REKLAMA

Koniec z chińszczyzną i podróbami. Rząd ostro bierze się za pompy ciepła

Pompy ciepła pod lupą rządu. Skończyć ma się sprowadzanie kontenerami tanich podróbek z Chin. Od 1 kwietnia 2024 r. wchodzą w życie nowe i bardziej rygorystyczne wymagania dla urządzeń grzewczych, które mogą być dopuszczone do programu Czyste Powietrze.

Koniec z chińszczyzną i podróbami. Rząd ostro bierze się za pompy ciepła
REKLAMA

Pompy ciepła są w Polsce hitem. Nic dziwnego, bo to wciąż w miarę tani sposób na ogrzewanie domu i ciepłą wodę w kranie. Osoby, które decydowały się na to rozwiązanie mogły liczyć na spore dofinansowanie od państwa w ramach programu Czyste Powietrze.

REKLAMA

Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa, która ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez dofinansowanie termomodernizacji budynków i wymiany starych pieców na nowoczesne źródła ciepła. Program cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala na uzyskanie nawet do 136 200 zł bezzwrotnej dotacji na realizację inwestycji.

Więcej ważnych informacji o pompach ciepła znajdziesz na Spider`s Web:

Pompy ciepła są jednym z najpopularniejszych rozwiązań, na które można otrzymać wsparcie z programu. To urządzenia, które wykorzystują ciepło z otoczenia (np. z powietrza, gruntu lub wody) do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Pompy ciepła są uznawane za ekologiczne i oszczędne, ponieważ zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne kotły gazowe czy olejowe.

Chińskie pompy ciepła stały się problemem

Jednak nie wszystkie pompy ciepła są takie same. Na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują niskiej jakości produkty. Niektóre z nich to zwykłe podróbki, inne to urządzenia o zaniżonych parametrach, innych niż w opisie produktu. Większość z nich pochodziła z Chin. Niektórzy klienci kupują je nieświadomie, innych kusi atrakcyjna cena. Do tego dochodzą nieuczciwi handlowcy świadomie sprzedający klientom niskiej jakości pompy ciepła.

Branża pomp ciepła w Polsce od lat domagała się wprowadzenia odpowiednich regulacji i norm, które miałyby zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych urządzeń. Przez długi czas brakowało takich rozwiązań, co sprzyjało rozwojowi szarego rynku i nieuczciwej konkurencji. Wiele tanich i niskiej jakości pomp ciepła, które często pochodziły z Chin, nie spełniało europejskich standardów i wymagań, a także nie gwarantowało oczekiwanej efektywności i oszczędności. Tym samym, wprowadzały one w błąd i dezinformowały konsumentów, a także szkodziły wizerunkowi i reputacji branży pomp ciepła.

Skala problemu jest ogromna, do akcji postanowił więc wkroczyć rząd. W oficjalnym komunikacie sytuację nazwano "niepokojącą". Zapowiedziano też podjęcie niezbędnych kroków, by uzdrowić sytuację.

W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu Czyste Powietrze pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną - wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 r.

- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne podaje, że zmiany te mają na celu "ochronę beneficjentów" i zapewnienie, że dofinansowanie w ramach programu będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na "uszczelnioną" listę ZUM.

Nowe wymogi dla pomp ciepła od kwietnia 2024 r.

Od 1 kwietnia 2024 r. wchodzą w życie ważne zmiany w programie Czyste Powietrze, które dotyczą pomp ciepła. Zgodnie z nowymi zasadami, do programu będą dopuszczone tylko te urządzenia, które posiadają odpowiednie badania i certyfikaty potwierdzające ich parametry techniczne i efektywność energetyczną.

Zmiany te mają na celu zapewnić, że dofinansowane z programu pompy ciepła będą spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, a także będą faktycznie przyczyniać się do redukcji emisji zanieczyszczeń i zużycia energii. Zmiany te mają również ograniczyć rynek tanich i niskiej jakości pomp ciepła, które często pochodzą z Chin i nie spełniają europejskich norm.

REKLAMA

Najważniejsze planowane zmiany dot. pomp ciepła w programie Czyste Powietrze:

  • Do dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze kwalifikowane będą wyłącznie pompy ciepła, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA, wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.
  • Przeprowadzone i przedstawiane przez producenta/dystrybutora badania mają w pełni potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej oraz karcie produktu oraz spełnienie wymogów Programu Czyste Powietrze.
  • Kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej lista-zum.ios.edu.pl/.
  • Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z ww. badań (raport będzie mógł być sporządzony w języku innym niż polski, z zastrzeżeniem, że dodatkowo dostarczona musi być skrócona wersja tego raportu w języku polskim).
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA