REKLAMA

Messenger poprosi cię o utworzenie PIN-u. Oto co musisz zrobić

Jeżeli Messenger przywitał cię prośbą o utworzenie zabezpieczeń, nie panikuj. Twoje konto nie zostało przejęte, ani nie jest to błąd. Każdy użytkownik powinien utworzyć PIN, który pozwoli mu na lepsze zabezpieczenie historii czatów.

02.04.2024 06.21
Messenger poprosi cię o utworzenie PIN-u. Oto co musisz zrobić
REKLAMA

W ostatnich dniach użytkownicy komunikatora Facebook Messenger zostali przywitani komunikatem o konieczności "Skonfigurowania sposobu dostępu do historii czatu". Nie jest to błąd, ani wrogie przejęcie konta, a nowa funkcja, która pozwoli zachować ci historię rozmów ze znajomymi, rodziną oraz innymi osobami, z którymi rozmawiałeś poprzez Messenger.

Aczkolwiek Messenger od początku istnienia zachowywał zapis wiadomości ze znajomymi, tak więc skąd ta nagła zmiana? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Messenger powitał cię prośbą o ustawienie kodu PIN? Oto odpowiedzi na wszystkie twoje pytania:

Dlaczego Facebook Messenger prosi cię o utworzenie kodu PIN?

W grudniu ubiegłego roku Meta wprowadziła do Messengera długo wyczekiwaną zmianę: szyfrowanie wiadomości metodą end-to-end (E2EE). A właściwie włączyła wszystkim użytkownikom opcję szyfrowania, gdyż to istniało w komunikatorze od dawna, lecz do działania owo zabezpieczenie wymagało, by oboje użytkowników włączyło szyfrowanie w Ustawieniach komunikatora. W grudniu Meta włączyła w ustawieniach wszystkim użytkownikom, niezależnie od ich poprzednich ustawień.

Choć wiąże się to z dużym benefitem dla użytkowników, bowiem każdy chciałby, by prowadzone przez niego konwersacje nie wpadły w niepowołane ręce. Aczkolwiek wiążą się one z pewną niedogodnością - koniecznością przechowywania historii rozmów przez użytkownika, podobnie jak ma to miejsce w Whatsappie.

Tu jednak Facebook przychodzi z małą pomocą - możliwością przechowywania szyfrowanych czatów, jeżeli użytkownik ustawi kod PIN. I to właśnie o ten PIN pyta użytkowników Messenger.

Jednocześnie kod PIN to nie jedyna możliwa do ustawienia metoda zabezpieczeń historii czatu. Bo ten możemy przechowywać także na Dysku Google (telefony z Androidem), iCloud (iPhone) oraz lokalnie. Warto pamiętać, że alternatywne rozwiązania mogą okazać się problematyczne w przypadku migracji na nowy telefon. Dlatego utworzenie kodu PIN jest rekomendowanym sposobem zabezpieczenia historii czatu.

Jak utworzyć kod PIN na Messengerze?

  1. Na ekranie "Skonfiguruj sposób dostępu do historii czatu" dotknij "Utwórz kod PIN"
  2. Utwórz sześciocyfrowy kod PIN, a następnie potwierdź go poprzez ponowne wpisanie

Kod PIN będzie potrzebny jedynie w przypadku migracji na nowe urządzenie lub po wyczyszczeniu danych obecnego telefonu. A to ze względu na fakt, że kod PIN nie blokuje dostępu do Messengera, a jedynie uwierzytelnia dostęp do historii szyfrowanych czatów na nowym telefonie.

Jak zmienić kod PIN na Messengerze? Jak zmienić sposób uzyskiwania dostępu do czatu?

Jeżeli odruchowo dotknąłeś krzyżyk w lewym górnym rogu ekranu, albo ustawiłeś PIN, który zdążyłeś zapomnieć, albo doszedłeś do wniosku, że wolałbyś historie przechowywać w chmurze lub lokalnie, nic straconego. Wystarczy, że zmienisz ustawienia przechowywania czatu.

  1. Dotknij ikonę trzech pasków po lewej stronie słowa "Czaty"
  2. Dotknij ikonę ustawień u góry ekranu
  3. Z wyświetlonej listy wybierz "Prywatność i bezpieczeństwo"
  4. Wybierz "W pełni szyfrowane czaty", a następnie "Pamięć wiadomości"

Z tego miejsca możesz wygenerować nowy kod PIN lub zmienić sposób przechowywania historii na dysk w chmurze.

Facebook Messenger pokazuje błąd "Brakuje wiadomości. Synchronizuj teraz". Co robić?

"Brakuje wiadomości. Synchronizuj teraz" to błąd powiązany z wprowadzonym przez Metę do Messengera szyfrowaniem czatów. Najczęściej pojawia się on w przypadku otworzenia komunikatora na nowym urządzeniu lub braku pamięci do przechowywania historii czatów.

W razie pojawienia się błędu "Brakuje wiadomości. Synchronizuj teraz" przejdź do ustawień aplikacji, a następnie Prywatność i bezpieczeństwo -> W pełni szyfrowane czaty -> Pamięć wiadomości. W tym menu będziesz mieć opcję tworzenia nowego PINu, o który aplikacja poprosi cię po kliknięciu "Synchronizuj teraz".

Więcej na temat Facebook Messengera:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Sadi-Santos/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA