lokowanie produktu: ACER
Najnowsze
Zobacz komentarze