REKLAMA

IMAX z potężną konkurencją. Nadchodzi pierwsze superkino Dolby

Filmy kinowe w formacie Dolby Vision do tej pory można było oglądać w garstce kin na całym świecie. To się wkrótce zmieni, bo Dolby chce nieco rozruszać ten ciut technicznie skostniały rynek. I rzucić wyzwanie IMAX-owi.

08.04.2024 05.09
kino dolby vision
REKLAMA

Dolby Vision to technologia HDR (High Dynamic Range), która zapewnia wyjątkową jakość obrazu w kinach dzięki zastosowaniu zaawansowanego systemu projekcji laserowej. Obrazy mają większy zakres dynamiki, co oznacza głębsze czernie, jaśniejsze białe kolory i bogatszą paletę barw. Dolby Vision w kinach często łączy się z systemem dźwiękowym Dolby Atmos, który oferuje przestrzenny dźwięk rozmieszczony dookoła widza, nawet nad głową. Problem w tym, że to doświadczenie, do którego dostęp mają nieliczni.

REKLAMA

Do tej pory ponad 600 filmów kinowych zostało zmasterowanych do Dolby Vision i Dolby Atmos (mowa o kinowych filmach, a nie wydawanych na płytach i w streamingu). Problem w tym, że samych kin jest dość niewiele i są one obecne w raptem 14 krajach. Projekcje Dolby Vision odbywały się wyłącznie w kinach bezpośrednio lub pośrednio należących do Dolby. To właśnie się zmienia.

Nie przegap:

Dolby Vision trafia do kin. Tym razem tak na serio, możliwe że w Polsce

Technologia Dolby Vision dla kin zostanie udostępniona na zewnątrz. Do tej pory właściciele kin mogli instalować wyłącznie systemy Dolby Atmos do dźwięku, Dolby Vision nawet nie było oferowane poza kinami Dolby Cinema. To właśnie się zmienia, choć niestety Dolby na razie nie podało listy pierwszych partnerów. Nie wiemy więc jeszcze czy którekolwiek polskie kino będzie starało się o sprzęt i certyfikację Dolby Vision.

Należy zaznaczyć, że Dolby Vision dla kin i dla urządzeń domowych to dwa różne standardy, choć pod tą samą nazwą. Można wręcz natknąć się na określenie Dolby Vision EDR (Enhanced Dynamic Range) w kontekście kin i HDR (High Dynamic Range) w kontekście urządzeń konsumenckich.

Dolby ma ogłosić dokładną specyfikację techniczną konieczną do zdobycia certyfikacji Dolby Vision w konferencji CinemaCon, która ma się odbyć w przyszłym tygodniu w Las Vegas. Firma przyznaje też, że decyzja była podyktowana dostrzeżeniem zwiększenia popularności kin typu PLF (Premium Range Format) - a na tym rynku dominuje IMAX.

REKLAMA

Kina IMAX, w przeciwieństwie do kin Dolby, są już od wielu lat obecne w Polsce. Znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Cinema City Sadyba (Warszawa)
  • Cinema City Poznań Plaza(Poznań)
  • Cinema City Punkt 44 (Katowice)
  • Cinema City Manufaktura (Łódź)
  • Cinema City Wroclavia (Wrocław)
  • Cinema City Zakopianka (Kraków)
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA