REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

T-Mobile uruchamia superszybki internet domowy 5G. To alternatywa dla światłowodu

T-Mobile ogłosił, że do jego oferty właśnie trafił superszybki domowy internet 5G Bardziej. Dzięki któremu klienci mogą uzyskać prędkości pobierania porównywalne do tych dostępnych w przypadku internetu światłowodowego.

08.02.2024
21:22
t-mobile - smartfon
REKLAMA

Jeśli chcemy uzyskać najlepszy i najszybszy internet w domu, sięgamy po światłowód. W Polsce najpopularniejszą wartością jest 300 Mb/s, choć wiele osób wybiera też większe wartości, takie jak 500-600 Mb/s, a nawet 1 Gb/s (Orange ma też 10-gigabitowy światłowód). Mimo że w ostatnich latach światłowód mocno został rozbudowany w naszym kraju, wciąż są lokalizacje, w których tego typu połączenie nie zostało zainstalowane. Dla wielu osób, męczenie się z wolnym internetem na kablu telefonicznym nie wchodzi w grę, ale teraz mamy do dyspozycji 5G w paśmie C.

REKLAMA

T-Mobile ma internet domowy 5G tak szybki jak światłowód

W styczniu T-Mobile (oraz inni operatorzy) uruchomili sieć 5G na paśmie C (3400 – 3800 MHz), dzięki czemu prędkość pobierania na smartfonach Polaków wzrosła. Poza Plusem (który oferował internet 5G Ultra), użytkownicy mogli liczyć na nieco lepsze wyniki w porównaniu do 4G, czyli maksymalnie 300 Mb/s. Pasmo C umożliwia uzyskanie ponad 1 Gb/s prędkości pobierania, co jest porównywalne z wynikami domowego internetu światłowodowego.

T-Mobile wprowadził 5G Bardziej w paśmie C, które dotychczas było dostępne dla klientów abonamentowych i na kartę, a teraz trafia także do internetu domowego. Firma uruchomiła nową odsłonę internetu Bez Limitu z anteną zewnętrzną. Usługa daje dostęp do internetu bezprzewodowego bez limitu gigabajtów. Jednak aby uzyskać pełnie możliwości internetu mobilnego T-Mobile, trzeba będzie wybrać najwyższy pakiet XXL, w którym nie ma limitów prędkości.

Oferty internenetu domowego 5G (źródło: T-Mobile)

Pakiet XXL internetu domowego Bez Limitu kosztuje 155 zł/mies. z rabatami, natomiast dotychczasowi klienci T-Mobile z ofertą abonamentową mogą liczyć na zniżkę – zapłacą 135 zł/mies. Kwota co prawda nie jest najmniejsza, natomiast światłowód 1 Gb/s też nie należy do najtańszych, szczególnie jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym, na przykład na obrzeżach miasta lub na wsi (bo wtedy miesięczna kwota jeszcze bardziej wzrasta).

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszędzie dociera zasięg 5G Bardziej w paśmie C, więc Magentowy operator przygotował pakiet XL za 115 zł/mies. (dla klientów z abonamentem 95 zł/mies.), który obsługuje prędkość do 300 Mb/s. Niemniej jednak, tutaj najlepiej będzie dopłacić do anteny zewnętrznej (+20 zł/mies.), gdzie w pakiecie bez limitu, koszt anteny zewnętrznej jest wliczony w opłatę miesięczną.

5G od T-Mobile rozwija się w superszybkim tempie

Jeśli nie mamy alternatywy w postaci światłowodu, to domowy internet 5G wydaje się najbardziej rozsądny. Szczególnie jeśli mieszkamy w zasięgu 5G Bardziej T-Mobile – a ostatnimi czasy operator rozbudował zasięg sieci o następne miasta. W całym kraju działa aż 1501 stacji bazowych, natomiast w planach jest uruchomienie kolejnych 500 i objęcie zasięgiem 26 proc. mieszkańców Polski.

REKLAMA

Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA