REKLAMA

Weszła ważna zmiana dotycząca pomp ciepła. Od teraz trzeba spełnić dwa warunki

Od 14 czerwca 2024 roku dotacje w ramach programu Czyste Powietrze będzie można uzyskać tylko na pompy ciepła posiadające jeden z europejskich certyfikatów jakości. Zmiana ta ma na celu ochronę konsumentów przed zakupem urządzeń niskiej jakości, które nie spełniają deklarowanych parametrów i mogą generować wysokie koszty eksploatacji.

14.06.2024 09.31
Ile kosztuje pompa ciepła do ogrzewania domu i jej montaż?
REKLAMA

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu "Czyste Powietrze". Zmiany wchodzą w życie od 14 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Urzędnicy tłumaczą, że rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię.

Niestety pompy ciepła sprowadzane do Polski z Chin w ogromnej większości nie spełniają wymaganych warunków. Takie zatrważające dane przedstawiła właśnie Krajowa Administracja Skarbowa. Pisałem o tym ostatnio w tekście: Polacy mają duży problem z pompami ciepła. Niepokojące wyniki kontroli. Wydaje się więc, że zaostrzenie przepisów to krok w dobrym kierunku.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider`s Web:

Dofinansowanie tylko na pompy z listy

Nowe zasady oznaczają, że pompy ciepła oraz kotły na biomasę będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone na liście ZUM. Listę znajdziecie pod tym linkiem - lista-zum.ios.edu.pl.

Trafią tam docelowo tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne. Firmy, które nie posiadają jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca 2024 r. zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent.

Certyfikaty te poświadczają, że pompa ciepła spełnia określone normy wydajności i efektywności energetycznej. Oznacza to, że urządzenie powinno działać niezawodnie i generować niskie koszty eksploatacji.

Obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy także kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie.

Warto jednak dodać, że od 2025 r. na liście ZUM pozostaną tylko i wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

Obowiązkowy audyt

To jednak nie wszystko. Zgodnie z nowymi przepisami przy wyborze pompy ciepła obowiązkowo trzeba teraz wykonać audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku.

Program „Czyste Powietrze” nie stoi w miejscu, cały czas się rozwija. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe. Dofinansowanie na audyt wynosi do 1200 zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych

- powiedziała Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Jak wskazują doradcy energetyczni, nadal brakuje powszechnej wiedzy o tym, że pompa ciepła nie w każdym budynku jest dobrym rozwiązaniem i w przypadku starych domów nierzadko niezbędna jest najpierw ich termomodernizacja, czyli docieplenie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. To właśnie audyt energetyczny pomoże przygotować inwestorowi optymalny zakres takich prac i pomoże obniżyć rachunki za energię.

Prezes dodała, że wprowadzono także kilka ważnych zmian, aby zwiększyć efektywność i szczelność programu. Odtąd najwyższy poziom dofinansowania może dotyczyć tylko jednego domu na jednego wnioskodawcę.

Większa pewność dla klientów

REKLAMA

Mimo pewnych wątpliwości co do skuteczności certyfikatów nowe zasady programu Czyste Powietrze powinny przyczynić się do poprawy jakości instalowanych pomp ciepła. Konsumenci, którzy zdecydują się na zakup pompy z certyfikatem, będą mieć większą pewność, że inwestują w wydajne i oszczędne urządzenie.

Pamiętajmy, że dotacje w programie Czyste Powietrze to nie jedyny argument przemawiający za pompą ciepła. Urządzenia te są ekologiczne, mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybierając pompę ciepła, warto zawsze skonsultować się z doświadczonym instalatorem, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb i doradzi w kwestii dofinansowania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA