REKLAMA

Bezpieczeństwa podczas EURO 2024 strzeże najlepszy policjant - AI. Co może pójść nie tak?

Policja wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby przewidzieć zachowania tłumu podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2024 w Niemczech. Escape Pro to oprogramowanie do kontrolowania ruchu dużej liczby ludzi np. podczas wybuchu paniki.

15.06.2024 16.00
Bezpieczeństwa podczas EURO 2024 strzeże najlepszy policjant - AI. Co może pójść nie tak?
REKLAMA

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 wystartowały, a wraz z nimi kwestia zapewnienia bezpieczeństwa tysięcy kibiców na stadionach. Obok tradycyjnych metod, w tym patroli i monitoringu, policja sięga po nowoczesne rozwiązania – sztuczną inteligencję (SI).

REKLAMA

SI strażnikiem tłumu

Jednym z kluczowych wyzwań podczas meczów jest sprawna ewakuacja stadionu w razie niebezpieczeństwa. Właśnie tu z pomocą przychodzi SI. Systemy takie jak "Escape Pro" wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do analizy danych o strukturze stadionu, rozmieszczeniu trybun, liczbie widzów i ich zachowaniu w sytuacjach kryzysowych.

Na podstawie tych informacji system oblicza optymalne trasy ewakuacyjne, uwzględniając możliwe przeszkody i punkty zatorów. Organizatorzy przeprowadzili symulacje przepływu tłumów już dla wszystkich dziesięciu obiektów Euro 2024.

Sztuczna inteligencja pomaga policji

Analiza dużych obszarów eventowych była dotychczas możliwa jedynie w ograniczonym zakresie. Żaden człowiek nie jest w stanie obliczyć prędkości chodzenia lub biegu, wziąć pod uwagę warunków strukturalnych i topograficznych stadionu ani przeprowadzić analizy czasoprzestrzennej. Dlatego potrzebujemy Escape Pro. Dzięki temu symulujemy, jak ludzie mogą jak najszybciej opuścić miejsce wydarzenia podczas ewakuacji

- wyjaśnia kierownik projektu Carsten Höfeler z komendy policji w Stuttgarcie.

Analiza wideo wspierana przez sztuczną inteligencję nie tylko oblicza dane w czasie rzeczywistym, takie jak gęstość tłumu na metr kwadratowy, natężenie przepływu i prędkość poruszających się tam osób. Uruchamia również alarm, jeśli dane staną się nietypowe, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

SI pozwala na precyzyjne wyznaczenie tras ucieczki, co skraca czas potrzebny na opuszczenie stadionu i minimalizuje ryzyko paniki i strat w ludziach. Systemy SI mogą przewidywać ruch tłumu i sugerować działania prewencyjne, takie jak regulacja przepływu kibiców na poszczególnych trybunach.

Kamery obserwują tłum

Na Euro 2024 wykorzystane zostaną zapewne również systemy rozpoznawania twarzy oparte na AI, które pozwolą na identyfikację osób stwarzających potencjalne zagrożenie, np. kibiców z zakazami stadionowymi. Kamery wyposażone w AI będą analizować obraz na stadionie w poszukiwaniu nietypowych zachowań lub potencjalnych zagrożeń, takich jak tłumy gromadzące się w niebezpiecznych miejscach lub próby wniesienia niebezpiecznych przedmiotów.

REKLAMA

Aby prawidłowo przewidzieć potencjale zachowania dziesiątek tysięcy kibiców, UEFA współpracuje także z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. ESA dostarcza UEFA dokładnych danych satelitarnych na temat ruchu kibiców wokół stadionów.

Euro 2024 to nie tylko sportowe święto, ale również okazja do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji kibice mogą mieć pewność, że podczas meczów będą w dobrych rękach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA