REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Polacy odcinani od telewizji. Kanały TVP znikną z telewizji naziemnej

Niebawem duża część Polaków korzystających z telewizji naziemnej zostanie odcięta od telewizji - w tym kanałów TVP. Chodzi o ich migrację na wykorzystywany od dłuższego czasu standard DVB-T2.

13.11.2023
18:57
dvb-t2-ogladalnosc-tvp-tvn-polstat-lipiec-2022-telewizja-naziemna-min
REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że już pod koniec tego roku zostanie wprowadzona niezwykle ważna zmiana w telewizji naziemnej, przez co posiadacze starszych telewizorów i tunerów zgodnych z DVB-T1 stracą możliwość oglądania wielu kanałów. Multipleks MUX-3, który służy do nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, zostanie unowocześniony do standardu DVBT-2 oraz HEVC. Już w następnym miesiącu.

REKLAMA

Polacy odcinani od telewizji naziemnej. Nadchodzi migracja na nowszy standard

Osoby w Polsce korzystające z telewizji naziemnej w dalszym ciągu mogą oglądać niektóre kanały przy pomocy starszych odbiorników DVB-T1. UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) już w 2022 roku zdecydował, że multipleks MUX-3, dzięki któremu nadawane są kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), nie zostanie przeniesiony na nowszy standard do końca 2023 roku.

Niemniej jednak końcówka roku nadchodzi wielkimi krokami - to kwestia jeszcze 1,5 miesiąca. Natomiast jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia MUX-3 przejdzie na standard DVB-T2. Dokładne daty? 14 i 15 grudnia w zachodniej części Polski, natomiast kilka dni później - 18 i 19 grudnia w Polsce wschodniej. W tych dniach korzystający z tunera DVB-T1 stracą możliwość odbierania tych kanałów TVP, więc tak naprawdę ostatnim ogólnopolskim multipleksem zgodnym z wcześniejszym standardem będzie MUX-8.

Wszystkie inne multipleksy, które działają w Polsce już w 2022 roku, zostały przeniesione na standard DVB-T2. Tak naprawdę jest to koniec wcześniejszego standardu telewizji naziemnej DVB-T1, przez co wielu Polaków (szczególnie starszych) zostanie odciętych od telewizji. Oczywiście łatwo temu zaradzić - wystarczy kupić przykładowo dekoder podpinany do telewizora przy pomocą HDMI, którego koszt to ok. 100 zł  (lub nowy telewizor ze wbudowanym tunerem) i w dalszym ciągu będzie można odbierać kanały Telewizji Polskiej.

Jeśli macie bliskich, którzy w dalszym ciągu nie przesiadali się na DVB-T2, to  warto o nich zadbać. Szczególnie że przeniesienie na nowszą technologię odbędzie się tuż przed świętami oraz nowym rokiem.

REKLAMA

Więcej o telewizji, telewizorach i sprzęcie RTV piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA