REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Na Allegro już nie kupisz złego dekodera DVB-T2. Nieuczciwe oferty będą usuwane

Zmienia się standard nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Do jej odbioru potrzebny będzie telewizor lub dekoder obsługujący konkretny wariant DVB-T2. Nieuczciwi sprzedawcy żerują na niewiedzy typowego konsumenta. Już nie na Allegro.

13.04.2022
15:34
techbite-dekoder-dvb-t2-mptech-biedronka
REKLAMA

Przed kilkunastoma dniami rozpoczął się proces przechodzenia telewizji naziemnej ze standardu DVB-T do DVB-T2, który zakończy się pod koniec czerwca. Ów nowy standard zapewni wyższą jakość obrazu i dźwięku, a także umożliwi nadawanie większej liczby kanałów. Nie jest jednak zgodny z DVB-T.

REKLAMA

Czytaj też:

To oznacza, że posiadacze dość leciwych telewizorów lub dekoderów będą musieli wymienić sprzęt na nowy, jeżeli nadal chcą odbierać telewizję naziemną (rzecz nie dotyczy telewizji kablowej, internetowej i satelitarnej). Można wymienić cały telewizor lub dokupić bądź wymienić dekoder. Na szczęście większość kupionych w ostatnich kilku latach urządzeń powinna obsługiwać DVB-T2 bez problemu. Jest jednak jeden haczyk.

W Polsce wykorzystywana jest szczególna odmiana DVB-T2, jaką jest DVB-T2 z HEVC. Ów drugi człon w nazwie oznacza wykorzystywany kodek w sygnale telewizyjnym. Nie każdy dekoder DVB-T2 obsłuży więc telewizję naziemną w Polsce. Doszło do tego, że nieuczciwi sprzedawcy z premedytacją wystawiali do sprzedaży bezużyteczne dekodery. Nie będą już tego robić na Allegro.

Allegro bez niewłaściwych dekoderów telewizji naziemnej. Opis musi zawierać informację o DVB-T2 z HEVC.

W myśl nowego regulaminu, w opisie sprzedawanego dekodera powinna być precyzyjnie zawarta informacja o obsługiwanych przez niego standardach oraz o tym, czy dekoder jest zgodny ze standardem obowiązującym w Polsce. Sprzedawca musi podkreślić zgodność z HEVC (obraz), MPEG-2 Layer 2 i AC3/Dolby Digital Plus (dźwięk). Jeżeli dekoder ma dodatkową funkcję HbbTV, musi być zawarta informacja o wersji i o zgodności z tą wykorzystywaną w Polsce (2.0.1 lub wyższa).

Ekspert radzi: przygotuj się na DVB T2
REKLAMA

Oferty, które nie będą spełniały powyższych wymagań, będą usuwane. Regulamin zezwoli więc na sprzedaż dekoderów, które nie nadają się do odbioru telewizji w Polsce, ale wówczas te w opisie będą zawierać stosowne ostrzeżenie. Podobnie te zgodne z telewizją naziemną DVB-T2 z HEVC w swoim opisie będą miały potwierdzenie tej funkcjonalności.

Planując zakupy nie należy zapominać, że rząd dopłaca 250 zł do zakupu telewizora z DVB-T2 lub 100 zł w przypadku zakupu dekodera.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA