REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Oszuści wciskają stare dekodery, które nie będą działać w nowym standardzie. Rząd zapowiada kary

Posypią się kary dla cwaniaków sprzedających stare dekodery. Nie zmienia to jednak faktu, że najbliższe tygodnie mogą być pełne pozornie atrakcyjnych ofert. Wystarczy chwila nieuwagi, a kupimy sprzęt, który nie jest gotowy na standard DVB-T2.

10.02.2022
11:49
dekoder tvp dvb-t2 hevc telewizja polska 2022
REKLAMA

Pod koniec I kwartału nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC. Zmiana sprawi, że oferta kanałów telewizji naziemnej będzie bogatsza, a dźwięk i obraz doczekają się lepszej jakości.

REKLAMA

Coś za coś – telewizor albo dekoder do wymiany

Większość producentów telewizorów już od pewnego czasu montuje w swoich produktach tunery DVB-T2, dzięki którym odbiór telewizji naziemnej jest możliwy bez dodatkowego sprzętu. Jeżeli klient posiada telewizor wyprodukowany w 2015 r. lub później, prawdopodobnie przesiadka na nowy standard nie będzie się wiązała z dodatkowymi zakupami.

Jeśli mamy starszy model, nie musimy, jeżeli nie chcemy, planować przesiadki. Wystarczy specjalny tuner, który podłącza się do telewizora jak konsolę czy telewizyjną smart przystawkę.

Rzecz jasna sprzęt musi być zgodny z nowym, wchodzącym w życie standardem. Tymczasem jak zauważył Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, w sieci nie brakuje ogłoszeń z przestarzałymi tunerami.

Nieuczciwi sprzedawcy będą karani - tak przewiduje ustawa.

Jeżeli ktoś przyjmie, że tuner to tuner, może kupić sprzęt, który lada moment będzie bezużyteczny.

REKLAMA

Obecność takich ogłoszeń ma być ograniczona. W ustawie zapisano bowiem, że przewiduje się kary pieniężne dla tych przedsiębiorców, którzy dokonują "sprzedaży dekodera telewizyjnego niespełniającego wymagań wynikających z przepisów". Dotyczy to urządzeń do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, które nie są zgodne ze standardami DVB-T2 i HEVC.

Według szacunków nawet 2 mln polskich gospodarstw domowych musi być gotowe na zmianę. Rząd jednak nie pozostawia ich samych sobie. Chętni otrzymają częściowy zwrot inwestycji w nowy dekoder. Częściowy, bo w kwocie 100 zł, podczas gdy ceny typowych dekoderów DVB-T2 są dwu- lub nawet czterokrotnie wyższe. Bony będzie można realizować w tych sklepach z elektroniką, które zdecydują się na udział w rządowym programie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA