REKLAMA

Zapukają do drzwi i sprawdzą, czy płacisz abonament RTV. Poczta właśnie ich zatrudnia

Losy abonamentu radiowo-telewizyjnego wydają się być przesądzone, ale póki co aktualna opłata obowiązuje, więc należy ją opłacać. Nie wszyscy na taki krok się decydują, o czym dobitnie świadczą udostępnione przez Ministerstwo Finansów liczby. Poczta Polska zatrudnia kolejne osoby mające sprawdzać „obowiązek rejestracji urządzeń RTV”.

23.02.2024 11.46
abonament rtv
REKLAMA

Jak wcześniej wyjaśniała Poczta Polska żaden listonosz nie posiada uprawnień do przeprowadzania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników. Dokonują tego wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. I właśnie ktoś taki poszukiwany jest do pracy we Wrocławiu.

REKLAMA

Z ogłoszenia wynika, że to umowa na czas określony – w ramach zastępstwa. Portal Wirtualne Media donosi jednak, że wcześniej podobne ogłoszenia pojawiły się w Warszawie czy Bydgoszczy. Czy może to mieć związek ze zwiększoną częstotliwością kontroli? Tego rzecznik Polski Polskiej nie zdradza, podobnie jak samej liczby kontrolerów. Nie wiadomo więc, czy to łatanie kadrowych braków, czy może właśnie szykowanie się na częstsze niż dotychczas odwiedziny.

Poczta Polska dotychczas skupiała się głównie na firmach

Według Poczty Polskiej liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest „znikoma” i stanowi jedynie „odsetek wszystkich kontroli”. W wyjaśnieniu, na czym kontrole polegają (i dlaczego każdy telewizor czy monitor powinien podlegać rejestracji) zaznaczono, że nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju. Zwiększenie ich liczby jest więc naturalnym krokiem, choć też trzeba pamiętać, że operator raczej nie jest w trybie ekspansji. Głośno jest o finansowych problemach spółki.

Ktoś te kontrole przeprowadzać jednak musi, przynajmniej do czasu, kiedy nie zacznie obowiązywać nowy sposób na finansowanie mediów publicznych. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że egzekwowanie opłat idzie delikatnie mówiąc średnio. W 2023 r. w związku nieuiszczoną kwotą abonamentową „ściągnięto” 22 mln zł należności głównej – aż o 49,2 proc. mniej niż w 2022 r.

Więcej o telewizji i sprzęcie RTV przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Poprzeczka przed nowymi kontrolerami zawieszona jest więc wysoko. Według ogłoszenia ich praca realizowana ma być w godzinach 7:00-15:00 i polegać nie tylko na przeprowadzaniu kontroli obowiązku rejestracji urządzeń RTV. Do tego dochodzi również „wsparcie w zakresie opracowywania odpowiedzi na pisma wyjaśniające od abonentów” oraz – chyba najtrudniejsze – „promowanie rejestracji odbiorników RT​V”. Pracodawca nie ujawnił widełek płacowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA