REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

DVB-T2 w nowych miastach. Jak sprawdzić gotowość telewizora?

Od dziś, poniedziałku 23 maja, kolejne województwa przechodzą na standard DVB-T2. O zmianie informuje nawet Alert RCB. I słusznie, bo to coś więcej niż kosmetyka: nowy format nadawania telewizji naziemnej w niektórych przypadkach może oznaczać konieczność przesiadki na nowocześniejszy sprzęt.

23.05.2022
10:08
samsung-smart-tv-dvb-t2-hevc-tuner-telewizja-polska-1-kod-produktu-jak-sprawdzic
REKLAMA

Przesiadkę mają już za sobą mieszkańcy zachodniej części Polski. Tam proces rozpoczął się już 28 marca (lubuskie, dolnośląskie i opolskie), a kontynuowany był 25 kwietnia (zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie). 23 maja przyszedł czas na południowy wschód kraju – czyli województwa łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

REKLAMA

DVB-T2: sprawdź, czy musisz kupić nowy dekoder lub telewizor

Telewizja DVB-T2 nie może być odbierana przy użyciu dotychczas używanych dekoderów - konieczna jest ich wymiana na modele stworzone z myślą o odbieraniu nowego standardu. Chyba że ktoś chce zostać wyłącznie z kanałami TVP - publiczny nadawca na nowocześniejszy format przejdzie jednak później, najpóźniej w grudniu 2023.

Ogromna liczba telewizorów i dekoderów będących dziś w użyciu już obsługuje zarówno standard DVB-T2, jak i kodek HEVC. A jak sprawdzić, czy dany model jest z nimi zgodny? Można odpalić w tym celu specjalny kanał lub udać się na stronę producenta sprzętu. Specjalny portal ma dla swoich klientów chociażby Samsung.

Jeżeli jednak zmiana jest potrzebna, rząd oferuje dopłatę nie tylko na zakup dekoderów, ale też nowych telewizorów. Wprawdzie nie jest to duża kwota (100 zł do dekodera lub 250 zł do telewizora), ale zawsze co nieco się zaoszczędzi. Dekoder gotowy na nowy standard można już było kupić np. w Biedronce.

Co daje DVB-T2/HEVC?

REKLAMA
 class="wp-image-2188353"

Przede wszystkim lepszą jakość obrazu i dźwięku. Oprócz tego będzie mogło być dostępnych więcej kanałów w jednym multipleksie. Proces jest ważny również dlatego, by zrobić miejsce dla sieci 5G.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA