Messenger będzie twoim najlepszym kumplem. Oto plan Zuckerberga na podbój AI
Meta usilnie chce pokazać, że dawanie dostępu do czatbota półtora roku po premierze ChatGPT to to, czego potrzebujemy. Koncern udostępnił dziś swojego asystenta Meta AI na terenie kolejnych państw. Tam, gdzie czatbot nie trafił, użytkownicy mogą pocieszyć się darmową Llamą 3, która jest tak pojętna jak popularne modele Google i OpenAI.
Metę kojarzymy przede wszystkim jako firmę od serwisów społecznościowych - Facebooka, Instagrama i Threads, komunikatorów - Whatsapp, Facebook Messenger, a niektórzy także jako firmę zajmującą się wirtualną rzeczywistością. Jednak koncern Marka Zuckerberga prężnie działa także w obszarze szeroko pojętej sztucznej inteligencji, a sam miliarder już nie raz wypowiadał się na temat silnej sztucznej inteligencji.
Teraz Meta - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - chce konkurować w wyścigu generatywnej sztucznej inteligencji dla konsumentów. Firma właśnie sypnęła sporą garścią nowości.
Nowa Llama i asystent dostępny w kolejnych krajach. Garść nowości od Meta AI
Minionej nocy na swoim blogu Meta ogłosiła dwie nowości związanych z generatywną sztuczną inteligencją rozwijaną przez Meta AI. Pierwszą z nich jest model Llama 3 - trzecia wersja dużego modelu językowego sztucznej inteligencji Llama. Modele z rodziny Llama są otwartoźródłowe, co oznacza, że każda osoba zainteresowana użyciem modelu (niezależnie czy na własny użytek, naukowy czy komercyjny) może nieodpłatnie skorzystać z AI.
Llama 3 występuje w kilku wariantach, z których najmniejszy ma 8 miliardów parametrów, a największy aż 70 mld parametrów. Według testów i benchmarków przeprowadzonych przez Meta AI, Llama 3 w wariancie 70 mld parametrów, zależnie od zadania, pod względem jakości generowanych treści wypada porównywalnie lub lepiej od innych, konkurencyjnych modeli takich jak Gemini Pro 1.5, GPT-3.5 (ChatGPT) czy Claude 3 Sonnet.
Drugą nowością jest zaktualizowanie asystenta Meta AI, który zadebiutował we wrześniu ubiegłego roku. Czatbot Meta AI od dziś opiera się na modelu Llama 3, a dodatkowo rozszerzono jego dostępność do kolejnych krajów świata.
Asystent dotychczas obecny na Facebooku, Instagramie, Whatsappie i Messengerze jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, teraz trafia do użytkowników z kolejnych państw: Australii, Ghany, Jamajki, Kanady, Malawi, Nowej Zelandii, Nigerii, Pakistanu, Singapuru, RPA, Ugandy, Zambii i Zimbabwe. Choć lista ta jest mało imponująca dla przeciętnego użytkownika z Europy, to koncern zapowiada, że "to dopiero początek" udostępniania asystenta Meta AI.
Więcej nowości ze świata AI:
Zdjęcie główne: ADRIAN3388 / Shutterstock