REKLAMA

TVP robi swoją platformę cyfrową z dekoderem DVB-T2. Kupisz już w przyszłym roku. Kupisz, prawda?

Już w przyszłym roku ruszy platforma cyfrowa TVP. Jacek Kursi potwierdza, że Telewizja Polska będzie oferowała swój własny hybrydowy dekoder DVB-T2 (HEVC).

16.07.2021 09.18
dekoder tvp dvb-t2 hevc telewizja polska 2022
REKLAMA

Już przyszłym roku odbędzie się tzw. refarming częstotliwości radiowych. Wykorzystywana dotychczas na potrzeby telewizji naziemnej część pasma 700 MHz zostanie przekazana operatorom telefonii komórkowej na budowę sieci 5G, a do tego nadawcy telewizyjni przejdą w połowie 2022 r. na nowy standard kodowania obrazu, czyli DVB-T2 z kodekiem HEVC. To jednak nie koniec zmian.

REKLAMA

Zmiana standardu kodowania wideo w telewizji naziemnej na DVB-T2 (HEVC) oznacza, że stare telewizory przestaną odbierać sygnał — konieczna będzie wymiana ekranu na nowy lub… zakup tunera albo dekodera. O dostępność tych ostatnich chce zadbać Telewizja Polska, która już w przyszłym roku ma ruszyć nie tylko z kanałem TVP 4K, ale również z nową platformą cyfrową.

TVP szykuje swój własny dekoder zgodny z DVB-T2

REKLAMA

Warto też zaznaczyć, że hybrydowy dekoder telewizyjny TVP był zapowiadany już wcześniej, ale teraz Jacek Kurski potwierdził, że prace nad tym urządzeniem trwają i mają zakończyć się już w 2022 r. Dzięki platformie cyfrowej Telewizji Polski uda się uniknąć wykluczenia telewizyjnego, a posiadacze telewizorów bez obsługi DVB-T2 (HEVC) nie zostaną całkowicie odcięci od telewizji.

Jak podaje gazeta.pl, zapowiadany przez Jacka Kurskiego na przyszły rok dekoder od TVP będzie urządzeniem hybrydowym, które połączy telewizję naziemną z telewizją online. Dzięki temu z poziomu dekodera podłączonego do internetu będzie można wygodnie oglądać powtórki transmisji wyemitowanych wcześniej oraz uzyskać dostęp do biblioteki VOD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA