REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Spada oglądalność TVN i Polsatu. Rząd dał TVP taryfę ulgową - akurat na rok wyborczy

Masa mieszkańców Polski została pozbawiona dostępu do kanałów takich jak TVN i Polsat. Rząd po przejściu na standard DVB-T2 zostawił im dostęp jedynie do kanałów Telewizji Publicznej. Już teraz widać negatywny wpływ tej sytuacji na oglądalność telewizji komercyjnych oraz TVP, a jeśli nic się nie zmieni, sytuacja utrzyma się aż do wyborów parlamentarnych w 2023 r.

15.07.2022
10:42
dvb-t2-ogladalnosc-tvp-tvn-polstat-lipiec-2022-telewizja-naziemna-min
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

REKLAMA

Od lat było wiadomo, że Polska zmieni standard nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Ta zmiana weszła w życie zgodnie z planem na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Mieszkańcy naszego kraju, którzy nie wymienili telewizora albo dekodera na taki, który będzie zgodny z nowym standardem, zostali odcięci od kanałów - ale jak się okazało, nie wszystkich.

Czytaj też:

Rząd uznał, że można zrobić wyjątek, ale... wyłącznie dla Telewizji Publicznej. W rezultacie ci odbiorcy, którzy nie kupili jeszcze nowego telewizora lub dekodera, mimo przewidzianych na ten cel dopłat, zostali odcięci jedynie od telewizji komercyjnej w postaci kanałów takich jak TVN lub Polsat, a została im propaganda TVP. Na efekty tej decyzji nie trzeba było długo czekać.

Rośnie oglądalność TVP

Okazuje się, że nie potrzeba było niesławnego Lex TVN, aby ograniczyć Polakom dostęp do informacji. Wystarczy potraktować Telewizję Publiczną, która w ostatnich latach stała się tubą propagandową rządu, preferencyjnie. W obecnej sytuacji wiele gospodarstw domowych nadal ma dostęp do TVP, a straciły dostęp do TVN i Polsatu, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach oglądalności.

Jak podaje Press Serwis, który powołuje się na badania Nielsena, po zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2 (HEVC) zasięg TVP nadającej na starych zasadach wzrósł aż o 9,4 pkt. proc. Dla porównania zasięg stacji TVN i Polsat, które przeszły na MUX3 i nadają wyłącznie w nowym standardzie, spadł w tym samym okresie o 10,7 pkt. proc.

REKLAMA

Ze względu na to, że TVP dalej może nadawać w starym standardzie, wiele osób, które obawiały się utraty dostęp do telewizji w ogóle, może teraz zrezygnować z wymiany dekodera lub telewizora. Takie osoby zostaną odcięte od innych źródeł informacji niż TVP na czas... wyborów parlamentarnych, co jest na rękę partii rządzącej. Preferencyjna pozycja TVP zostanie utrzymana aż do końca 2023 r.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA