TVP robi swoją platformę cyfrową z dekoderem DVB-T2. Kupisz już w przyszłym roku. Kupisz, prawda?

dekoder tvp dvb-t2 hevc telewizja polska 2022

Już w przyszłym roku ruszy platforma cyfrowa TVP. Jacek Kursi potwierdza, że Telewizja Polska będzie oferowała swój własny hybrydowy dekoder DVB-T2 (HEVC).

Już przyszłym roku odbędzie się tzw. refarming częstotliwości radiowych. Wykorzystywana dotychczas na potrzeby telewizji naziemnej część pasma 700 MHz zostanie przekazana operatorom telefonii komórkowej na budowę sieci 5G, a do tego nadawcy telewizyjni przejdą w połowie 2022 r. na nowy standard kodowania obrazu, czyli DVB-T2 z kodekiem HEVC. To jednak nie koniec zmian.

Zmiana standardu kodowania wideo w telewizji naziemnej na DVB-T2 (HEVC) oznacza, że stare telewizory przestaną odbierać sygnał — konieczna będzie wymiana ekranu na nowy lub… zakup tunera albo dekodera. O dostępność tych ostatnich chce zadbać Telewizja Polska, która już w przyszłym roku ma ruszyć nie tylko z kanałem TVP 4K, ale również z nową platformą cyfrową.

TVP szykuje swój własny dekoder zgodny z DVB-T2

Warto też zaznaczyć, że hybrydowy dekoder telewizyjny TVP był zapowiadany już wcześniej, ale teraz Jacek Kurski potwierdził, że prace nad tym urządzeniem trwają i mają zakończyć się już w 2022 r. Dzięki platformie cyfrowej Telewizji Polski uda się uniknąć wykluczenia telewizyjnego, a posiadacze telewizorów bez obsługi DVB-T2 (HEVC) nie zostaną całkowicie odcięci od telewizji.

Jak podaje gazeta.pl, zapowiadany przez Jacka Kurskiego na przyszły rok dekoder od TVP będzie urządzeniem hybrydowym, które połączy telewizję naziemną z telewizją online. Dzięki temu z poziomu dekodera podłączonego do internetu będzie można wygodnie oglądać powtórki transmisji wyemitowanych wcześniej oraz uzyskać dostęp do biblioteki VOD.