REKLAMA

Niezwykłe i rzadkie zjawisko nad Polską. Na naszym niebie świeci pył kosmiczny

Na nocnym niebie nad Polską pojawiło się niezwykłe zjawisko - delikatne i zawieszone 90 km nad Ziemią obłoki srebrzyste. Dokładny mechanizm ich powstawania nie jest do końca poznany.

24.06.2024 11.55
Niezwykłe i rzadkie zjawisko nad Polską. Na naszym niebie świeci pył kosmiczny
REKLAMA

Spoglądając w nocne niebo, mamy okazję podziwiać gwiazdy, księżyc, a czasem nawet przelatujące komety. W ostatnich dniach nad Polską mogliśmy też ujrzeć mieniące się na srebrzysto-niebiesko niezwykłe obłoki. To obłoki świecące, rzadki i niezwykły fenomen, który latem można obserwować również na naszym niebie.

REKLAMA

Sezon na obserwacje obłoków srebrzystych w Polsce trwa od czerwca do sierpnia. Najlepiej widoczne są one na szerokościach geograficznych 50-70 stopni, czyli w pasie od Mazur po Tatry. Najlepsze warunki do obserwacji to bezchmurne noce z dala od sztucznego światła.

Nocne obłoki świecące (srebrzyste) (ang. noctilucent clouds – NLC) są podobne do cienkiej chmury Cirrus, ale zwykle mają barwę niebieskawą lub srebrzystą, a czasami pomarańczową do czerwonej; dzięki temu odcinają się na tle ciemnego nocnego nieba

- informuje IMGW na swoim profilu w serwisie X (dawniej znany jako Twitter).

Więcej o niezwykłych zjawiskach nad Ziemią przeczytasz na Spider`s Web:

Tajemnicze chmury

Okazuje się, że zjawisko to ma w sobie sporo z tajemnicy. Meteorolodzy podkreślają bowiem, że fizyczna budowa nocnych obłoków świecących jest dotychczas nieznana, ale pewne dowody świadczą o tym, że składają się one z bardzo drobnego pyłu kosmicznego.

Nocne obłoki świecące obserwuje się rzadko, w północnej części strefy umiarkowanych szerokości geograficznych półkuli północnej i tylko w okresie letnim, gdy słońce znajduje się 5 do 13 stopni poniżej horyzontu. Pomiary wykazały, że wysokości ich występowania wynosi od 75 do 90 km.

Znajdują się na takiej wysokości, że odbijają promienie słoneczne, nawet gdy Słońce znajduje się już pod horyzontem. To nadaje im charakterystyczny srebrzysty blask, widoczny tuż po zachodzie lub przed wschodem słońca.

Obłoki srebrzyste to nie tylko piękny widok, ale również cenny obiekt badań naukowych. Naukowcy wykorzystują je do badania górnych warstw atmosfery Ziemi i zrozumienia procesów zachodzących w mezosferze.

Głowy do góry!

Obserwacja obłoków srebrzystych to niezapomniane wrażenia. Dają one nam możliwość podziwiania niezwykłego piękna nocnego nieba i zgłębiania tajemnic wszechświata. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił w obserwacjach i odkrywania tego fascynującego zjawiska.

REKLAMA

Pamiętajcie, że obłoki srebrzyste to rzadki fenomen, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Nagrodą będzie z pewnością niezapomniany widok nocnego nieba.

Głowna ilustracja: Nocne obłoki świecące (srebrzyste) Fot. Matthias Süßen Na licencji: CC BY-SA 4.0

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA