REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, jakie hasła mają ludzie w TVP? Nie zgaduj, oni pokazali je na antenie

TVP zaliczyło wpadkę. W wyemitowanym przez Telewizję Polską materiale znalazło się ujęcie pokazujące pracę stacji od kuchni. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że w tle można dostrzec obok obrazka z papieżem i godła Polski... zapisane mazakiem na tablicy loginy i hasła.

05.07.2022
20:18
tvp-wpadka-login-haslo-tablica-polska-telewizja-publiczna
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Pracownicy polskiej publicznej telewizji się nie popisali i to na kilka sposobów. W wyemitowanym w publicznej telewizji materiale znalazło się ujęcie, które nigdy nie powinno do niego trafić. Realizatorzy przepuścili w TVP kadr, w którym widoczne są loginy, hasła i inne poufne informacje. Co prawda uwagę od nich próbują odwracać Jan Paweł II oraz godło Polski, ale to za mało, a internauci mają teraz używanie.

REKLAMA

Czytaj też:

Wpadki z loginem i hasłem na antenie dałoby się uniknąć, gdyby tylko w TVPprzestrzegano procedur bezpieczeństwa dotyczących poufnych informacji.

Jak można wywnioskować z materiału, pracownicy państwowej telewizji idą na skróty. Zamiast korzystać z menedżera haseł, wolą zapisać dane logowania mazakiem na tablicy. Takie działanie to niestety proszenie się o kłopoty, zwłaszcza jeśli do pomieszczenia, w którym umieszczona jest taka tablica, wpuszczani są ludzie z zewnątrz (i to z kamerami).

Chociaż po zrobieniu stopklatki z materiału litery, cyfry i inne znaki są rozmyte, to internauci i tak doskonale sobie poradzili z odcyfrowaniem umieszczonych na wspomnianej tablicy informacji. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo danych w TVP zmienią teraz loginy oraz hasła i tym razem faktycznie wyciągną wnioski na przyszłość.

To nie pierwszy raz, gdy w telewizji pokazano loginy i hasła.

Telewizja Publiczna zaliczyła podobną wtopę dekadę temu, kiedy to widzowie mogli poznać login i hasłodo systemu ratownictwa lotniczego. Niestety ta wpadka nie była impulsem do tego do zadbania o to, by do podobnej wpadki nie doszło już nigdy więcej.

Pociechą dla pracowników TVP może być jednak to, że ich zagraniczni koledzy też miewają podobne wtopy: TV5Monde podczas transmisji pokazało szerszej publiczności swoje hasła do profili w social media, a podczas transmisji z centrum dowodzenia SuperBowl widzowie CBS poznali hasła do sieci Wi-Fi. Warto też pamiętać o tym, żeby nie powtórzyć błędu Kanye'ego Westa, który pokazał całemu światu swój kod PIN do telefonu...

REKLAMA

Pozostaje mieć nadzieję, że wnioski z tej wpadki TVP wyciągną chociaż widzowie. Jeśli w pracy lub domu zapisujecie hasła na tablicach lub karteczkach, które umieszczacie w okolicy komputera, to lepiej zacznijcie korzystać z menedżera haseł i koniecznie włączcie uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA