REKLAMA

Rząd przyspieszy internet. Możesz mu w tym pomóc

Szybki internet to nadal marzenie wielu Polaków. Szczególnie tych, którzy mieszkają w tzw. białych strefach - miejscach, gdzie nie ma dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Ministerstwo Cyfryzacji ma plan na przyśpieszenie sieci i już rusza z realizacją przedsięwzięcia.

04.04.2024 08.22
Rząd przyspieszy internet. Możesz mu w tym pomóc
REKLAMA

Nawet w 2024 roku dostęp do szybkiego internetu może być problematyczny. Nie każdy ma dostęp do sieci o dużej przepustowości. Te miejsca na mapie Polski nazywane są potocznie "białymi plamami". Ministerstwo Cyfryzacji chce teraz poznać opinie mieszkańców Polski na temat rozwoju sieci i pozbycia się tych plam z mapy dostępu do internetu. Bo zbliża się konkurs, który może zmienić nasz kraj.

REKLAMA

Szybki internet w białych strefach. Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza konkurs

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia nowy konkurs na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych w białych strefach, czyli tam, gdzie do tej pory nie ma dostępu do szybkiego internetu. Celem jest, aby do 2026 roku każdy mieszkaniec Polski miał dostęp do internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s.

Najważniejsze założenia konkursu przedstawione dla beneficjenta przez Ministerstwo Cyfryzacji w dokumencie:

  • Projekt będzie musiał obejmować obszary jednej lub kilku gmin, ale nie większe niż powiat.
  • Dofinansowaniem objęte zostaną adresy, w których nie ma i nie jest planowany internet o szybkości co najmniej 100 Mb/s.
  • Beneficjenci muszą zapewnić dostęp do internetu dla co najmniej 80 proc. gospodarstw domowych na danym obszarze.
  • Kryteria wyboru projektów obejmują m.in.: obniżanie wnioskowanej kwoty dofinansowania, deklarowanie dodatkowych gospodarstw domowych ponad wymagane 80 proc., doświadczenie inwestycyjne, potencjał finansowy do realizacji projektów oraz wiarygodność wnioskodawcy.
  • Sieć musi zapewniać usługi o przepustowości co najmniej 300 Mb/s.

Budowa sieci w ramach usuwania białych stref będzie finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy w 2024 roku, a konkurs ma odbyć się w maju 2024 roku.

Na Spider's Web poznasz jeszcze inne wieści z Polski:

I ty możesz wziąć udział w konsultacjach społecznych

(Źródło: MC)

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących nowego konkursu na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych stref.

REKLAMA

Celem konsultacji jest poznanie opinii obywateli i przedsiębiorców na temat proponowanych zasad konkursu. Konsultacje trwają do 6 maja 2024 roku. Uwagi i komentarze można przesyłać na adres: sekretariat.DT@cyfra.gov.pl.

Ministerstwo liczy na szeroki udział w konsultacjach i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron w wypracowanie jak najlepszych zasad nowego konkursu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA