REKLAMA

Zrobili zdjęcie bardzo rzadkiego zjawiska na niebie. Tak wygląda zielony promień

Wielu z nas uwielbia oglądać zachody słońca. Te piękne, malownicze momenty, kiedy kolorowe niebo miesza się z ciemnymi kształtami drzew i budynków, a odcienie pomarańczy, różu i fioletu tworzą spektakularne obrazy. Niektórym udaje dostrzec się coś jeszcze? Coś wyjątkowego i tajemniczego, co nazywa się zielonym promieniem.

28.03.2023 08.20
Zrobili zdjęcie bardzo rzadkiego zjawiska na niebie. Tak wygląda zielony promień
REKLAMA

To jedno z najrzadszych i najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych na świecie. Zielony promień to moment, do którego dochodzi tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca, kiedy to na horyzoncie pojawia się intensywnie zielony promień światła.

REKLAMA

Ale jak to się dzieje, że na niebie pojawia się taki kolor? Otóż zielony promień to efekt rozpraszania światła słonecznego w atmosferze Ziemi. Podczas przejścia przez atmosferę Ziemi, światło ulega rozpraszaniu, co powoduje, że kolory się rozdzielają. Atmosfera Ziemi działa wówczas jak pryzmat, jak i soczewka.

Czytaj także:
- Polak ujarzmił elektrownie jądrowe. Odkrycie dr Kasprzaka rozwiązuje toksyczny problem
- Znaleźli na Księżycu mnóstwo wody. Jest zamknięta w małych szklanych kuleczkach

To piękne zdjęcie Zielonego Promienia wykonali czescy fotografowie podczas pobytu w Chile.

Głównym czynnikiem wpływającym na powstanie zielonego promienia jest właśnie załamanie światła w atmosferze - światło porusza się wolniej w powietrzu o większej gęstości niż w powietrzu o mniejszej gęstości. W wyniku tego promień świetlny ulega nieznacznemu zakrzywieniu, w tym samym kierunku, co krzywizna Ziemi. Zakrzywienie jest niewielkie, ale największe przy wschodzie i zachodzie Słońca.

Światło o wyższych częstotliwościach, czyli fioletowe, niebieskie i zielone, jest zakrzywiane znacznie bardziej niż światło o niższych częstotliwościach, takie jak czerwone, pomarańczowe czy żółte. Gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, podobnie jak w pryzmacie, następuje rozszczepienie światła. Na górnej krawędzi obserwowanego ciała przeważa światło o większych częstotliwościach, a na dolnej o mniejszych. W pobliżu horyzontu droga promienia w powietrzu jest bardzo długa, co sprawia, że najkrótsze fale są niemal całkowicie usunięte z promienia. Dlatego też najczęściej obserwowanym kolorem efektu jest zielony lub kolor zbliżony do zielonego.

Gdy warunki są odpowiednie, nad górną krawędzią Słońca przez chwilę widoczna jest wyraźna zielona plama. Zjawisko jest bardzo krótkie i zwykle trwa nie dłużej niż dwie sekundy. Rzadko zielony błysk może przypominać zielony promień wystrzeliwany z punktu zachodu lub wschodu słońca. Zielony błysk może być także widzialny przy wschodzie lub zachodzie Księżyca, lub jasnych planet Wenus i Jowisza. Co ciekawe przy każdym zachodzie słońca wokół naszej gwiazdy pojawia się zielona obwódka, ale jest ona zbyt cienka, by można ją było dostrzec gołym okiem.

REKLAMA

Krótkotrwały zielony promień można zaobserwować również z plaży polskiego Bałtyku podczas bezchmurnej i bezwietrznej pogody oraz nad wierzchołkami chmur i szczytami gór. Zielony promień jest regularnie obserwowane przez pilotów linii lotniczych, szczególnie podczas lotu na zachód, gdy zachód słońca jest spowolniony.

Nim udało się sfotografować zielony promień, czasem uważano, że jest to raczej fenomen fizjologiczny lub złudzenie optyczne. Jeśli już uda ci się dostrzec zielony promień, będziesz miał wrażenie, że zobaczyłeś coś naprawdę wyjątkowego. Jest to jeden z tych momentów, których nie da się opisać słowami, ale można je jedynie poczuć i przeżyć na własnej skórze. Warto dodać, zielony promień stał się również tematem wielu legend i mitów. Wierzą np., że zjawisko to przynosi szczęście i powodzenie w życiu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA