REKLAMA

Microsoft: w Windowsie z premedytacją umieściliśmy usterkę. O co chodzi?

Znany programista przypomniał na swoim blogu ciekawostkę związaną z systemem Windows. Ma on wbudowaną funkcję odpowiedzialną za wywołanie awarii komputera. Dlaczego nie korzystają z niej cyberprzestępcy?

25.02.2024 08.10
BSOD Windows jak wywołać
REKLAMA

BSOD (błękitny ekran śmierci) to potoczna nazwa ekranu pojawiającego się przy okazji ogólnej awarii Windowsa. Gdy system nie może dalej działać w wyniku błędu i nie ma żadnej drogi naprawy, wyświetla on pełnoekranowy komunikat z technicznymi szczegółami usterki. Ma on błękitne tło, stąd jego nazwa.

REKLAMA

Jak przypomina Raymond Chen, znany inżynier Microsoftu, Windows umożliwia wywołanie takiego ekranu nawet na systemie, który jest w pełni sprawny i odpowiednio skonfigurowany. Zadziała ona na każdym komputerze, choć ostrzegamy czytelników, że wyświetlenie BSOD-a wiąże się z zawieszeniem pracy komputera i koniecznością jego ponownego uruchomienia bez szansy na zapisanie otwartych dokumentów.

System operacyjny to serce twojego urządzenia. Nie przegap tych tekstów:

Metoda na BSOD-a to wciśnięcie dwa razy na klawiaturze przycisku Scroll Lock przy wciśniętym przycisku Ctrl.

Niektóre nowoczesne laptopy pozbawione są przycisku Scroll Lock, mechanizm zadziała jednak po podłączeniu zewnętrznej klawiatury. Powstał on po to, by twórcy aplikacji mogli wygodnie testować swoje twory również w scenariuszu awarii. Mogą za jego sprawą łatwo analizować zachowanie aplikacji w takim przypadku i czy ta po ponownym rozruchu działa prawidłowo.

REKLAMA

Powyższego skrótu nie można jednak w żaden sposób zautomatyzować. Próba stworzenia aplikacji wysyłającej do pamięci ekwiwalent wciśnięcia powyższej sekwencji klawiszy nie przyniesie żadnego efektu. To nie błąd projektowy, a działanie z premedytacją. Mechanizm jest bowiem ukryty bezpośrednio w systemowym stosie do obsługi urządzeń wejścia, gdzie jest izolowany od jakiejkolwiek interakcji z oprogramowaniem.

Jest przez to mniej użyteczny, ale praktycznie nietykalny z punktu widzenia twórców złośliwego oprogramowania. W istocie, choć mechanizm jest dobrze znany i obecny w Windowsie NT od zawsze - do dziś nie jest znany przypadek użycia go przez cyberprzestępców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA