REKLAMA

Polacy mają duży problem z pompami ciepła. Niepokojące wyniki kontroli

Marzysz o ekologicznym i tanim ogrzewaniu domu? Pompa ciepła jawi się jako idealne rozwiązanie. Ale uwaga! Nie wszystkie modele są tak dobre, jak obiecują producenci. Najnowsze wyniki kontroli sprowadzanych do Polski pomp ciepłą są zatrważające.

11.06.2024 14.04
Pompa ciepła 
REKLAMA

Źle dobrana lub nieprawidłowo działająca pompa ciepła może nie tylko nie ogrzać twojego domu, ale również generować wysokie koszty eksploatacji, a nawet stwarzać zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby kupować urządzenia tylko z pewnego źródła i zwracać uwagę na certyfikaty.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z wymogami Unii Europejskiej każdy produkt dostępny dla konsumentów powinien gwarantować im zdrowie i bezpieczeństwo.

Pompy ciepła pod lupą kontroli

Niestety pompy ciepła sprowadzane do Polski w większości nie spełniają wymaganych warunków. Takie niepokojące wyniki kontroli przedstawiła właśnie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Inspekcją Handlową (IH).  

Kontroli poddane zostały pompy ciepła importowane do Polski transportem morskim, drogowym i lotniczym na terenie całego kraju. Wyniki są porażające. Łącznie sprawdzono 564 urządzenia, z czego aż 463 sztuki nie zostały dopuszczone do obrotu. 101 sztuk zostało dopuszczonych do obrotu, ale 62 sztuki dopiero po działaniach naprawczych przez przedsiębiorców.

Urzędnicy Inspekcji Handlowej podczas kontroli sprawdzali m.in. etykiety efektywności energetycznej, karty informacyjne produktu, dokumentację techniczną, oznakowanie CE oraz deklaracje zgodności. Podawane parametry techniczne lub certyfikaty unijne często były tylko fikcją.

Większość modeli z nieprawidłowościami

Po przebadaniu 36 modeli, w aż w 34 z nich stwierdzono nieprawidłowości. Większość z nich dotyczyła nieprawidłowej deklaracji zgodności UE czy nieprawidłowo sporządzonej dokumentacji technicznej. Każdy z zakwestionowanych modeli miał co najmniej dwie nieprawidłowości, a w 14 modelach stwierdzono cztery nieprawidłowości.

Prezes UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła. Są to głównie postępowania wyjaśniające i dotyczą niedozwolonych postanowień wzorców umów, nierespektowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nieprzekazywania istotnych informacji niezbędnych konsumentom do podjęcia decyzji o zakupie (w tym dotyczących gwarancji, przewidywanych efektów eksploatacji instalacji, wyników audytu), a także wprowadzania w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań. 

Wykaz skontrolowanych produktów znajdziesz pod tym linkiem.

Kupujesz pompę ciepła? 

Pamiętaj, że pompa ciepła to inwestycja na lata. Dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego modelu i zadbać o to, aby pochodził on ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort cieplny, niskie rachunki za ogrzewanie i spokojny sen.

  • Sprawdź dane na etykiecie efektywności energetycznej i karcie produktu – znajdziesz je na produkcie i na stronie www sprzedawcy – pomogą Ci dobrać produkt do Twoich potrzeb.
  • Upewnij się, że etykieta zawiera dane dostawcy, czyli producenta lub importera – ułatwi to dochodzenie praw w przypadku usterki urządzenia.
  • Wpisz nazwę interesującego Cię modelu w bazie EPREL, czyli w europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego. W kategorii ogrzewacze pomieszczeń/ogrzewacze wielofunkcyjne – znajdziesz tam dodatkowe informacje.
  • Nieprawidłowości w oznakowaniu pomp ciepła zgłoś Inspekcji Handlowej.
REKLAMA

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA