REKLAMA

Intel wraca do gry. Aurora najpotężniejszym komputerem w historii

Po kilku latach opóźnienia superkomputer Aurora staje się faktem. Jednostka jest właśnie transportowana i składana w placówce rządowej USA, a gdy zostanie uruchomiona, zaoferuje moc 2 eksaflopów. Co to oznacza dla ludzkości?

23.05.2023 16.46
Intel wraca do gry. Aurora najpotężniejszym komputerem w historii
REKLAMA

Apetyt Intela na stworzenie najpotężniejszego komputera na świecie jest znany od lat. Firma najpierw chciała przegonić Fugaku - japońską maszynę stworzoną przez Fujitsu oraz tamtejsze ministerstwo edukacji. Plany Intela pokrzyżowały jednak wewnętrzne problemy. Palmę najszybszego superkomputera na świecie przejął więc amerykański Frontier, uruchomiony pod koniec 2022 roku. Intel nie powiedział jednak ostatniego słowa, a składana właśnie Aurora ma przebić wydajnością wszystko, co dotychczas powstało.

REKLAMA

Superkomputer Intel Aurora składa się z 21 248 układów CPU oraz 63 744 układów GPU.

Gdyby Aurora stanęła w centrum polskiego miasta, przechodniowi mogłaby się pomylić z automatem paczkowym. Długa "szafa" mieści w sobie ponad dziesięć tysięcy węzłów - gotowych "szuflad" składających się najczęściej z dwóch układów CPU Intel Xeon Sapphire Rapids oraz sześciu układów GPU Intel Ponte Vecchio. W sumie daje to ponad 21 tysięcy procesorów i ponad 63 tysiące akceleratorów graficznych.

Po uruchomieniu Aurora ma oferować moc na poziomie dwóch exaflopów. To więcej niż 20 tysięcy topowych kart GeForce RTX 4090 pracujących jednocześnie. Jednostka jest właśnie składana w Argonne National Laboratory należącym do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Superkomputer ma rozpocząć działanie jeszcze w 2023 roku.

Intel Aurora ma odkryć lek na raka, zbadać kosmos i ulepszyć fuzję jądrową.

REKLAMA

Intel we współpracy z rządem USA oraz Hewlett Packard Enterprise pracuje nad uniwersalną platformą umożliwiającą wykorzystanie mocy Aurory zróżnicowanym instytucjom naukowym, potrzebującym gigantycznej mocy obliczeniowej do dokonywania kolejnych przełomowych odkryć.

Wśród projektów mających wykorzystać Aurorę jest m.in. wyszkolenie zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji do przewidywania niepożądanych zakłóceń pracy reaktora jądrowego. Superkomputer Intela ma także pomóc zrozumieć ścieżki działania neuronów w naszym mózgu, łącząc to z lepszym zrozumieniem chorób układu nerwowego. Z kolei badając przepływ krwi w naszym ciele na wielu złożonych symulacjach, Aurora ma pomóc w opracowywaniu leków powstrzymujących rozwój raka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA