REKLAMA

Snapdragon X Elite kontra Apple Silicon M2 i M3. Trudno nie czuć optymizmu

W bazie danych benchmarku Geekbench pojawił się pierwszy niereferencyjny laptop z układem Snapdragon X Elite. Wiemy, jak taki komputer się sprawuje w zestawieniu z MacBookiem z chipem Apple Silicon. Więc jak, będzie rewolucja?

08.03.2024 18.51
Samsung Galaxy Book4
REKLAMA

Snapdragon X Elite to drugie podejście firmy Qualcomm do rynku komputerów osobistych. Pierwsze, w formie układów Snapdragon 8x5 i 8cx można zaliczyć do porażki. Nie oferowały w zasadzie żadnych kluczowych korzyści nad układami firm Intel i AMD, wprowadzając dodatkowo kilka problemów (z odmienną od x86 architektury procesora na czele). Tym razem ma być inaczej. I o dziwo, wiele osób w to wierzy.

REKLAMA

Wiara ta nie jest bezpodstawna. Snapdragon X Elite, zamiast czerpać wzorce z układów dla telefonów i tabletów, został zaprojektowany całkowicie od zera. Ponownie bazuje na architekturze ARM, ale w tej konstrukcji to PC ma być zastosowaniem numerem jeden. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że ów Snapdragon X Elite to dzieło przejętej przez Qualcomma firmy Nubia.

Najciekawsze wieści ze świata laptopów:

Ta została założona przez część zespołu Apple Silicon, który odszedł z firmy na skutek niechęci względem jej nowego kierownictwa. A tak się składa, że Apple Silicon rzucił kilka lat temu ogromne wyzwanie Qualcommowi, Intelowi i AMD. Układy Apple’a w komputerach Mac zapewniają w niektórych scenariuszach i zastosowaniach kulturę pracy i wydajność nieosiągalną dla komputerów konkurencji. Uważa się, że Snapdragon X Elite jako pierwszy dogoni (a może i przegoni) Apple Silicon w kategoriach, w których do tej pory miał ogromną przewagę. Czy słusznie?

Snapdragon X Elite w prawdziwym laptopie. Jak się sprawuje?

W jakimkolwiek kontakcie prasy z układem Snapdragon X Elite do tej pory zawsze pośredniczył Qualcomm. Pokazy i możliwości obcowania z komputerem zawsze odbywały się w towarzystwie przedstawiciela firmy. Wszystkie wyniki benchmarków były zawsze albo podawane przez Qualcomma, albo generowane w towarzystwie przedstawiciela firmy. Nawet spiderswebowe powierzchowne pierwsze pseudotesty tego komputera odbywały się w towarzystwie technika firmy. Na laptopie zbudowanym i zaprojektowanym przez Qualcomma, nieprzeznaczonego do masowej sprzedaży.

Nie trzeba być szczególnie czujnym by zwrócić uwagę, że dotychczasowe bardzo optymistyczne zapowiedzi pochodziły ze ściśle kontrolowanych przez producenta źródeł. Nawet wyniki benchmarków, jakie pojawiły się w bazach danych, pochodziły z testowych nieprzeznaczonych do sprzedaży urządzeń. Qualcomm już wcześniej deklarował, że jego Snapdragony 8cx są lepsze od układów Intel Core Ultra i5, co okazało się bzdurą. Sceptycyzm jest tu wskazany. Na szczęście pojawiły się kolejne dane.

Wypatrzyła je redakcja WindowsLatest. W bazie danych Geekbench pojawił się wynik testów komputera Samsung Galaxy Book4 Edge z 12-rdzeniową, taktowaną z częstotliwością 4,01 GHz wersją układu Snapdragon X Elite. Test został przeprowadzony na zasilaniu bateryjnym, na Windowsie 11, w profilu wydajnościowym Zrównoważony (a więc takim, który nie oferuje maksymalnej wydajności, a tym mającym równoważyć ją z czasem pracy na akumulatorze).

Wyniki to:

  • 2706 pkt (rdzeń pojedynczy)
  • 12646 pkt (obliczenia wielordzeniowe)

Co to znaczy?

Snapdragon X Elite kontra inne procesory.

Zapewnijmy dla kontekstu wyniki innych układów dla laptopów:

  • AMD Ryzen 9 7950X (x86-64): 2938/19297
  • Apple M3 Pro (ARM64): 3142/15633
  • Intel Core i7-13800H (x86-64): 2766/12876
  • Snapdragon X Elite w Galaxy Book4 (ARM64): 2706/12646 pkt
  • AMD Ryzen 9 7940HS (x86-64): 2475/11666
  • Apple M2 (ARM64): 2589/9742
  • Apple M1 (ARM64): 2334/8316

Po umieszczeniu nowego układu w kontekście jego bezpośredniej konkurencji wyniki te przestają wyglądać tak imponująco. Dowiadujemy się z nich tylko tyle, że układ Qualcomma jest równie dobry, co najlepsze układy innych firm w obliczeniach tradycyjnych. Co prawda należy mieć na uwadze, że aplikacje x86-64 uruchamiane na ARM64 będą miały dodatkowy, kilkunastoprocentowy narzut na wydajność w systemie Windows z uwagi na niedoskonałość emulacji - ale to i tak imponujące wyniki. Imponujące w kontekście Snapdragona 8cx, ale nie rynkowej konkurencji.

Test Geekbench nie obejmuje wielu rodzajów obliczeń, w tym tak zwanego silnika multimedialnego (najczęściej służącego do (de)kodowania wideo) czy NPU, które X Elite ma mieć ponoć najpotężniejsze na rynku. Nie uwzględnia też wszystkich funkcji graficznych, nie mierzy też w żaden wymierny sposób profilu energetycznego. A we wszystkich tych cechach Snapdragon X Elite ponoć bryluje.

REKLAMA
IDŹ DO SKLEPU
MediaExpert
MacBook Pro 14 M3

Z powyższego wynika więc, że w wyścigu na wydajność i responsywność komputery Mac dalej będą górą - choć kwestią dyskusyjną jest, na ile ta różnica dla typowego użytkownika będzie istotna. Wynika również to, że nowe Snapdragony dla PC sprawują się w typowych zastosowaniach równie dobrze, co najlepsze układy Apple’a, Intela i AMD dla laptopów. Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie sprawują się na polach, gdzie Apple bryluje - tym niemniej po wstępnej prezentacji, gdzie widzieliśmy układy te na żywo przetwarzające dane w znanych nam windowsowych aplikacjach, trudno nie czuć optymizmu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA