REKLAMA

Kamera Nextbase iQ przypilnuje twój samochód. Powie też kto i jak nim jeździ

Firma Nextbase zajmująca się tworzeniem kamer samochodowych wprowadziła do Polski swój najdoskonalszy produkt. Sztuczna inteligencja zadba o bezpieczeństwo kierowców.

18.06.2024 17.07
Kamera Nextbase iQ przypilnuje twój samochód. Powie też kto i jak nim jeździ
REKLAMA

Oczywiście, nie dosłownie, ponieważ sztuczna inteligencja tylko wspiera Nextabase iQ, czyli kamerę samochodową. Choć nie byle jaką, bo jest to propozycja z najwyższej półki. Może nagrywać nawet w rozdzielczości 4K. Urządzenie wspiera łączność GPS oraz LTE dla systemów IoT. Kamera poza nagrywaniem wykrywa też, czy za kółkiem siada odpowiednia osoba, czy też nie.

REKLAMA

Nextbase iQ trafia do Polski. Kamera samochodowa wypakowana dodatkami

Nowa Nextbase iQ to kamera dla najbardziej wymagających. Tak najlepiej jest ją podsumować, chociaż można by mówić o niej długimi godzinami. Ja postaram się natomiast opowiedzieć o urządzeniu w kilku najważniejszych punktach.

Co warto zaznaczyć już na początku, urządzenie dostępne będzie w trzech wersjach, które różnią się od siebie przede wszystkim ceną. Nextbase iQ występuje w wariantach z kamerą przednią i kabinową 1080p, 1440p oraz przednią 4K i kabinową 1440p. Niezależnie od rozdzielczości nagrywania urządzenia mają szereg przydatnych funkcji – GPS (wsparty siecią w łączności 4G IoT), ulepszona widoczność nocna w podczerwieni. Nie jest to po prostu zwykły dashcam nagrywający drogę i kabinę, ponieważ producent dorzucił kilka funkcji.

Pierwszą z tych cieawszych jest... zdalny podgląd na żywo w aplikacji mobilnej (dostępnej na Androida i iOS). Czyli tak naprawdę nie trzeba polegać na kartach pamięci (jak w innych rejestratorach), ponieważ ze względu na obecność stałego połączenia z siecią podgląd uzyskamy na żywo. Co ważne, jest opcja zapisywania filmów oraz przeglądania historii, a nawet udostępniania nagrań. Z drugiej strony użytkownik ma do dyspozycji funkcję SmartSense Parking, która wysyła komunikaty dot. zagrożeń wokół samochodu – np. obecności ludzi obok pojazdu.

Moją uwagę najbardziej przykuł tzw. tryb stróża, czyli jak nazwa mówi, opcja sprawdzająca, czy za kierownicą zasiaduje właściciel samochodu. Rozwiązanie wydaje się przydatne, jeśli udostępnia się komuś samochód – funkcja informuje o przekroczeniach prędkości, agresywnym przyspieszaniu czy hamowaniu, czy nawet podróż poza określony teren. Oczywiście, obecność GPS-u wydaje się zabezpieczeniem przed kradzieżą, ale tryb stróża może też służyć w innych sytuacjach.

Z dodatkowych rozwiązań drzemiących w kamerze Nextbase iQ należy wspomnieć o obecności sterowania głosowego (także w języku polskim), trybie świadka (podczas niebezpiecznej sytuacji obraz z kamery przesyłany jest do chmury, a link do transmisji wysyłany jest do osoby kontaktowej), czy emergency sos, który w niebezpiecznej sytuacji wysyła powiadomienie do służb ratunkowych.

Cena i dostępność

Co jeszcze warto wiedzieć na temat urządzenia? Wszystkie wersje przychodzą ze wbudowaną kartą SD o pojemności 64 GB, którą można rozszerzyć do nośnika 256 GB. Nextbase zapewnia, że kamera iQ z czasem ma otrzymywać nowe funkcje za sprawą aktualizacji oprogramowania. Aby jednak wykorzystać wszystkich funkcje kamer, będzie potrzebna miesięczna subskrypcja Protect o wartości 29 zł/mies. lub Protect Plus za 39 zł/mies. Przy kupnie kamery do 31 lipca klient może liczyć na trzymiesięczny dostęp do subskrypcji za darmo.

Ceny wyglądają następująco:

  • Nextbase iQ 1080p – 2199 zł
  • Nextbase iQ 1440p – 2599 zł
  • Nextbase iQ  4K/1440P – 2699 zł
  • Kamera widoku wstecznego iQ Rear Camera 1440p – 869 zł
Media Expert
Nextbase iQ 1080p
Media Expert
Media Expert
Nextbase iQ 1440p
Media Expert
Media Expert
Nextbase iQ 4K
Media Expert
REKLAMA

Może cię też zainteresować:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA