ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Co zrobić ze zużytymi panelami słonecznymi? Jest rewolucyjny pomysł

Przed nami świat, w którym zużyte panele słoneczne nie zatruwają środowiska naturalnego, ale zyskują nowe życie. Dokładnie taki cel przyświeca włoskiemu startupowi 9-Tech, który opracował rewolucyjną technologię recyklingu modułów fotowoltaicznych z 99 proc. wydajnością, bez użycia toksycznych chemikaliów.

23.06.2024 16.00
fotowoltaika
REKLAMA

Branża fotowoltaiczna rozwija się w błyskawicznym tempie. Już teraz miliony paneli słonecznych generują czystą energię na naszych domach i firmach. Jednak co się stanie, gdy te panele osiągną kres swojej żywotności, szacowany na około 25 lat? Szacuje się, że do 2050 r. ilość wycofanych z użytku modułów fotowoltaicznych może sięgnąć od 54 do 160 mln t! To ogromny problem, z którym musimy się zmierzyć.

REKLAMA

O owych technologiach w fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:

Prymitywny recykling

Prosta obróbka mechaniczna polegająca na rozdrabnianiu paneli fotowoltaicznych jest jedyną dostępną obecnie metodą recyklingu na skalę przemysłową. Podczas takiego procesu odzyskuje się aluminium z ram, granulat szklany i granulat miedzi.

Pozostały proszek, który oprócz szkła i plastiku zawiera krzem i srebro, jest wysyłany na wysypiska śmieci lub jest wykorzystywany do zastosowań o wyjątkowo niskiej wartości w celu zastąpienia piasku.

Zakłady przetwórstwa paneli odzyskują mniej niż 30 proc. potencjalnej wartości, jaką można by osiągnąć, gdyby recyklingowi poddano również srebro i krzem. Jednak jak zrobić to w sposób opłacalny?

Bez szkodliwych chemikaliów

Tu na scenie pojawia się włosku startup 9-Tech, który oferuje rozwiązanie problemu. Ich opatentowana technologia wykorzystuje procesy termofizyczne do rozdzielenia materiałów z paneli słonecznych, takich jak krzem, aluminium, szkło i miedź. Te surowce mogą być następnie ponownie wykorzystane do produkcji nowych paneli słonecznych, elektroniki i innych produktów.

 class="wp-image-4719167"
Elementy paneli fotowoltaicznych, które zostaną poddane procesowi recyklingu. Fot. 9Tech

Innowacja 9-Tech polega na tym, że cały proces przebiega bez użycia szkodliwych chemikaliów, co czyni go przyjaznym dla środowiska i bezpiecznym dla pracowników. Dodatkowo wysoka wydajność recyklingu (aż 99 proc.) minimalizuje ilość odpadów trafiających na wysypiska.

Parowanie i mieszanie

W pilotażowym zakładzie w Wenecji pracownicy firmy 9Tech usuwają aluminiową ramę i hartowane szkło. Następnie używają pieca spalinowego do podgrzewania komponentów do temperatur przekraczających 400 stopni Celsjusza, podczas których odparowuje polimer. Filtr wychwytuje zawartość spalin, a ciepło z pieca jest ponownie wykorzystywane. 

Pozostałości z pieca przechodzą przez szereg sit i wałków, które usuwają krzem oraz miedź. Do usunięcia srebra z kawałków krzemu zespół używa kwasu organicznego. Wykorzystuje też ultradźwięki do rozluźnienia wiązań pomiędzy materiałami. 

Następnie za pomocą siatki usuwa się kawałki krzemu, pozostawiając w roztworze srebro, które można odfiltrować lub odwirować. Według firmy w pilotażowej instalacji można odzyskać z paneli słonecznych 90 proc. srebra, 95 proc. krzemu i 99 proc. miedzi.

REKLAMA

Podejście to jest droższe w wykonaniu niż metody konwencjonalne, ale wysoka czystość i wysoka wartość odzyskanych materiałów może pomóc zrównoważyć koszty. Odzyskiwane materiały występują w czystej postaci, dzięki czemu nadają się do ponownego wykorzystania. 

Technologia 9-Tech to nie tylko ulga dla środowiska, ale również ogromna szansa biznesowa. Rynek recyklingu paneli słonecznych jest wart miliardy dolarów i z roku na rok będzie rósł. 9-Tech ma potencjał stać się liderem w tej dziedzinie i przyczynić się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA