REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Polska telewizja przechodzi na nowy standard DVB-T2. Biedronka sprzedaje dekoder, który obsłuży nową technologię

Już w tym roku polska telewizja naziemna przejdzie na standard DVB-T2, co dla wielu osób będzie się wiązało z wymianą dekodera na taki, który obsługuje kodek HEVC. Naprzeciw potrzebom widzów wychodzi Biedronka, a do jej oferty dołącza właśnie Dekoder Telewizji Naziemnej DVB-T2 HEVC marki Techbite od mPTech.

31.03.2022
13:35
techbite-dekoder-dvb-t2-mptech-biedronka
REKLAMA

Zgodnie z planem już w połowie tego roku naziemna telewizja cyfrowa rozpocznie nadawanie w standardzie DVB-T2 (HEVC), aby zrobić miejsce dla sieci 5G. Oznacza to, że wiele dotychczas używanych przez Polaków sprzętów przestanie odbierać sygnał. Polski rząd jest świadomy tego problemu i ruszył z programem pozwalającym uzyskać dotację w wysokości 100 zł na zakup nowego dekodera u wybranych partnerów.

REKLAMA

A gdzie będzie można kupić taki dekoder od ręki? Jednym ze sklepów, które wprowadzają takie urządzenie do oferty, jest sieć Biedronka. W ich ofercie pojawi się całkiem rozsądnie wyceniony Dekoder Telewizji Naziemnej DVB-T2 HEVC, który pozwoli na dalsze odbieranie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej po przejściu na standard DVB-T2 zaplanowanym na przełom czerwca i lipca.

Czytaj też: DVB-T2 już w tym roku. Stare telewizory stracą możliwość odbioru telewizji. Co trzeba wiedzieć?

Ile kosztuje Dekoder Telewizji Naziemnej DVB-T2 HEVC z Biedronki?

Za sprzęt marki Techbite, którego producentem jest firma mPTech, klientom przyjdzie zapłacić 79,90 zł i nie jest to wygórowana cena jak za tego typu urządzenia. Za tę kwotę konsumenci otrzymają sprzęt, który pozwoli im dalej odbierać sygnał telewizji naziemnej już po zmianie standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 HEVC, a jest ona mniej niż dotacja w wysokości 100 zł na dekodery (oraz telewizory), jaką planuje przyznawać na zakup dekodera polski rząd

REKLAMA

Warto też pamiętać, że osoby szukające nowego dekodera muszą się mieć na baczności. Istnieje niestety ryzyko, że szemrani sprzedawcy, którzy mają w ofercie dekodery w starszym standardzie niż DVB-T2 lub takie, które nie obsługują kodeka HEVC, zaczną czyścić z przestarzałego sprzętu magazyny. Należy uważnie czytać opisy produktów, żeby się nie naciąć i tym samym oszczędzić sobie nerwów ze zwracaniem sprzętu do sprzedawcy.

Na szczęście nie wszyscy Polacy zainteresowani oglądaniem cyfrowej telewizji naziemnej muszą teraz lecieć do sklepu po nowy dekoder. Ogromna liczba telewizorów i dekoderów będących dziś w użyciu obsługuje zarówno standard DVB-T2, jak i kodek HEVC. A jak sprawdzić, czy dany model jest z nimi zgodny? Można odpalić w tym celu specjalny kanał lub udać się na stronę producenta sprzętu. Witrynę przygotowaną w tym celu ma dla swoich klientów chociażby Samsung.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA