1. Spider's Web
  2. Technologie

Kiedy DVB-T2 wejdzie do Polski? Jak przygotować się na zmianę standardu?

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

W ostatnich latach w naszym kraju obowiązywał standard nadawania telewizji naziemnej DVB T. Daje on telewidzom dostęp do wielu kanałów telewizyjnych w wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są technologie, dzięki którym osiągalna jest jeszcze lepsza jakość obrazu. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji podjęło się zmiany standardu na nowszą wersję - standard DVB T2.

26.04.2022
16:00
Standard nadawania DVB T2. Co zmieni się na dla odbiorców telewizji naziemnej? Co przyniesie nowy standard?

Jak nietrudno się domyślić, kolejna już w Polsce zmiana wiąże się z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera. By móc nadal cieszyć się zaletami naziemnej telewizji cyfrowej, konieczny właściwy sprzęt. Jako że ta kwestia dotyczy milionów Polaków, warto z bliska przyjrzeć się planowanym zmianom. Kiedy zostaną one wprowadzone? Jak zmianę standardu nadawania telewizji odczują telewidzowie? Kto powinien przygotować się na konieczność zmiany sprzętu? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych akapitach. 

Standard nadawania DVB T2. Co zmieni się na dla odbiorców telewizji naziemnej? Co przyniesie nowy standard?

DVB T2 to kolejna, ulepszona wersja standardu Digital Video Broadcasting, który do tej pory obowiązywał w naszym kraju. Polega ona tym, że nadawca przesyła sygnał telewizji z kodekiem HEVC, dzięki czemu odbiorcy zyskują wyższą jakość obrazu oraz lepszy dźwięk. Zmiana sposobu nadawania przynosi także dostęp do niestosowanej jeszcze szeroko technologii, jaką jest telewizja hybrydowa. Pod tą nazwą kryje bardziej wszechstronna, udoskonalona wersja tradycyjnego teletekstu, dająca użytkownikom znacznie większe możliwości. Wprowadzenie nowego standardu w Polsce nie będzie zaś wiązało się z rewolucyjnymi zmianami, jeśli chodzi o ofertę programową. Nadal dostępne będą kanały takie jak TVP Kultura, TVP Rozrywka czy TVN, ale część z nich nadawana będzie w jakości Full HD.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Już niedługo zaczniemy odbierać nową cyfrową telewizję naziemną

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce zaplanowana została jako przedsięwzięcie wieloetapowe. Jako pierwsze sygnał DVB T2 odbiorą telewizory w południowo-zachodniej części naszego kraju, a potem dołączać do nich będą kolejne regiony. Jeśli zastanawiacie się, kiedy konkretnie potrzebny wam będzie nowy dekoder, zapoznajcie z harmonogramem zmian związanych z odbiorem telewizji naziemnej w standardzie DVB T2. Wygląda on następująco:

  • 28 marca – południowy zachód: lubuskie, dolnośląskie i opolskie;
  • 25 kwietnia – północny zachód: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • 23 maja – południowy wschód: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • 27 czerwca – północny wschód: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Docelowo standard DVB T2 ma być wprowadzony w całej Europie. Już teraz obowiązuje w kilku państwach UE i nie tylko - dekodery DVB-T2 wykorzystują między innymi obywatele Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji czy Holandii.

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Nie trać możliwości odbioru programów telewizyjnych

Nowy standard w ramach naziemnej telewizji cyfrowej oczywiście będzie wymagał od nas posiadania odbiorników przystosowanych do tej technologii. Telewizja DVB T2 nie będzie mogła być odbierana przy użyciu dotychczas używanych dekoderów - konieczna będzie ich wymiana na modele stworzone z myślą o odbieraniu nowego standardu. Zupełnie inaczej ma się zaś sprawa z telewizorami. Wiele nowych urządzeń jest przystosowana do odbierana sygnału w nowym standardzie. Jeśli więc do tej pory oglądaliście telewizję naziemną bezpośrednio z telewizora, z pominięciem dekodera, a wasze urządzenie jest stosunkowo nowe, istnieje duża szansa na to, że będzie odbierało również sygnał DVB T2. Można tego dowiedzieć się z instrukcji obsługi lub zapoznając się ze specyfikacją techniczną. Prowadzone są też testowe emisje i kanały.

Nowy telewizor czy tuner DVB T2? Co wybrać, by zyskać dostęp do nowej naziemnej telewizji cyfrowej?

Jeśli posiadacie telewizor wyposażony we wbudowany tuner przystosowany do odbierania telewizji w standardzie DVB T2, sprawa jest oczywista. Jeżeli jednak do tej pory wykorzystywaliście zewnętrzny tuner, czeka was wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych - tyle kosztują najprostsze urządzenia tego typu. Zmiana standardu może jednak stać się również pretekstem do zakupu nowego telewizora - zwłaszcza, gdy używane przez nas urządzenie jest już stare i nie działa tak, jak powinno. Kupując nowy odbiornik, inwestujemy w wysoką jakość obrazu i dźwięku, a także dostęp do aplikacji takich jak Netflix czy YT. 

Naziemna telewizja cyfrowa w jeszcze lepszej jakości. Co trzeba wiedzieć o nowym standardzie?

Nowy standard nadawania w Polsce zacznie obowiązywać już w najbliższych miesiącach. By móc nadal odbierać naziemną telewizję cyfrową w nowym standardzie, wielu z nas będzie musiało wyposażyć w nowy dekoder lub telewizor. Warto o tym pamiętać już teraz i zawczasu kupić urządzenie zgodne ze standardem DVB T2. Tylko od nas zależy, czy będą to dekodery naziemne, czy też cały telewizor. Przy podejmowaniu decyzji należy jednak dokładnie przeanalizować wady i zalety każdego z obu rozwiązań.

*Materiał zewnętrzny

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD
Najnowsze