REKLAMA

Intel chce zbudować sztuczny mózg. W tym celu skonstruował niezwykły superkomputer

Intel przybliżył ludzkość do stworzenia superkomputera działającego niczym ludzki mózg - albo przynajmniej do sprawienia, że chatboty będą mniej głupie. Hala Point to największy na świecie neuromorficzny system, któremu Intel i naukowcy wróżą świetlaną przyszłość w zastosowaniach naukowych.

18.04.2024 11.02
Intel chce zbudować sztuczny mózg. W tym celu skonstruował niezwykły superkomputer
REKLAMA

Praktycznie od momentu powstania komputerów naukowcy i inżynierowie próbowali stworzyć system będący równie pojętny i świadomy, co człowiek. Jednymi z głównych problemów stojących na drodze do osiągnięcia tego celu jest zarówno moc obliczeniowa (a właściwie jej niewystarczająca ilość), ale i odtworzenie samego sposobu działania ludzkiego mózgu.

W 2018 roku Intel stworzył specjalną jednostkę badawczą Intel Neuromorphic Research Community (INRC), na którą składa się ponad 100 grup akademickich, laboratoriów rządowych, instytucji badawczych i firm, której celem jest rozwój komputerów neuromorficznych - systemów działających niczym ludzki mózg. Pod tym względem Intel i INRC odniosło już kilka sukcesów, a teraz mamy do czynienia z kolejnym.

REKLAMA

Intel skonstruował super potężny komputer. Oto jak działa Hala Point i dlaczego ma ogromne znaczenie

Mowa tu konkretnie o skonstruowaniu Hala Point, według deklaracji koncernu "największego na świecie neuromorficznego systemu". 17 kwietnia Intel oficjalnie poinformował o uruchomieniu Hala Point został uruchomiony w Sandia National Laboratories w amerykańskim Albuquerque w stanie Nowy Meksyk.

Hala Point do działania wykorzystuje 1152 czipy Intel Loihi 2, które zostały stworzone z myślą o działaniu niczym ludzki mózg. Wykorzystywane są w nich pulsujące sieci neuronowe (spiking neural networks, SNN), które przetwarzają informacje w sposób podobny do tego, w jaki neurony w mózgu komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych.

Więcej na temat superkomputerów:

Dzięki temu Hala Point może obsługiwać do 20 biliardów operacji na sekundę lub 20 petaopsów (peta operacji na sekundę), z wydajnością przekraczającą 15 bilionów 8-bitowych operacji na sekundę na wat (TOPS/W) podczas przetwarzania konwencjonalnych głębokich sieci neuronowych. Jak przekazuje Intel, wynik ten jest porównywalny, a nawet przewyższa architektury oparte na GPU i CPU, których używają superkomputery wykorzystywane obecnie do przetwarzania szeroko pojętej sztucznej inteligencji.

Część zespołu badawczego pracującego nad Hala Point wraz z superkomputerem. Hala Point jest wielkości "kuchenki mikrofalowej" / Źródło: Intel

Unikalne możliwości Hala Point mogą w przyszłości umożliwić ciągłe uczenie się w czasie rzeczywistym dla różnych zastosowań AI, takich jak rozwiązywanie problemów naukowych i inżynieryjnych, logistyka, inteligentne zarządzanie infrastrukturą miejską, duże modele językowe (LLM) i agenci AI.

REKLAMA

Obecnie Hala Point stanowi jedynie prototyp do celów badawczych. Naukowcy z Sandia National Laboratories planują wykorzystać Hala Point do zaawansowanych badań obliczeniowych w skali mózgu - w sposób tak złożony i wewnętrznie powiązany niczym sposób działania ludzkiego mózgu. Organizacja skupi się na rozwiązywaniu naukowych problemów obliczeniowych w fizyce urządzeń, architekturze komputerów, informatyce i informatyce. Natomiast sam Intel przewiduje, że takie wnioski z pracą z Hala Point doprowadzą do praktycznych postępów, takich jak zdolność LLM do ciągłego uczenia się na podstawie nowych danych.

Kup zwykły komputer:
x-kom
ASUS VivoBook i5/16/512
x-kom
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA